Kościół w drodze
Już 18. raz z Placu Piłsudskiego wyruszyła Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej pielgrzymka. Tradycję tę zainaugurowano w 2008 roku, po Mszy św. Beatyfikacyjnej księdza Jerzego Popiełuszki, którego relikwie uroczyście wprowadzono do budowanej jeszcze wtedy Świątyni. Wówczas w 12-kilometrową trasę ruszyło około 100 tysięcy pątników, co było największym takim wydarzeniem w historii Warszawy.
Od tamtej pory każdego roku (z jedynym wyjątkiem, roku 2020, gdy uniemożliwiły to wprowadzone w związku z pandemią rygory) pielgrzymi podążają do Świątyni, dając tym samym świadectwo wiary. Warto w tym miejscu przywołać słowa metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa, który w kazaniu po zakończeniu tegorocznej procesji Bożego Ciała powiedział:
Idąc w tej procesji, nie wstydzimy się naszego przywiązania do Chrystusa i do Kościoła, nie ukrywamy tego, przeciwnie: pokazujemy i jesteśmy z tego dumni.
Pielgrzymka z relikwiami błogosławionej siostry Bolesławy Lament i błogosławionego księdza Stanisława Stanka, której na całej trasie przewodniczył metropolita warszawski, wyruszyła z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego o godzinie 7.50.
Prócz grupy indywidualnych wiernych uczestniczyły w niej między innymi siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, dla których jest to dzień wyjątkowy, gdyż wyniesiona na ołtarze przez Jana Pawła II Bolesława Lament była założycielką Zgromadzenia.
W pielgrzymce szli także Pallotyni i Pallotynki (pełna nazwa tych zgromadzeń to odpowiednio Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (SAC) oraz Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego SAC). Pallotynem był zamordowany przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego kapelan Zgrupowania „Kryska” ksiądz Stanisław Stanek.
Pielgrzymami są także członkowie środowisk związanych z bł. Bolesławą Lament – Wspólnota Rodziny Misyjnej, uczniowie Szkoły Podstawowej im. bł. Bolesławy Lament i rodzice z dziećmi z przedszkola w Komorowie, któremu patronuje Błogosławiona.
W pielgrzymce uczestniczą również górale z Podhala i z Łapsz Niżnych na Spiszu. Powsinianie niosą obraz Matki Bożej Tęskniącej, dziękując za 350 lat obecności tego Cudownego Obrazu w kościele św. Elżbiety w Powsinie i liczne łaski wyproszone przez modlących się przed tym Wizerunkiem.
Pielgrzymce towarzyszy orkiestra OSP Żarnowica, a także Orkiestra Reprezentacyjna Policji.
Po krótkim postoju na terenie parafii oo. Barnabitów pw. św. Antoniego Marii Zaccari pielgrzymka przemieniona już w procesję, do której dołączyli biskupi i członkowie kapituł, ruszyła do Świątyni.
W tym czasie, już od godziny 10, w naszym Sanktuarium trwało duchowe przygotowanie do uroczystości, w którym brali udział wierni przybyli z całej Polski i spoza jej granic.
Modliliśmy się przy relikwiach 25 świętych i błogosławionych, czczonych w Świątyni Opatrzności Bożej.
O godz. 11.00 odśpiewaliśmy wspólnie litanię „Nie jesteś sam” do świętych patronów Sanktuarium Opatrzności Bożej. Skomponował ją założyciel i dyrygent Zespołu i Chóru Canticat Gratiorum, Jacek Jackowski. Do śpiewania litanii internauci mogli dołączyć na naszym kanale YouTube.
Około godziny 11.30 procesja weszła do Świątyni.





