Święto Niepodległości 11 listopada 2024. Msza św. w intencji Ojczyzny
Centralnym punktem tegorocznych obchodów 106. rocznicy odzyskania niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej będzie Eucharystia sprawowana o godz 10.00 w intencji Ojczyzny. Towarzyszyć jej będzie obrzęd uroczystego zapalenia Świecy Niepodległości. Zachęcamy do składania intencji.
Msze św. zbiorowe w nadesłanych intencjach będą odprawione w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 10.00 i 12.00.
O godz. 17.00 zapraszamy na koncert w wykonaniu Małej Armii Janosika ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Liczymy, że zgromadzi on pełną Świątynię słuchaczy, podobnie jak w ubiegłym roku. Zaproszenie na koncert z okazji Święta Niepodległości można także pobrać pod adresem: www.centrumopatrznosci.pl/koncert-11-11-2024/ Przekażmy je bliskim i znajomym, zwłaszcza mieszkającym na terenie Mazowsza.
Zachęcamy również do włączenia się w akcję „11 listopada godz. 19.18. Zapal Świecę Niepodległości i módl się w intencji Ojczyzny” oraz do propagowania tej inicjatywy w swoich środowiskach. Więcej informacji o możliwości uzyskania miniatury Świecy Niepodległości i jej historii na stronie: www.centrumopatrznosci.pl/swieca/
Od przeszłości ku przyszłości
Świeca Niepodległości to nie tylko płomień, lecz także symbol naszej tożsamości, wolności i pamięci o tych, którzy walczyli za naszą Ojczyznę.
W Świątyni Opatrzności Bożej kontynuujemy tradycję zapalania Świecy Niepodległości, zapoczątkowaną w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Blisko dwumetrową, wykonaną z białego wosku pszczelego relikwię rozpala Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. To gest, który jednoczy nas w modlitwie za kraj i naród.
Symbolika Świecy Niepodległości, opatrzonej wizerunkiem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej oraz motywem kwiatowej girlandy, nawiązuje do znaczenia świecy paschalnej, która w liturgii wskazuje na Chrystusa Zmartwychwstałego jako światłość świata.
Świeca została podarowana Polakom przez Piusa IX w 1867 roku. Papież, przepełniony nadzieją na zmartwychwstanie naszego państwa, prosił, by została zapalona w wolnej Warszawie. Po 123 latach zaborów, 11 stycznia 1920 roku, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, zgodnie z wolą ojca świętego zapłonęła uroczyście i stała się symbolem zmartwychwstania Ojczyzny. „Nadszedł wielki dzień! Radujmy się i weselmy! Ta świeca jest dla nas jakby drogim posłem z Watykanu. Radu jmy się ze wskrzeszenia Ojczyzny, lecz trwóżmy o jej przyszłe losy. Błagać trzeba Pana, aby nie opuszczał Polski, aż do końca wieków” – mówił tego dnia w homilii biskup przemyski Józef Sebastian Pelczar.
Po wielu latach Świeca Niepodległości znalazła się w Świątyni Opatrzności Bożej, wybudowanej jako wotum narodu polskiego za Konstytucję 3 maja i odzyskaną wolność. Światło, które łączy pokolenia, przypomina o trudnej drodze do niepodległości, a zarazem inspiruje do budowania lepszej przyszłości.
Artykuł z magazynu “Dziękuję” numer 3(65)/2024