Św. Rafał Kalinowski: Każda chwila jest ciągłym polecaniem się Opatrzności
Relikwiarz św. Rafała Kalinowskiego, który od 11 listopada znajduje się w Sanktuarium Opatrzności Bożej, ma kształt kolumny symbolizującej filary Kościoła. W trzonie kolumny umieszczony jest skrawek habitu ojca Rafała. Postać świętego, wieńcząca relikwiarz, w prawej dłoni trzyma uniesiony krzyż. Obuty w wojskowe trzewiki, ubrany w kompletny strój zakonny, czyli tunikę, szkaplerz, płaszcz karmelitański.
Ten święty karmelita, a wcześniej żołnierz i zesłaniec zarówno wielkie wydarzenia, jak i te na pozór mało znaczące odczytywał jako działanie Bożej Opatrzności. Choć wychowany w rodzinie wierzącej, doświadczył pewnej wewnętrznej pustki, której źródłem było zaniedbanie praktyk religijnych. Bóg znał stan ducha młodego Rafała, dlatego działał w jego sercu bardzo mocno i wyraźnie.
W tym czasie nastąpiło też kilka wydarzeń, które wpłynęły bezpośrednio na jego późniejsze życie i w sposób szczególny uwidoczniły mu, że Boża Opatrzność nieustannie nad nim czuwa.
Pierwsze z nich miało miejsce między rokiem 1852 a 1862. Podczas wakacji w rodzinnych stronach poszukujący swojej drogi Rafał Kalinowski spotkał się przypadkowo z kwestarzem bernardyńskim. Nie mając przy sobie pieniędzy, aby wesprzeć zakonnika, złożył obietnicę: „w miejsce ofiary pieniężnej osobą własną Kościołowi służyć będę”. I – jak sam później napisał – „rzecz się sprawdziła za lat górą dwadzieścia”.
Zobacz: Wypowiedź o. Pawła Hańczaka, przeora klasztoru karmelitów bosych w Czernej z 11.11.2022 r. w Świątyni Opatrzności Bożej
Drugim wydarzeniem było zesłanie na Syberię. Doświadczenie niemocy wobec zewnętrznych
czynników, które determinują ludzkie zachowanie i wybory, stało się dla niego inspiracją do pełnego oddania się Bogu.
W zapiskach poczynionych w Irkucku wyznał:
to położenie ma także swój pewny urok; niemoc osobista wobec zewnętrznych
okoliczności, obezwładniając wolę, czyni ją poddaną Bogu w takiej zupełności,
że każda chwila jest ciągłym polecaniem się Opatrzności.
O św. Rafale Kalinowskim czytaj więcej w najnowszym magazynie “Dziękuję”.
Zobacz także:
- Litania do św. Rafała Kalinowskiego
- Wypowiedź o. Pawła Hańczaka, przeora Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej
- Św. Rafał Kalinowski w Świątyni Opatrzności Bożej