Przez cały dzień dziękowaliśmy Opatrzności
Przez cały dzień w Świątyni Opatrzności Bożej odbywały się uroczystości Narodowego Dnia Niepodległości.
Po Eucharystii inaugurującej narodowe obchody o grodzinie 10.00, w samo południe odprawiona została kolejna Msza Święta, na którą licznie przybyli Darczyńcy z całej Polski. Na tę godzinę łatwiej było dojechać z oddalonych od stolicy miejscowości.
Przywitał ich i podziękował za przybycie ksiądz kustosz Tadeusz Aleksandrowicz.
Koncelebrze przewodniczył ksiądz Piotr Celejewski, który również wygłosił homilię.
Słowo Boże jest światłem, które pozwala nam również zrozumieć chwilę obecną. Jest nam dane także po to, aby lepiej zrozumieć i przeżyć dzisiejszy Dzień Niepodległości. Ksiądz Piotr przywołał historię Noego, który, zgodnie z biblijną tradycją, budował arkę przez 120 lat przy całkowitej obojetności i niezrozumieniu współczesnych. Cała historia naszej Ojczyzny upływa wsród znaków – daje nam je Pan Bóg, a my często ich nie widzimy. Wśród tych znaków jest krzyż, który spotykamy na co dzień, a który w tradycji Kościoła jest figurą i typem arki – wyjaśniał kaznodzieja. – To na tym kawałku drewna ludzkość została uratowana od potopu, jakim jest grzech. Czy nie przechodzimy obok Krzyża obojętnie? Kiedy człowiek przestaje widzieć znaki – gubi azymut, kierunek, w jakim powinien podążać.
Również na tej Mszy Świętej wierni odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Polski.
Zaraz po zakończeniu południowej Eucharystii rozpoczęły się przygotowania do planowanego na godzinę 17.00 koncertu Requiem dla świata, autorstwa Tomasza Radziwonowicza.
To było ważne wydarzenie artystyczne, na które do Świątyni Opatrzności Bożej przybyły tłumy melomanów. Nie tylko sama kompozycja uznanego artysty, ale i wspaniali wykonawcy gwarantowali przeżycie artystycznych wzruszeń i refleksji.
W Świątyni Opatrzności Bożej, która na tę chwilę stała się ogromną salą koncertową usłyszeliśmy:
Annę Mikołajczyk-Niewiedział (sopran)
Anetę Łukaszewicz (mezzosopran)
Rafała Bartmińskiego (tenor) i Artura Jandę (bas)
oraz Warszawski Chór Międzyuczelniany, Chór Mieszany i Dziecięcy ARTOS im. druha Władysława Skoraczewskiego, a także orkiestrę Sinfonia Viva pod dyrekcją kompozytora.
Kardynał Kazimierz Nycz we wstępie do programu koncertu napisał:
Dziękujemy dziś Opatrzności Bożej za wolność Ojczyzny, którą dane jest cieszyć się naszemu pokoleniu. Obchody Narodowego Święta Niepodległości zainaugurowaliśmy uroczystą Eucharystią w Świątyni Opatrzności Bożej, podczas której zawierzaliśmy Bogu Polskę i wszystkich rodaków.
Pośród wielu wydarzeń, jakie odbywają się tego dnia, ważne miejsce zajmuje koncert Requiem dla świata – kompozycja Tomasza Radziwonowicza, będąca wyrazem niepokoju o kondycję współczesnego świata, dziś zagrożonego dramatem toczącej się za naszą granicą wojny. Utwór jest także protestem przeciwko upadkowi najważniejszych wartości, a zarazem wołaniem o pokój i hołdem dla pokoleń, którym zawdzięczamy niepodległość.
Kompozytorowi tego dzieła, wszystkim wykonawcom, organizatorom i słuchaczom włączającym się w tę wielką muzyczną modlitwę z serca błogosławię.
Słuchacze przyjęli koncert z ogromnym aplauzem, o czym świadczyły długo niemilknące oklaski na stojąco.
Bezpośrednio po koncercie odbyło się – tradycyjnie – śpiewanie pieśni patriotycznych przez słuchaczy, którzy na tę chwilę stali się wielkim chórem. Wykonaliśmy (z pomocą Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego) z ogromnym entuzjazmem: Bogurodzicę, Pierwszą Brygadę, Rotę.
Artystom i kompozytorowi dziękował metropolita warszawski. Powiedział, że – jeżeli tytuł utworu przetłumaczymy jako “odpoczynek” – to ten świat potrzebuje odpoczynku. Więcej, potrzebuje zmartwychwstania, ocalenia ważnych dla niego wartości.
Po raz kolejny polecaliśmy Bogu naszą Ojczyznę na Mszy Świętej, która rozpoczęła się o godzinie 19.18, co stanowi oczywiste nawiązanie do daty odzyskania niepodległości.
Przewodniczył jej kustosz Sanktuarium Opatrzności Bożej ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz. Podkreśłił, że jest ona odprawiana w intencji Ojczyzny oraz Darczyńców budujących Sanktuarium.
Ksiądz kustosz wygłosił także homilię. Mówił o połączeniu Nieba z ziemią, Ojczyzny Niebieskiej z Ojczyzną ziemską. Przypomniał, że siłą Polski jest jej duch. Podkreślił, że Bóg tworzy historię przez życie każdego z nas.
Na zakończenie Eucharystii ksiądz Aleksandrowicz udzielił wiernym błogosławieństwa relikwiami świętego Rafała Kalinowskiego, które od tego dnia czcimy w Świątyni Opatrzności Bożej.