Lekcje wdzięczności w Świątyni Opatrzności Bożej
W nowym roku szkolnym powstające w Wilanowie Sanktuarium Opatrzności Bożej zaprasza uczniów i nauczycieli z całej Polski na wyjątkowe lekcje historii, religii, kultury, a nade wszystko… wdzięczności.
Świątynia Opatrzności Bożej jest miejscem, w którym uczymy się dziękować. Słowo „dziękuję” tworzy fundamenty Sanktuarium powstającego w Wilanowie. To wdzięczność, która buduje.
Codziennie jest za co dziękować. Za poranek, szum morza, śpiew ptaków… Za rosę na łące, promienie słońca. Za piękno tego świata. Często o tym zapominamy. Ile razy dziennie pada z naszych ust słowo “dziękuję”? W szkole, w domu, w pracy… Jak często słyszymy je w sytuacjach ważnych i tych najzwyklejszych? Zapytajmy o to nasze dzieci i samych siebie.
– W Centrum Opatrzności Bożej chcemy skoncentrować się i na tych małych słowach „dziękuję”, i na tych wielkich. Za rzeczy codzienne i zwyczajne, ale także za wydarzenia historyczne. W sposób szczególny mamy na myśli ostatnie dziesięciolecia: czas po roku ’80 i ’89. Chcemy Panu Bogu mówić „dziękuję” za te wydarzenia, które się nazywają WOLNA POLSKA – podkreśla metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
Centrum Opatrzności Bożej to podsumowanie wieków polskich starań o wolność. Cztery drogi, które prowadzą do tej wolności są wpisane w bryłę budynku: drogi oręża, wiary i modlitwy, kultury oraz cierpienia i ofiary.
Świątynia Opatrzności Bożej 6 lat temu otworzyła swoje podwoje dla wiernych. Dziś pięknieje, przyciąga wzrok swoim kształtem i wielkością. Codziennie odwiedzają ją rzesze pielgrzymów z Polski i spoza jej granic, by dziękować Bogu i powierzać swoje życie Bożej Opatrzności.
Sprawdź, jak zarezerwować termin zwiedzania Świątyni Opatrzności Bożej
Historia jej powstania łączy się ze szczególną datą w dziejach Polski: 3 maja 1791 roku. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja – pierwszej ustawy zasadniczej w Europie i drugiej po Stanach Zjednoczonych na świecie – było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego narodu, które słowu „wolność” nadało ogromne znaczenie. Tuż po uchwaleniu Konstytucji powstaje idea podziękowania Opatrzności – Bogu za dar wolności. U samego króla Stanisława Augusta rodzi się pomysł budowy Świątyni – Wotum Dziękczynnego, miejsca, które stałoby się symbolem wdzięczności narodu za wolny kraj.
Przeczytaj o historii budowy Świątyni Opatrzności Bożej
Od uchwalenia Konstytucji 3 Maja minęło ponad 200 lat. I dopiero dzisiaj ziściła się idea powstania Wotum Dziękczynnego. Powstające Sanktuarium Opatrzności Bożej jest kontynuacją budowy tamtej Świątyni, spełnieniem obietnicy naszych przodków, podziękowaniem za odzyskanie niepodległości oraz za wolność, z której możemy cieszyć się dziś.
Centrum Opatrzności Bożej mieści w sobie jeszcze jedną ważną instytucję: Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. To tu została utrwalona pamięć o dwóch najważniejszych dla Polski postaciach XX wieku. Warto zaplanować zwiedzanie tego wyjątkowego muzeum przy okazji wizyty w Świątyni Opatrzności Bożej.
Centrum Opatrzności Bożej kryje także inne szczególne miejsce: Panteon Wielkich Polaków. Tutaj podobnie jak na Wawelu, spoczywają mężowie stanu, wybitni ludzi kultury i sztuki, wszyscy w wyjątkowy sposób zasłużeni dla Polski. Pierwszy spoczął tu ksiądz poeta Jan Twardowski.
Już niebawem w Panteonie Wielkich Polaków zostanie otwarte także Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie. Podczas wizyty w Świątyni warto pomodlić się przy ich grobach i podziękować za działalność dla dobra naszego kraju.
Na dzieci i młodzież w podziemiach Świątyni czeka także niezwykły Ruchomy Teatr XXI wieku. Twórcy tego unikatowego teatru umiejętnie połączyli tradycyjną formę przekazu teatralnego z nowoczesną, audiowizualną formą, by opowiedzieć o ponadtysiącletniej historii Polski i roli Opatrzności Bożej w dziejach naszego narodu.
Centrum Opatrzności Bożej to miejsce, gdzie historia przenika się z duchowością.
Dzieje narodu są elementem większego planu Bożego. Podziękowanie, które zawiera się w tej budowie, jest podziękowaniem narodu, ale to także pojedyncze „dziękuję” każdego z nas. Sanktuarium Opatrzności budujemy codziennie. I to w Wilanowie, i to w naszych sercach. Uczmy się tego sami i przekazujmy tę naukę młodemu pokoleniu.
Czekamy na Was w Wilanowie!
Zobacz także: