Uroczystości złożenia relikwii trojga polskich męczenników w Rzymie w bazylice świętego Barłomieja
W dniach 19 i 22 października 2012 roku w Rzymie miały miejsce dwie ważne uroczystości związane z polskimi błogosławionymi: Janem Pawłem II oraz Karoliną Kózówną, Stanisławem Starowieyskim i Ks. Jerzym Popiełuszko.
19 października 2012 roku w rzymskiej bazylice świętego Bartłomieja, na wyspie Tyberyjskiej, w miejscu pamięci męczenników XX i XXI wieku, odbyła się ceremonia złożenia relikwii trojga błogosławionych polskich męczenników: Karoliny Kózkówny( zmarłej 18 listopada 1914, beatyfikowanej 10 czerwca 1987 roku w Tarnowie podczas trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny bł. Jana Pawła II ) siedemnastoletniej polskiej dziewczyny, która zginęła w obronie moralności chrześcijańskiej, Stanisława Starowieyskiego ( zmarłego 12/13 kwietnia 1941 – beatyfikowanego ze 108 polskimi męczennikami, zamordowanymi podczas II wojny światowej z nienawiści do wiary podczas Podróży Apostolskiej Jana Pawła II do Polski w Warszawie13 czerwca1999 r) ojca rodziny, zamordowanego w hitlerowskim obozie zagłady w Dachau oraz księdza Jerzego Popiełuszki ( zmarłego 19 października 1984 beatyfikowanego w dniu 6 czerwca 2010 roku w Warszawie) duszpasterza ludzi pracy zamordowanego przez funkcjonariuszy systemu komunistycznego.
Licząca ponad tysiąc lat bazylika św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej ma dla nas Polaków szczególny wymiar. W tej świątyni w roku 997 złożono ciało patrona Polski świętego Wojciecha, przywiezione do Wiecznego Miasta przez cesarza Ottona III.
W głównym ołtarzu świątyni złożone jest ciało św. Bartłomieja. Miejsce to za przyczyną Jana Pawła II łączy w sobie pamięć o męczennikach za wiarę różnych wyznań, z różnych stron świata, złączonych odważnym świadectwem życia oddanym za wiarę.
W 2002 r. bazylika św. Bartłomieja zyskała miano sanktuarium Męczenników XX i XXI wieku, po tym jak w 1999 roku decyzją bł. Jana Pawła II powstała Komisja ds. nowych męczenników. Relikwie, które zostały przekazane do panteonu męczenników XX i XXI wieku, to fragment kości błogosławionej Karoliny Kózkówny (relikwiarz umieszczono w kaplicy św. Wojciecha), list błogosławionego Stanisława Starowieyskiego wysłany do żony z obozu zagłady w Dachau (umieszczono w kaplicy męczenników nazizmu), oraz fragment kości umieszczony w relikwiarzu oraz jeden z kamieni, których użyto do zatopienia w nurtach Wisły ciała kapelana Solidarności ks. Jerzego Popiełuszki (relikwie umieszczone w kaplicy męczenników komunizmu). Relikwie przynieśli i przekazali krewni błogosławionych Stanisława Starowieyskiego i księdza Jerzego Popiełuszki m.in. rodzeństwo ks. Popiełuszki oraz przedstawiciele diecezji tarnowskiej. Uroczystości przewodniczył metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, a kazanie wygłosił arcybiskup warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Obecni byli m.in. arcybiskupi Józef Michalik i Stanisław Gądecki. Podczas kazania Kardynał Nycz przedstawił kolejno sylwetki błogosławionych. Przypomniał również o przypadającej w tym dniu 28 rocznicy śmierci księdza Jerzego. W uroczystej mszy udział wzięła grupa hierarchów uczestniczących w watykańskim synodzie biskupów, księża pracujący w Rzymie oraz przybyli z Polski, a także delegacja pielgrzymów z Polski.
21 października 2012 roku w kościele polskim pod wezwaniem św. Stanisława o godz. 18.00 odbyła się msza święta po której nastąpiło spotkanie z Polonią przebywającą w Rzymie. Podczas spotkania można było wysłuchać świadectw osób, które brały udział w procesie beatyfikacyjnych wszystkich trzech osób których relikwie spoczęły w sanktuarium Męczenników XX i XXI wieku.
Następnego dnia w poniedziałek po raz drugi Kościół obchodził liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II. 22 października o godzinie 8.00 na mszy świętej przy grobie Jana Pawła II w Bazylice Świętego Piotra zgromadzili się między innymi kardynałowie: Stanisław Dziwisz i Stanisław Ryłko, arcybiskupi: Józef Michalik, Stanisław Gądecki i Zygmunt Zimowski oraz pielgrzymi z Polski. Mszy świętej przewodniczył abp Józef Michalik a homilię wygłosił abp Zygmunt Zimowski.
Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze do godności błogosławionego przez papieża Benedykta XVI dnia 1 maja 2011 r. Wspomnienie błogosławionego Jana Pawła II w kalendarzu liturgicznym z woli Stolicy Apostolskiej zostało ustanowione na dzień 22 października.
Opisując te tak ważne dla nas uroczystości mam wrażenie, że za wstawiennictwem naszych Błogosławionych otrzymujemy dar uzdrowienia duszy i ciała, a Oni sami swoją postawą pokazują nam jak korzystać z otrzymanego daru wolności. Istnieje wolna wola, wolność wyboru, którą otrzymaliśmy w darze od Boga. W życiu ważne jest jak daleko dojdziemy, ale istotne jest też w jakim kierunku podążamy i w jakim stylu osiągamy cele, tym bardziej, że teraźniejsze realia wcale nam nie sprzyjają.
Pamiętajmy o naszych Błogosławionych, będąc w Watykanie i Rzymie odwiedzajmy ich, rozmawiajmy z Nimi, a odnajdziemy właściwą drogę.