Uśmiechnięta Matka Niepodległości
Dziś obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej. Urodzona w Austrii Julia uzyskała w prestiżowej szkole wykształcenie humanistyczne. Trzy lata po powrocie rodziny do Galicji, gdzie osiedli w dworku pod Krakowem Julia rozpoczyna nowicjat w krakowskim klasztorze urszulanek. Otrzymuje imię Maria Urszula od Jezusa.
Z błogosławieństwem papieża Piusa X wyjeżdża z dwiema siostrami do Petersburga, gdzie kieruje internatem dla dziewcząt przy polskim gimnazjum i zakłada dom wspólnoty nad Zatoką Fińską. Po wybuchu I wojny światowej jako poddana austriacka zostaje wydalona z Rosji.
Lata 1914–1920 przeżyła na emigracji w Skandynawii: w Sztokholmie, następnie w Danii. Zorganizowała szkołę dla skandynawskich dziewcząt, potem m.in. ochronkę dla sierot po polskich emigrantach. We współpracy z założonym przez Henryka Sienkiewicza Głównym Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce prowadziła szeroko zakrojoną akcję odczytową, promując prawo Polski do powrotu na mapę Europy, za co dziś nazywana bywa Matką Niepodległości.
W 1920 r. petersburska wspólnota urszulanek wróciła do wolnej Polski, osiedliła się w Pniewach koło Poznania i przekształciła się w Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.Charyzmatem zgromadzenia jest praca wychowawcza, jako narzędzie ewangelizacji. Zgromadzenie szybko się rozwija. Powstają domy i dzieła w Polsce i na Kresach Wschodnich, od 1928 we Włoszech, od 1930 we Francji.
Urszula formuje siostry do umiłowania Boga ponad wszystko, tak by były pokorne, pełne poświęcenia w służbie potrzebujący, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Miłość do Jezusa Chrystusa każe jej kochać każdego człowieka, bez względu na jego wyznanie, przekonania, pozycję społeczną. Matka Urszula umarła 29 maja 1939 w Rzymie w opinii świętości. Jan Paweł II beatyfikował ją w 1983 r. w Poznaniu i kanonizował 18 maja 2003 r. w Rzymie. Jest patronką nauczycieli i wychowawców, polskich emigrantów i… ludzi życzliwych.
Relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej zostały wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej 14 października 2015 roku.