Spotkanie świąteczne
Centrum to miejsce, gdzie historia przenika się z duchowością. Dzieje narodu są elementem większego planu. Podziękowanie, które zawiera się w tej budowie jest nie tylko podziękowaniem Narodu, ale to także podziękowaniem każdego z nas. Centrum Opatrzności Bożej to podsumowanie wieków polskch starań o wolność. Na prostym słowie “dziękuję” opiera się historia, którą Wam opowiemy; otworzy ona fundamenty pewnego bardzo ważnego miejsca – Świątyni, Muzeum, miejsca spoczynku Wielkich – Centrum Opatrzności Bożej. – mówi Michał Żebrowski w filmie o Świątyni Opatrzności Bożej.
Na spotkanie świąteczne, zorganizowane przez Centrum Opatrzności Bożej przybyli Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Kazimierz Nycz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski, przedstawiciele władz miasta Warszawy, Dzielnicy Wilanów, przedstawiciele mediów, duchowieństwa, przyjaciele i wolontariusze. Wyświetlono film, wyprodukowany dzięki uprzejmości telewizji TVN, o Świątyni Opatrzności Bożej.
– Codziennie jest za co dziękować: za poranek, szum morza, promienie słońca – mówi Michał Żebrowski na wstępie filmu. – Na tym prostym słowie dziękuję opiera się historia, którą Wam opowiemy; otworzy fundamenty pewnego bardzo ważnego miejsca – Świątyni, Muzeum, miejsca spoczynku Wielkich – Centrum Opatrzności Bożej. To nasze podziękowanie za dobro, którego doświadczamy. – kontynuuje.
Metropolita Warszawski Ks. Arcybiskup Kazimierz Nycz: – My chcemy w Centrum skoncentrować się na tych małych słowach dziękuję i na tych wielkich, a w sposób szczególny za czas po 89. roku, za Wolną Polskę. Po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja przyszła Targowica i rozbiory, później było 40. lat komunizmu w Polsce. Ksiądz Prymas Józef Kardynał Glemp powrócił do kontynuacji idei budowy Świątyni jako Wotum Dziękczynnego. –
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: – Bardzo się cieszę, że w Centrum będzie jeden z najważniejszych fragmentów pamięci historycznej, które będzie budowało politykę historyczną – czyli Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego, Polaka Tysiąclecia i Prymasa Tysiąclecia. Z mojego punktu widzenia brak tego typu obiektu to duża dziura nie tylko w obszarze edukacji, ale budowania miejsc, które będą epatowały tymi najlepszymi wzorcami. Wzorcami, które dla ministra kultury są o tyle ważne, że dla mnie Jan Paweł II jest wielkim estetą słowa, gestów, myśli, patriotyzmu. Za to chciałbym serdecznie podziękować Księdzu Arcybiskupowi [Kazimierzowi Nyczowi] za skuteczność gospodarza w tej materii. –
Po życzeniach zgromadzeni podzielili się opłatkiem. – Dzięki wielu, wielu ludziom, dobrej woli miniony rok był dobry, którym bardzo serdecznie dziękuję. Wszystkim życzę dobrego, błogosławionego roku 2009. – mówił Ks. Abp Kazimierz Nycz.