Zmarł Kardynał Józef Glemp – Prymas Polski
W środę, 23 stycznia 2013 roku o godzinie 21:30 odszedł do domu Pana Ks. Józef Kardynał Glemp. Prymas, walczący od dłuższego czasu ze złośliwym rakiem płuc, zmarł w wieku 83 lat w jednym z warszawskich szpitali.
Wspaniały Inicjator
Zapamiętamy go nie tylko jako następcę wielkiego kardynała Stefana Wyszyńskiego czy opokę na której w czasie stanu wojennego opierały się rodziny uwięzionych i represjonowanych. Był również inicjatorem powrotu do budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Budowę tego kompleksu uważał za zobowiązanie wobec naszych przodków. Świątynia była dla śp. księdza Prymasa nie tylko wyrazem wdzięczności dla Stwórcy, ale także łącznikiem pomiędzy Pierwszą, Drugą oraz Trzecią Rzeczpospolitą. Jej budowa miała być wypełnieniem wotum, złożonym przez Sejm Czteroletni w 1791 roku.
Wyjątkowa Świątynia
Ks. Prymas zawsze widział wyjątkową rolę, jaką pełni Świątynia na duchowej mapie Polski:
Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie wchodzi do trójki sanktuariów w Polsce, w których odbywa się szczególna służba Boża na obszarze narodu i państwa. Łagiewniki krakowskie – to opatrywanie wszystkich grzeszników; Częstochowa – Jasna Góra – to mecenat opatrujący nieśmiałych, aby odważniej szli w objęcia Chrystusa, a Warszawa – to opatrywanie poranionej przez swawolę wolności.
Wielkie wyzwanie, jakim była budowa Świątyni, nie przeraziło Ks. Glempa. Mimo wątpliwości i głosów krytyki, Ks. Kardynał podjął się tego dzieła. Już 2 maja 1999 roku z jego inicjatywy na polu budowy w Wilanowie stanął krzyż. Równo trzy lata później Prymas wmurował kamień węgielny, poświęcony przez bł. Jana Pawła II. Za jego życia zakończono pracę przy Panteonie Wielkich Polaków, w którym dziś spoczywają szczątki 11 zasłużonych dla Polski osób. Prymas Glemp chciał uczynić to miejsce „Wawelem Trzeciego Tysiąclecia”.
Kapłan niezłomny
Jego samego nazwać można dziś „kapłanem niezłomnym”. Inwigilowany i rozpracowywany kompromitowany przez Służbę Bezpieczeństwa, pozostał wierny Bogu i Ojczyźnie. Niezłomny charakter i silna osobowość szła u niego w parze z niezwykłą skromnością, która cechuje oddanych Kościołowi kapłanów.
Odchodząc, kardynał Glemp zostawił nam rozpoczęte Dzieło. Zakończenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej może być najlepszym podziękowaniem, złożonym temu wielkiemu człowiekowi.
Ostatnie pożegnanie
Ostatnie pożegnanie Kardynała Glempa będzie trwało trzy dni.
W sobotę 26.01.2013 r. o godz.11:00 w kościele pw. Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi (SS.Wizytek) zostanie odprawiona Msza Św. w intencji zmarłego, która rozpocznie całodzienne czuwanie. W niedzielę ciało Kardynała zostanie przeniesione do bazyliki Świętego Krzyża, gdzie o godz. 9:00 koncelebrowana będzie Msza Św, a do godz. 16:00 będzie można pomodlić się indywidualnie. O godz. 17:30, po Mszy Św, koncelebrowanej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp Celestina Migliorego, kondukt żałobny przejdzie do archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie do 22:00 odbędzie czuwanie modlitewne przy trumnie zmarłego.
Pogrzeb będzie miał miejsce w poniedziałek 28 stycznia o godz. 11:00. Mszę koncelebrowaną przez Kazimierza Kardynała Nycza poprowadzi metropolita krakowski Stanisław Kard. Dziwisz, a kazanie wygłosi Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Następnie trumna zostanie przeniesiona do podziemi Archikatedry Warszawskiej, gdzie zostanie złożone ciało Prymasa seniora.
Ostatnia wizyta w Centrum Opatrzności Bożej Ks. Józefa Kardynała Glempa w dniu 8.11.2012 roku.
Na zdjęciu w towarzystwie Ks. Kazimierza Kardynała Nycza.