XVI ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA – konferencja prasowa
19 maja 2023 r. w Centrum Opatrzności Bożej odbyła się konferencja prasowa, prezentująca program obchodów XVI Święto Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej, które w tym roku odbędzie się 3 i 4 czerwca.
Spotkanie otworzył rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński, który powitał gości i przedstawił prelegentów.
Na początku konferencji zabrał głos ks. Kardynał Kazimierz Nycz, który wyjaśnił znaczenie hasła przyświecającego tegorocznemu świętu: „Dziękujemy za czyniących pokój”, wskazując na jego szczególną aktualność w kontekście wydarzeń rozgrywających się za naszą wschodnią granicą.
Dwudniowe uroczystości będą bogate w wysokiej rangi wydarzenia. Ks. Kardynał podkreślił szczególny charakter tegorocznego Święta, podczas którego zostanie odsłonięta nowa ściana ołtarzowa. Powiedział, że szukając – w modlitwie i refleksji – idei, która najlepiej oddawałby prawdę o Bożej Opatrzności uznano, że będzie to wizerunek Chrystusa Zmartwychwstałego. Realizację tego pomysłu powierzono znanemu artyście Adamowi Myjakowi, profesorowi Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który zaprosił do realizacji projektu/tego przedsięwzięcia swoich asystentów z tego Wydziału.
To swoiste ukoronowanie całej mojej kariery rzeźbiarskiej i nic tak wymagającego już w życiu nie zrobię. To było wielkie wyzwanie. Tak ogromnej rzeźby nigdy nie robiłem – wyznał prof. Myjak. Wyraził też radość, że w realizacji przedsięwzięcia, które miało głęboki wymiar duchowy, uczestniczyli z wielkim zaangażowaniem studenci ASP – W tym naprawdę było coś mistycznego. Profesor wspomniał też o wyzwaniach i barierach, z jakimi musiał się zmierzyć. Kompozycja złożona z ośmiometrowej rzeźby oraz specjalnej konstrukcji na ścianie ołtarzowej zostanie odsłonięta i poświęcona na początku Mszy św. 4 czerwca w południe.
Następnie asystenci profesora Myjaka – Kinga Smaczna-Łagowska i Albert Mikołaj Kozak – opowiedzieli o procesie powstawania rzeźby oraz o wyzwaniach twórczych i technicznych związanych z tak ogromnym przedsięwzięciem.
Studenci Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, którzy realizowali ten niezwykły projekt pod kierunkiem profesora Myjaka, mówili o bezprecedensowej skali przedsięwzięcia i danej im wyjątkowej szansie na zdobycie doświadczenia, niedostępnej dla większości studentów.
Podczas konferencji prasowej ks. Tadeusz Aleksandrowicz – kustosz powstającego Sanktuarium i wiceprezes Centrum Opatrzności Bożej przypomniał o roli Świątyni w tworzeniu wspólnoty „Providentia Dei” i wymowie/znaczeniu corocznych obchodów Święta Dziękczynienia. Przedstawił też porządek drugiego dnia uroczystości – od pielgrzymki z placu Piłsudskiego, koronce do Bożego Miłosierdzia, koncertach – Darka Maleo Malejonka, orkiestr dętych oraz zespołu gospel. Zaprosił również do uczestnictwa w atrakcjach Miasteczka dla Dzieci oraz udziału w rodzinnej grze „Tropiciele pokoju”.
Następnie ks. Wojciech Niedźwiecki – Wiceprezes Fundacji „Caritas Super Omnia Est” przedstawił sylwetkę błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego i zapowiedział, że pierwszy dzień Święta Dziękczynienia będzie poświęcony dziękczynieniu za 20-lecie ustanowienia Duchownego patronem polskich harcerzy. Na obchody tej rocznicy przybędą nie tylko harcerze z Polski, ale także co najmniej 11 polonijnych delegacji harcerzy. Zaś 4 czerwca relikwie Błogosławionego zostaną przeniesione w uroczystej pielgrzymce wzdłuż Traktu Królewskiego i wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej podczas uroczystej Mszy Św. dziękczynnej w południe.
Z kolei ks. dr hab. Piotr Kieniewicz, rzecznik prasowy Zgromadzenia Księży Marianów zapowiedział, że wieczorem 4 czerwca odbędzie się niezwykły koncert – premiera Oratorium „Omnia in Caritate” Oficjum o św. Stanisławie Papczyńskim, założycielu Zgromadzenia Księży Marianów, którego relikwie znajdują się w Świątyni Opatrzności Bożej. Dzieło skomponował Paweł Bębenek, znany z wielu opracowań pieśni religijnych, a libretto napisał marianin ks. Rafał Zalewski MIC. Wykonanie to uświetni obchody 350-lecia istnienia Zgromadzenia. To będzie oratorium, ale de facto także nieszpory, a więc zapraszamy zarówno na koncert, jak i na modlitwę – powiedział rzecznik.
Na zakończenie ks. Kardynał Kazimierz Nycz posumował konferencję i zaprosił do uczestnictwa 4 czerwca w wydarzeniach liturgicznych XVI Święta Dziękczynienia.
Zobacz także:
- PROGRAM XVI ŚWIĘTA DZIĘKCZYNIENIA
- TRASA PRZEJŚCIA PIELGRZYMKI DZIĘKCZYNNEJ I INFORMACJE TECHNICZNE
- NOWENNA DO OPATRZNOŚCI BOŻEJ ZA WSTAWIENNICTWEM BŁ. STEFANA WINCENTEGO FRELICHOWSKIEGO
- JAK OTRZYMAĆ DOMOWY KORPORAŁ SANKTUARIUM OPATRZNOŚCI BOŻEJ