Wpatrując się w Zmartwychwstałego
Gdy w czasie sobotniej Wigilii Paschalnej w ciemnej Świątyni Opatrzności Bożej, której wnętrze rozjaśnione było tylko płomieniem Paschału i tysiącami migotliwych płomyków zapalonych od niego świec trzymanych przez wiernych, zabłysło wreszcie światło, ujrzeliśmy wiszący nad ołtarzem Krzyż Paschalny odwrócony do nas stroną chwalebną.
Od tej wieczornej godziny aż do Święta Podwyższenia Krzyża (14 września) uczestniczący w Eucharystiach wierni mogą kontemplować postać Chrystusa Zmartwychwstałego w szatach arcykapłańskich – błękicie, symbolu Boskiej, i czerwieni, symbolu ludzkiej natury Syna Bożego.
Kielich u stóp krzyża przypomina o Eucharystii, a otaczające go promienie symbolizują krew i wodę wypływającą z przebitego boku Chrystusa.
Na lewym ramieniu krzyża znajduje się postać świętego Jana Pawła II. 5 czerwca 2011 roku w uroczystej procesji z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej zostały przyniesione relikwie, wówczas jeszcze błogosławionego, papieża.
Na prawym ramieniu dostrzegamy błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę. 6 czerwca 2010 roku ponad 35 tysięcy wiernych uczestniczyło w procesji z Jego relikwiami i od tamtego dnia znajdują się one w Świątyni Opatrzności Bożej.
Niech Ten, który zwyciężył śmierć, przypomina nam podczas każdej Mszy Świętej, podczas której ofiarowuje się za nas na ołtarzu, o Nocy Zmartwychwstania, bez której daremna byłaby nasza wiara.
Czytaj więcej o historii i symbolice wyjątkowego dwustronnego Krzyża Paschalnego.