Wilanowski Orszak Królewski kolędował w Świątyni Opatrzności Bożej
Drugi i na pewno nie ostatni raz w historii Wilanowski Orszak Królewski przeszedł ulicami Miasteczka Wilanów do Świątyni Opatrzności Bożej. Barwny, radosny i liczny! Kolędowanie we wnętrzu wilanowskiego Sanktuarium powoli zapisuje się w stałym kalendarzu wydarzeń tego miejsca.
W niedzielę, 7 stycznia 2024 roku, o godz. 15.00 przy pomniku Jana III Sobieskiego i Królowej Marysieńki Sobieskiej na Osi Królewskiej zgromadził się barwny orszak kolędników. Po spektaklu „Wędrowcy-Kolędnicy” w wykonaniu A3Teatru korowód wyruszył na stronę wilanowskiego Sanktuarium Opatrzności Bożej.
Na czele Wilanowskiego Orszaku Królewskiego kroczyła rzecz jasna Święta Rodzina, za nią król Jan III Sobieski wraz z królową Marysieńką (i malutkim pieskiem!), Trzej Królowie, pasterze, król Herod z nieodłączną Śmiercią, dyszącą mu na karku. Jak przystało na prawdziwy jasełkowy korowód, pojawiły się w nim liczne diabełki, rogate maszkarony i całe bogactwo stworów w niecodziennych strojach. Zastępy anielskie, rycerze uzbrojeni po zęby i przepiękne księżniczki dopełniały barwnego korowodu. Wszyscy powitani zostali ze staropolską gościnnością na schodach Świątyni przez Gospodarza wilanowskiego Sanktuarium ks. Tadeusza Aleksandrowicza, jak na Pasterza przystało przyodzianego w góralską owczą kamizelkę, bo mróz tęgi tego dnia nastał.
Gdy cały orszak wraz z nieprzebraną rzeszą kolędników wkroczył w gościnne progi Świątyni, rozpoczęło się radosne kolędowanie, jakiego w historii wilanowskiego Sanktuarium jeszcze nie było. Ponad 300 wykonawców. Świątynia wypełniona po brzegi. Wielu słuchaczy i widzów na łączach internetowych.
– Tak budujemy nasze wilanowskie Sanktuarium – mówili uczestnicy kolędowania. – Z radości bycia we wspólnocie i niesienia dobra. Bo w czasie wydarzenia, podobnie jak w ubiegłym roku, wolontariusze rozprowadzali korony oraz słodycze. Wszystkie datki zostały przekazane w tym roku na pomoc Alince, chorej od 17. roku na Stwardnienie Rozsiane. Ofiarodawcom za ich wielkie serca i hojność należą się ogromne podziękowania.
Radosne kolędowanie rozpoczęły grupy śpiewacze działające przy Centrum Kultury Wilanów. W pięknych regionalnych strojach wystąpili „Powsinianie”, „Grupa Radosna” oraz Goście z Lesznowoli – wszyscy pod kierunkiem Grzegorza Toporowskiego.
Kolędującym artystom towarzyszyła Wilanowska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Łukasza Galasa, a wszystkich artystów ze swadą zapowiadał sam Dyrektor Centrum Kultury Wilanów Robert Woźniak.
„Śpiewające dzieci Wilanowa” pod kierunkiem Izabeli Kopeć wyśpiewały kolędę „Bóg się rodzi”. W wykonaniu Grupy 30+ Centrum Kultury Wilanów (w charakterystycznych strojach wilanowskich z czarnym haftem) usłyszeliśmy skoczną pastorałkę „Anieli w niebie śpiewają”. „Pójdźmy wszyscy w Imię Pańskie, otworzą nam wrota rajskie…” śpiewały Wokalistki ze Studia MM, prowadzonego przez Michalinę Michalczewską-Machnio.
Wilanowska Orkiestra Smyczkowa, do której należą uczniowie Dominiki Romickiej wystąpiła w mikołajkowych czapkach z brawurowym wykonaniem „Jingle Bell”.
Gdy malutka Mania zgłosiła się na ochotnika do śpiewania wspólnie z dyr. Robertem Woźniakiem kolędy „Przybieżeli do Betlejem”, powoli dołączały się do chórku inni mali soliści, aż serce rosło… A już za chwilę zobaczyliśmy rewelacyjny występ uczniów klasy 3B i chóru Zespołu Szkół Nr 79 im. Stanisława Kostki Potockiego. W finale finałów na scenie pod ołtarzem gościliśmy ponad 300 wykonawców. Wybrzmiało radosne „Feliz Navidad” oraz podniosłe „Gloria…” w kolędzie „Gdy się Chrystus rodzi…”. „Podnieś rękę, Boże Dziecię!” zaśpiewali na zakończenie tegorocznego kolędowania w Świątyni wszyscy artyści i słuchacze zgromadzeni w murach Sanktuarium.
Organizatorami Wilanowskiego Orszaku Królewskiego była Fundacja Łączy Nas Dobro, która zorganizowała i ufundowała stroje dla postaci z Orszaku oraz ruch Łączy Nas Parafia, który jest pomysłodawcą Orszaku i koordynował całe wydarzenie.
Współorganizatorami wydarzenia byli: Urząd Dzielnicy Wilanów, Centrum Kultury Wilanów, Parafia Opatrzności Bożej oraz Instytut Papieża Jana Pawła II. Swoją cegiełkę dołożyło także Centrum Opatrzności Bożej. Do zobaczenia za rok!