Wierzę w świętych obcowanie. Czego uczą nas słowa „Wyznania wiary”?
W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wojujący oddaje cześć Kościołowi tryumfującemu i wzywa jego wstawiennictwa. Liturgia tego dnia przypomina nam o świętych obcowaniu.
Podczas uroczystości Wszystkich Świętych w pierwszym czytaniu z 7. rozdziału Apokalipsy św. Jana słyszymy o tryumfie wybranych:
Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy. I głosem donośnym tak wołają: «Zbawienie w Bogu naszym, Zasiadającym na tronie, i w Baranku». To cel naszej ziemskiej wędrówki. Jako wspólnota wierzących na tej drodze nie jesteśmy sami.
Na czym polega związek duchowy świętych w niebie z duszami w czyśćcu i wiernych na ziemi?
Trzy części Kościoła tworzą mistyczne Ciało Chrystusowe, którego głową jest Bóg-Człowiek. (…) podobnie wszyscy razem tworzymy jedno ciało w Chrystusie, a każdy z osobna jesteśmy nawzajem dla siebie członkami. (Rz 12,5)
Na ziemi tworzymy Kościół wojujący, dlatego że musimy walczyć z pokusami aż do śmierci. Święci w niebie pomagają nam w zbawieniu, modląc się za nas i ofiarując za nas swoje zasługi. Podobnie wstawiają się za dusze czyśćcowe. Stanowią oni Kościół tryumfujący.
Co jest źródłem zasług świętych? Ich czyny w czasie życia na ziemi: każda Komunia św. godnie przyjęta, każde cierpienie ofiarowane Panu Jezusowi, każdy czyn miłosierdzia podjęty z czystą intencją etc. To oznacza, że również my, żyjąc w łasce uświęcającej, czyniąc dobro w czystej intencji, pomnażamy skarb zasług, z którego mogą korzystać wszyscy członkowie Kościoła.
Wiernych na ziemi, w niebie i w czyśćcu łączy łaska uświęcająca i Pan Jezus jako wspólna głowa. [1] Kiedy jesteśmy w stanie łaski uświęcającej, korzystamy z Mszy i Komunii św., jakie przyjmują wierni na całym świecie, oraz z zasług dobrych uczynków i z modlitw całego Kościoła Chrystusowego[2]. Nasze modlitwy mają wielkie znaczenie dla Kościoła cierpiącego, który stanowią dusze pokutujące w czyśćcu. Możemy ofiarować za nie odpusty, Msze św. oraz nasze dobre uczynki.
Kiedy tracimy dostęp do łask płynących z zasług świętych, dobrych uczynków i modlitwy, jakie dokonują się w całym Kościele?
Osoby znajdujące się w stanie grzechu śmiertelnego są wykluczone z doskonałej wspólnoty dóbr duchowych, gdyż są pozbawione łaski Bożej. Ciągle mogą one korzystać z pewnych wewnętrznych i duchowych dóbr Kościoła, o ile zachowują nieutracalny charakter chrześcijański oraz cnotę wiary, która jest podstawą usprawiedliwienia. Ponadto są wspomagani modlitwami i dobrymi uczynkami wiernych dla uzyskania łaski nawrócenia do Boga. [3]
Dlaczego warto modlić się do Świętych Pańskich?
Wstawiennictwo świętych w niebie jest szczególnie skuteczne ze względu na ich zasługi. Pismo św. opowiada, jak Bóg pobudziła Abrahama do modlitwy i dla jego modlitwy gotów był przebaczyć Sodomie i Gomorze. Gdzie indziej Pismo św. nadmienia, że prorok Jeremiasz wiele razu po swojej śmierci wiele łask upraszał Żydom u Boga.
Koronka do Wszystkich Świętych
Złożona z trzech dziesiątek na pamiątkę 33 lat Chrystusowych.
Zamiast Ojcze nasz na początku każdej dziesiątki powiedz:
Jezu, Korono Wszystkich Świętych, zmiłuj się nade mną przez cierniową koronę Twoją.
Zamiast Zdrowaś Maryjo dziesięć razy powiedz:
Wszyscy Święci, przyczyńcie się za mną do Boga.
Na końcu każdej dziesiątki odmów: Chwała Ojcu…
Po odmówieniu trzech dziesiątek, powiedz Wierzę w Boga i trzy razy: Wszyscy Święci, przyczyńcie się za mną do Boga. (żeby wyraziły się 33 lata Chrystusowe)
Amen.
Zobacz także: Wszystkich Świętych i Zaduszki w Świątyni Opatrzności Bożej
Dlaczego w Świątyni Opatrzności Bożej czcimy polskich świętych i błogosławionych?
Polscy święci i błogosławieni pomagają nam odkrywać działanie Opatrzności Bożej w naszym życiu oraz w losach Polski i świata. W Świątyni Opatrzności Bożej znajdują się relikwie 22 orędowników, którzy tworzą w nawie bocznej krąg Mężów Opatrzności. Są wśród nich Patronowie Polski: św. Andrzej Bobola i św. Jadwiga Królowa, a także patronowie rodzin jak św. Jan Paweł II, bł. Franciszka Siedliska, św. Maksymilian Kolbe, patronowie młodzieży jak bł. Stefan Wincenty Frelichowski czy środowisk wychowawczych jak św. Urszula Ledóchowska czy bł. Edmund Bojanowski. Chorzy i ubodzy mogą szukać wsparcia u św. Brata Alberta Chmielowskiego, św. Zygmunta Gorazdowskiego czy św. Józefa Bilczewskiego. Dla wątpiących w wierze oparciem będzie bł. Honorat Koźmiński. Wszystkich Świętych Patronów, których czcimy w Świątyni Opatrzności Bożej przybliża serwis https://swieci-patroni.centrumopatrznosci.pl/ To unikatowe źródło wiedzy o ich życiu, a także praktyczny zbiór modlitw za ich wstawiennictwem.
Jak możemy oddawać cześć świętym?
Oddajemy cześć świętym, wzywając ich wstawiennictwa za nami do Boga, corocznie obchodząc ich święta, mając w poszanowaniu ich wizerunki i relikwie. Im więcej orędowników prosić będziemy o pomoc, tym rychlej Pan Bóg wysłucha nasze modlitwy. Powinniśmy także pamiętać o tym, aby naśladować świętych w cnotach i doskonałości. Według św. Augustyna „czcić świętych, a nie naśladować ich, znaczy tyle, co schlebiać im kłamliwie”.
Kiedy powinniśmy oddawać cześć świętym?
Zachęcamy by szczególnie uciekać się do Świętych Patronów w dniach ich wspomnień liturgicznych. W Świątyni Opatrzności Bożej składamy przy ołtarzu w czasie Mszy św. zbiorowych intencje za wstawiennictwem Patrona dnia. Mszy św. towarzyszy wystawienie relikwii. Intencje do Świętych Patronów można składać pod adresem: https://swieci-patroni.centrumopatrznosci.pl/zloz-intencje/
Zobacz także: Msze św. wieczyste za wstawiennictwem św. Jana Pawła II
______________________________________________________
[1] Ks. Walenty Gadowski, Apologetyczny Katechizm Katolicki, Wydawnictwo Te Deum, Warszawa 2022, s.170
[2] Ks. Walenty Gadowski, Apologetyczny Katechizm Katolicki, Wydawnictwo Te Deum, Warszawa 2022, s.171
[3] Katechizm Katolicki św. Piusa X, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, Sandomierz 2020, s. 58-59.