Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w wilanowskim Sanktuarium
15 sierpnia obchodzimy w Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu przypada także Święto Wojska Polskiego, które ustanowiono, aby upamiętnić „Cud nad Wisłą” – zwycięstwo polskiego oręża w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku nad Armią Sowiecką.
Msze święte w wilanowskim Sanktuarium Opatrzności Bożej będą odprawiane według porządku niedzielnego (o godz. 9.00, 10.30, 12.00, 19.00 i 20.30). Podczas każdej Mszy św. zostaną poświęcone zioła i kwiaty.
Aby wzrastały i przynosiły jak najobfitszy plon…
W bukiecie do poświęcenia wiązano dawniej 7 lub 77 różnych ziół, zbóż i kwiatów. Obowiązkowo musiały się tam znaleźć rumianek, mięta, melisa, bazylia, rozmaryn, lubczyk i nasturcja. Maryję nazywano Patronką plonów, a pora sierpniowa była uważana za błogosławiony czas żniw.
Podczas błogosławieństwa płodów ziemi kapłan wypowiada modlitwę:
Panie, nasz Boże, Ty sprawiasz, że na ziemi rosną trawy, zioła i zboża na pożywienie i lekarstwo dla ludzi i zwierząt. Od Ciebie pochodzi obfitość wody i promieni słońca, aby wszystko, co się zieleni i rozkwita, owocowało, gdy nadejdzie czas zbiorów.
Prosimy Cię, pobłogosław † przyniesione do Ciebie pierwociny zieleni tego roku, młode pędy zbóż, trawy, zioła i kwiaty. Zachowaj je od suszy, gradu, powodzi i wszelkiej szkody, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły jak najobfitszy plon i mogły służyć zdrowiu ludzi i zwierząt.
A gdy będziemy schodzić z tego świata, niech nas, niosących pełne naręcza dobrych czynów, przedstawi Tobie Najświętsza Dziewica Wniebowzięta, najdoskonalszy owoc tej ziemi, abyśmy zasłużyli na przyjęcie do Twojego domu. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Prastary zwyczaj błogosławieństwa ziół, zbóż i kwiatów w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest znakiem dziękczynienia za obfitość plonów i prośbą o uświęcenie naszego życia przez wstawiennictwo Maryi.
Życie jest świętym darem
O tym, że Wniebowzięcie Maryi staje się dla nas «znakiem niezachwianej nadziei i pociechy», a każde życie jest świętym darem przypominał 15 sierpnia 2004 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Lourdes. Mówił wówczas:
Dzisiaj Kościół obchodzi chwalebne Wniebowzięcie Maryi z duszą i ciałem. Obydwa dogmaty — Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia — są ze sobą ściśle związane. Obydwa głoszą chwałę Chrystusa Odkupiciela i świętość Maryi, której ludzki los jest już teraz w sposób pełny i ostateczny zrealizowany w Bogu.
«A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem» (J 14, 3) — powiedział nam Jezus. Maryja stanowi gwarancję spełnienia się obietnicy Chrystusa. Jej Wniebowzięcie staje się dla nas «znakiem niezachwianej nadziei i pociechy» (por. Lumen gentium, 68).
(…) Dziewica przemawia także do nas, chrześcijan trzeciego tysiąclecia. Wsłuchujmy się w Jej głos!
Wsłuchujcie się zwłaszcza wy, młodzi, szukający odpowiedzi, która nadałaby sens waszemu życiu. Tu możecie ją znaleźć. Jest to odpowiedź wymagająca, ale jest to jedyna ważna odpowiedź. W niej tkwi sekret prawdziwej radości i pokoju.
Do was wszystkich, bracia i siostry, kieruję gorący apel, abyście czynili wszystko, co w waszej mocy, aby życie, każde życie, było szanowane od poczęcia aż do jego naturalnego kresu. Życie jest świętym darem i nikt nie może stać się jego panem.
Moi drodzy, wiemy, że możemy w tym liczyć na Tę, która nigdy nie uległszy grzechowi, jest jedynym stworzeniem doskonale wolnym. Jej was powierzam. Idźcie z Maryją drogą pełnej realizacji waszego człowieczeństwa!
Dar życia – cud nad Wisłą
Nawiedzając dziś wilanowskie Sanktuarium, warto zatrzymać się przy wystawie „Polska w rękach Opatrzności” usytuowanej w nawie bocznej. Na jednym z fotogramów przypominamy dzieje Bitwy warszawskiej z 1920 roku, kiedy to polskie wojsko samo stawiło czoła sowieckiej ofensywie zmierzającej do serca Europy. Na ten wysiłek złożyła się ofiara 950 tys. żołnierzy, którzy wtedy bronili wolnej Polski. Niebagatelną rolę odegrało w niej duchowe wsparcie Kościoła katolickiego i osobista ofiara życia charyzmatycznego polskiego kapelana księdza Ignacego Skorupki.
15 sierpnia, w 104. rocznicę bitwy warszawskiej, podczas wszystkich Mszy św. w Sanktuarium Opatrzności Bożej będziemy modlić się za dusze bohaterskich obrońców Ojczyzny i dziękować Opatrzności za jej opiekę przez wstawiennictwo Maryi.