Obchodziliśmy XIII Święto Dziękczynienia
Punktualnie o godzinie 8.00 w Kaplicy Najświętszego Sakramentu kustosz powstającego Sanktuarium Opatrzności Bożej rozpoczął Różaniec Świętych – nie jesteś sam, odmawiając tajemnice chwalebne. W ten sposób obecni w kaplicy oraz wierni włączający się w modlitwę za pośrednictwem platformy Zoom odbyli wirtualną pielgrzymkę, której w tym roku nie mogliśmy zorganizować w związku z rygorami sanitarnymi.
Po modlitwie różańcowej odmówiono litanię do Opatrzności Bożej, polecając Jej wszystkie sprawy Kościoła i Ojczyzny.
Relikwie polskich świętych i błogosławionych, którzy na ołtarzu w kaplicy Najświętszego Sakramentu towarzyszyli różańcowi zostały procesjonalnie przeniesione do prezbiterium w nawie głównej.
O godzinie 9.00 rozpoczęła się Dziękczynna Msza Święta. Koncelebrze przewodniczył biskup Rafał Markowski, a koncelebrował ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz i ojciec Roman Tomanek. Została ona odprawiona w intencji wszystkich, którzy zawierzają Opatrzności Bożej obecny czas Kościoła i świata.
W homilii biskup Rafał nawiązał do wyczekiwanej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, która miała się dziś odbyć na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, a musiała zostać odłożona na lepszy czas ze względu na pandemię. Mówił o dokonaniach Sługi Bożego w trudnych powojennych latach, przez które przeprowadził polski Kościół.
“On nadal wpływa na nasze życie. Jesteśmy dziedzicami tego wszystkiego, czego dokonał w swej posłudze Prymas Tysiąclecia”.
Na zakończenie Mszy Świętej zgromadzeni w Świątyni wierni razem z chórem odśpiewali pieśń Kto się w opiekę odda Panu swemu, poetycki przekład psalmu 91 – Qui habitat in adiutorio Altissimi, autorstwa Jana Kochanowskiego…
O godzinie 10.30, jak każdej niedzieli, ksiądz Jarosław Kotula odprawił Eucharystię dla dzieci. Jak zawsze była ona transmitowana przez telewizję Polsat Rodzina. Zaraz po jej zakończeniu rozpoczęły się przygotowania do południowej liturgii Mszy Świętej.
Podczas każdego Święta Dziękczynienia południowa Eucharystia jest centralnym punktem uroczystości. Tak było i dziś. Dziękczynnej Mszy Świętej przewodniczył arcybiskup metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, a współkoncelebransami było sześciu księży. Towarzyszyli im przedstawiciele kapituły wilanowskiej, a posługiwali klerycy Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.
Podczas homilii kardynał Nycz nawiązał do dzisiejszych czytań liturgicznych. Każde z nich oraz psalm były hymnem uwielbienia miłości Boga, który “chce być blisko każdego z nas”. Metropolita warszawski wyraził również graniczącą z pewnością nadzieję, że za kilka miesięcy na placu Piłsudskiego odbędą się odłożone z powodu pandemii uroczystości beatyfikacyjne Prymasa Tysiąclecia z udziałem tysięcy wiernych z Polski i ze świata, a podczas następnego Święta Dziękczynienia w procesji wprowadzimy do Świątyni Opatrzności Bożej relikwie Wielkiego Kardynała.
Metropolita warszawski zachęcił wszystkich wiernych, by włączyli się do odmawiania Różańca Świętych – nie jesteś sam, potężnej modlitwy pod wodzą Matki Bożej, wspólnotowego wołania do Opatrzności, które może przynieść błogosławione owoce.
Tak jak podczas każdej odprawianej tego dnia Mszy Świętej, po homilii wierni odmawiali wspólnie z kapłanem Akt Dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej.
W darach ołtarza niesiono kosz z nadesłanymi intencjami. Było ich ponad 7 tysięcy. To więcej niż w ubiegłym roku, a jeśli się weźmie pod uwagę pojawiające się problemy z dostarczaniem przesyłek, liczba jest imponująca.
Choć wiele tysięcy uczestników tegorocznego Święta Dziękczynienia włączało się duchowo w to wydarzenie za pośrednictwem telewizji lub internetu, Świątynia była wypełniona niemal po brzegi.
Część wiernych uczestniczyła w liturgii przed Świątynią, korzystając z łaskawej pogody, dobrego nagłośnienia placu północnego i udostępnionych przez COB krzesełek.
O godzinie 15.00 odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego. Prowadził ją ksiądz Piotr Celejewski, który następnie odprawił kolejną tego dnia Eucharystię i wygłosił kazanie.
Przez cały dzień w prezbiterium były wystawione relikwie 14 polskich świętych i błogosławionych. Przy nich modlili się wierni.
Kolejną Mszę Świętą odprawił o godzinie 19.00 ksiądz Mateusz Kielarski. W swej homilii położył nacisk na miłość Boga, która powinna być powodem naszej radości i uwielbienia. Tylko od nas zależy jak mocno będzie ta miłość obecna w naszym życiu.
O godzinie 20 rozpoczęła się Modlitwa Uwielbienia. Pomiędzy rozważaniami śpiewała Diakonia Muzyczna Wspólnoty Przymierze ze scholą.
Ostatnią wieczorną Mszę Świętą odprawił ksiądz Piotr Celejewski. W homilii mówił o Bożej Miłości, która ogarnia każdego człowieka, w sposób dla nas niewyobrażalny i niepojęty.
Po Eucharystii nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i została odmówiona Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo czerwcowe jest odprawiane w Polsce od 1857 roku. Zainicjowała je diecezja lubelska, skąd ta forma pobożności rozszerzyła się na cały kraj.
Iluminacja Świątyni Opatrzności Bożej i śpiew BARKI, do którego można było się włączyć również z domu, na platformie Zoom, zakończyły XIII Święto Dziękczynienia. Skromniejsze niż w latach poprzednich, pozbawione tradycyjnie towarzyszących obchodom wydarzeń – Miasteczka dla Dzieci, festiwali i koncertów czy pokazu filmów – pozwoliło wiernym na refleksję na temat idei święta i głębokie jego przeżycie.