Tłumy na odpuście
Mimo dużych utrudnień komunikacyjnych, związanych z przebiegającą w pobliżu Świątyni Opatrzności Bożej trasą 38 PZU Maratonu Warszawskiego, tłumy wiernych szczelnie wypełniły Panteon Wielkich Polaków, gdzie odprawiona została odpustowa Msza Święta. Przybywali – sądząc po rejestracjach samochodów zapełniających parkingi – z całej niemal Polski. Przywitał ich proboszcz parafii Opatrzności Bożej i kustosz powstającego Sanktuarium, ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz.
Eucharystię koncelebrowało pięciu kapłanów pod przewodnictwem ojca Piotra Szczepańskiego, wikariusza warszawskiej prowincji franciszkanów. W tym roku do Świątyni wprowadzono relikwie świętego Maksymiliana Marii Kolbego, relikwiarz tego wielkiego świadka Miłosierdzia Bożego i wiary w działanie Bożej Opatrzności został więc procesjonalnie umieszczony obok ołtarza, a po zakończonej Mszy św. wierni mogli go ucałować.
Homilia wygłoszona przez o. Szczepańskiego ukazywała – poprzez opowieść o życiu św. Maksymiliana – działanie Opatrzności Bożej w życiu każdego człowieka. Działania, które wymaga jednak naszej współpracy z Bogiem i podążania wytyczoną przez Stwórcę drogą.
W procesji z darami zaniesiono przed ołtarz kosz z intencjami złożonymi przez Darczyńców i Parafian, które zostały pobłogosławione przez o. Szczepańskiego. To dziesięć tysięcy nadesłanych lub przyniesionych zawierzeń, podziękowań i próśb zanoszonych do Bożej Opatrzności.
Msza Święta zakończyła się uroczystym Te Deum odśpiewanym przez wiernych i zbiorową modlitwą odpustową w intencjach Ojca Świetego
Po Eucharystii rozpoczął się parafialny festyn, podczas którego – co stało się już tradycją – przygrywała orkiestra dęta z Tłuchowa (uprzednio akompaniująca śpiewom podczas Mszy św.) W stoiskach – między innymi Centrum Opatrzności Bożej i sióstr paulistek – można było nabyć wydawnictwa religijne, pamiątki i dewocjonalia. Do urządzonego przez parafian grilla i namiotu z ciastami ustawiały się długie kolejki chętnych. Powodzeniem, szczególnie wśród dzieci, cieszyły się również stoiska z watą cukrową, “pańską skórką”, balonami etc.
Licznie pielgrzymi skorzystali również z okazji, by obejrzeć prace w Świątyni, która 11 listopada zostanie otwarta dla wiernych.