SZKOŁA ŚWIĘTOWAŁA W WOTUM NARODU
Świątynia Opatrzności Bożej – Wotum Narodu, w której odbywają się wielkie uroczystości o charakterze religijnym i patriotycznym, była w sobotę, 28 września miejscem kolejnej uroczystości o takim charakterze. To jubileusz 100-lecia założonej w 1919 roku szkoły, która prócz rzetelnego wykształcenia, jakie otrzymują absolwentki kładzie nacisk na wychowanie kolejnych pokoleń w duchu patriotyzmu i wierności Ewangelii. Te właśnie wartości spowodowały, że obchody zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Do Świątyni przybyły absolwentki z kilku pokoleń, kształcących się niegdyś w prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, a także obecnie uczące się dziewczęta i… chłopcy, jako że w szkole podstawowej utworzono po raz pierwszy klasę dla chłopców.
Siostra dyrektor Karolina Łuczak wprowadziła zgromadzonych w atmosferę uroczystości wspominając w trakcie wprowadzenia sztandarów kolejne pokolenia nauczycieli, pracowników i uczennic i dziękując za wielkie dobro, jakie dokonało się w ciągu 100 lat istnienia Szkoły
Choć przedwojenny sztandar szkoły spłonął w Powstaniu Warszawskim, przetrwały hasła jakie głosił: BÓG I OJCZYZNA.
Pierwszym wniesionym sztandarem był używany od powojnia do roku 1979. Jako przyboczne w poczcie sztandarowym szły maturzystki 1949 – pierwsze powojenne absolwentki szkoły. W pocztach kolejnych wnoszonych sztandarów szły absolwentki Szkoły z roczników, które tymi sztandarami się posługiwały.Wprowadzeniu każdego sztandaru towarzyszył grany na trąbce sygnał „Hasło WP”.
Dziękczynną Eucharystię koncelebrowało pięciu księży pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warszawskiego, kardynała Kazimierza Nycza.
Metropolita Warszawski wygłosił również homilię, w której nawiązał do wybranego na tę uroczystość fragmentu Ewangelii o odnalezieniu Pana Jezusa w Świątyni. Wyraził radość, że może uczestniczyć w spotkaniu wielkiej rodziny, jaką tworzą uczniowie i pracownicy Szkoły. Spotkaniu odbywającego się w Świątyni Opatrzności Bożej, którą wspólnota wiernych zbudowała jako Wotum Narodu po blisko 230 latach od obietnicy złożonej Bogu przez przodków.
Kardynał Nycz wspomniał założycielkę sióstr, błogosławioną Franciszkę Siedliską, której relikwie znajdują się na ołtarzu podczas odprawianej Mszy Świętej. Wyraził przekonanie, że siostra Franciszka razem ze zgromadzonymi w Świątyni dziękuje Bogu za Szkołę, która jest urzeczywistnieniem charyzmatu Zgromadzenia. Podkreślił otwartość Szkoły na przemiany współczesnego świata, a zarazem nie rezygnowanie z fundamentów katolickiego wychowania.
Po homilii siostra Teofania Migocka przełożona prowincjalna zawierzyła cała wspólnotę szkoły Opatrzności Bożej. Do Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia dodany został fragment wprost odnoszący się do Wspólnoty, jaką tworzą uczennice i absolwentki Szkoły.
W procesji z darami szła również przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, Angela Marie Mazzeo. W trakcie swego przesłania wygłoszonego po Eucharystii wspomniała swą wizytę w Warszawie przed laty, gdy ślady pocisków na murach Szkoły uświadomiły jej jak bardzo jest ona związana z trudną historią Polski.
Uroczystej Eucharystii towarzyszył znakomity chór i zespół instrumentalny działający przy Zespole Szkół w Warszawie.
Wykonano pamiątkowe zdjęcie na schodach Świątyni.
Następnie uczestnicy jubileuszu szkoły wraz z rodzinami przeszli do namiotu, gdzie przygotowano słodki poczęstunek, kawę, herbatę i owoce. Kardynał Kazimierz Nycz oraz przełożona generalna i prowincjonalna zdmuchnęli świeczki na urodzinowym torcie, a metropolita warszawski rozpoczął jego dzielenie.
Po poczęstunku rozpoczęło się w Świątyni znakomite widowisko słowno-muzyczne, opowiadające zarówno o historii Szkoły, jak i o wartościach, jakie ona niesie.
Po każdej wypowiedzi przed ołtarz wnoszono fragment liter, które finalnie utworzyły słowo NAZARET.
Odśpiewano przepiękny, hymn szkoły, będący zarazem bardzo wzruszającą modlitwą do Świętej Rodziny.
Z radością będziemy gościli szkolną Rodzinę Nazaretanek na kolejnym jubileuszu.