Święty Wojciech – na wagę złota
Święty Wojciech patronuje nie tylko Polsce, ale także naszym bliższym i dalszym braciom: Czechom i Węgrom. Jest też patronem jedności duchowej Europy.
Przy grobie biskupa Wojciecha w 1000 roku spotkali się cesarz Otton III i książę Bolesław Chrobry. Wydarzenie to znamy z historii jako zjazd gnieźnieński. Już wówczas św. Wojciechowi, który był wychowankiem szkoły w Magdeburgu, biskupem praskim, mnichem rzymskim, apostołem Węgier i Polski przypisywano rangę symbolu duchowej jedności tworzącej się wówczas Europy.
Bolesław Chrobry wykupił od Prusów ciało męczennika. Zapłacił za nie tyle ponoć złota, ile ważyło. Doczesne szczątki św. Wojciecha złożono w katedrze gnieźnieńskiej, która stała się miejscem kultu szybko rozprzestrzeniającego się na całą Europę. W 999 roku papież Sylwester II ogłosił Wojciecha świętym.
1000 lat później Jan Paweł II w orędziu skierowanym do prezydentów krajów Europy środkowo-wschodniej, którzy przybyli do Gniezna, by oddać cześć św. Wojciechowi powiedział:
Jako człowiek Kościoła św. Wojciech zawsze zachowywał niezależność w niestrudzonej obronie ludzkiej godności i podnoszeniu poziomu życia społecznego. Z duchową głębią doświadczenia monastycznego podejmował służbę ubogim. Wszystkie te przymioty osobowości św. Wojciecha sprawiają, że jest on natchnieniem dla tych, którzy dziś pracują nad zbudowaniem nowej Europy, z uwzględnieniem jej korzeni kulturowych i religijnych.
Patron Polski, biskup i męczennik, św. Wojciech jest także jedną z postaci, które pojawiły się w kolekcji numizmatów “Opatrznościowi Polacy”. Emitentem tej serii jest Centrum Opatrzności Bożej. Medale o średnicy 32 mm (waga 14 g) wybito w wersji złotej i srebrnej.
Każdy zawiera kapsel kolekcjonerski i tekturowe etui.
Zapraszamy do naszego sklepiku w sieci: www.sklep.centrumopatrznosci.pl