ŚWIĘTOWALIŚMY NIEPODLEGŁOŚĆ
Do Świątyni Opatrzności Bożej, w której już po raz szósty rozpoczną się uroczystości inaugurujące Narodowe Święto Niepodległości spieszą już pierwsi goście, pragnący uczestniczyć w dziękczynnej Eucharystii za wolną Ojczyznę. Ze względu na zapowiadaną obecność Prezydenta Rzeczypospolitej wszystkich wchodzących do Świątyni obowiązuje kontrola, przeprowadzana przez Służbę Ochrony Państwa.
Przed rozpoczęciem uroczystości ksiądz Piotr Celejewski przedstawił przybyłym gościom zarys historii Świątyni i jej związki z dziejami Rzeczypospolitej.
Prezydent i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego złożyli w asyście wojskowej wieńce przy grobie Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej na Uchodźstwie – oraz wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą 96 ofiar katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem.
Najważniejsi goście – Prezydent z małżonką, ministrowie, generalicja i przedstawiciele samorządów – zajęli już miejsca w Świątyni, oczekując na rozpoczęcie Eucharystii.
Do ołtarza zbliża się procesja biskupów i księży koncelebrujących Mszę Świętą, której będzie przewodniczył arcybiskup metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Chór Wojska Polskiego śpiewa wraz z wiernymi Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo…
Maszeruje poczet sztandarowy Wojska Polskiego, który oddaje honory ołtarzowi. Chór i wierni śpiewają Hymn Polski.
Czytanie Ewangelii zostało poprzedzone sygnałem wojskowym BACZNOŚĆ!
W homilii kardynał Kazimierz Nycz przypomniał historię Świecy Niepodległości, której miejsce od 2018 roku jest w Świątyni Opatrzności Bożej. Światło tej świecy jest dane i zadane, tak jak wolność, której nie otrzymuje się raz na zawsze. Przypomniał słowa błogosławionego kardynała Wyszyńskiego, że największą sztuką jest żyć dla Ojczyzny. Będziemy na codzień starali się żyć dla niepodległości Polski, zaświadczając swymi uczynkami o miłości dla Ojczyzny. Arcybiskup metropolita warszawski nawiązał do trudnej sytuacji na granicy wschodniej. Dziękował Straży Granicznej, wojsku i policji za pełnioną na granicy służbę. Jednocześnie wyraził nadzieję, że Kościołowi będzie umożliwione nieść pomoc znajdującym się w potrzebie uchodźcom.
Prezydent Andrzej Duda już po raz kolejny zapalił Święcę Niepodległości. To już tradycja, nawiązująca do chwili, gdy przywiezioną z Rzymu świecę zapalił w katedrze warszawskiej marszałek sejmu odrodzonej Rzeczypospolitej Wojciech Trąmpczyński, na znak tego, że Polska jest już wolna i suwerenna.
Wierni wraz z kardynałem Kazimierzem Nyczem odmówili uroczysty Akt Zawierzenia i Dziękczynienia.
Na zakończenie liturgii kardynał Kazimierz Nycz podziękował wszystkim obecnym, oraz uczestniczącym w Eucharystii za pośrednictwem mediów i udzielił wiernym pasterskiego błogosławieństwa.
Odśpiewano Boże coś Polskę, prosząc o opiekę Opatrzności nad wolną Ojczyzną. Poczet sztandarowy oddał honory ołtarzowi i wymaszerował ze Świątyni.
Uroczysta Eucharystia była transmitowana w pierwszym programie Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Udostępniliśmy ją także na naszej stronie internetowej.
Liczni wierni przybyli także na Mszę Świętą, jaką o godzinie 12.00 koncelebrowali ksiądz Jarosław Kotula wspólnie z dzisiejszym solenizantem, księdzem Marcinem Ziajkowiczem.
Homilię wygłosił ksiądz Jarosław. Nawiązując do przypadającej na dziś Ewangelii i słów Chrystusa „Królestwo Boże jest w was”, przypomniał ideę pracy organicznej, która miała „obudzić Polskę w Polakach”. Nie byłoby roku 1918, gdyby nie te długie lata solidnej pracy u podstaw. Trzeba obudzić w sobie to Królestwo, które będzie budować miłosierdzie i sprawiedliwość między nami.
Oprawę muzyczną tej Eucharystii zapewnił Chór i Zespół Instrumentalny Canticum Gratiorum. Wysłuchajmy porywającego wykonania Roty, na zakończenie Mszy Świętej, do którego dołączyli się wierni wypełniający Świątynię.
Bezpośrednio po zakończeniu południowej Mszy Świętej rozpoczęły się przygotowania do zapowiadanego na godzinę 17.00 koncertu SYMFONIA NIEPODLEGŁOŚCI.
Wydarzenie to zostało przygotowane we współpracy Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Instytutu Promocji Kultury Polskiej i Centrum Opatrzności Bożej. Przed zgromadzoną w Światyni Opatrzności Bożej publicznościa wystąpili wybitni artyści.
Usłyszeliśmy solistów – Małgorzatę Walewską i Tomasza Raka oraz Chór Filharmonii Krakowskiej i Orkiestrę Filharmoii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.
Symfonia Niepodległości, to pięcioczęściowy utwór skomponowany przez Sebastiana Perłowskiego na stulecie odzyskania niepodległości. Premiera odbyła się w 2018 roku i od tej pory każde wykonanie tego dzieła budzi wzruszenie i zachwyt słuchaczy.
Motywy muzyczne, których echo posłyszy w Symfonii każdy Polak (jak choćby Bogurodzica czy melodia Roty, albo Gaude Mater Polonia) wspaniale współgrały ze znanymi tekstami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Władysława Broniewskiego.
Dyrygował sam kompozytor dzieła, które publiczność nagrodziła burzliwymi brawami.Obecny na koncercie kardynał Kazimierz Nycz złożył na ręce kompozytora wyrazy wdzięczności dla wykonawców.
Koncert został zrealizowany dzięki wsparciu sponsorów: KGHM Polska Miedź, Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego.
Końcowym akordem obchodów Narodowego Święta Niepodległości była wieczorna Eucharystia rozpoczynająca się – to też już rodząca się tradycja – o godzinie 19.18.
Homilię podczas tej Mszy Świetej wygłosił ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz powstającego Sanktuarium.
Przypomniał, że budując naszą Ojczyznę na ziemi – w sposób duchowy i materialny – przygotowujemy się do życia w tej Ojczyźnie, która jest w niebie. Wskazał, że jeżeli ktoś chce się nazywać patriotą, powinien przede wszystkim dbać o swoją postawę moralną we wszystkich dziedzinach życia. Wezwał, szczególnie dzisiaj, do gorliwej modlitwy za ziemską Ojczyznę.
Po homilii, przy zapalonej kopii Świecy Piusowej, wierni wraz z księdzem Aleksandrowiczem odmówili Akt Zawierzenia i Dziękczynienia.
–