Święto strażaków w Świątyni Opatrzności Bożej
28 orkiestr strażackich z całego kraju i 12 zespołów wokalnych (450 chórzystów), a także liczni delegaci na XIV Krajowy Zjazd Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP szczelnie wypełnili Świątynię Opatrzności Bożej podczas odprawianej w niedzielę, 10 września 2017 r. południowej Eucharystii.
Koncelebrze przewodniczył J.E. ksiądz biskup Wiesław Lechowicz.
Przybyłych gości, wśród których był także prezes ZOSPRP Waldemar Pawlak, powitał gospodarz miejsca ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz, proboszcz parafii i kustosz powstającego Sanktuarium Opatrzności Bożej.
W Świątyni zabrzmiała najpierw najstarsza pieśń religijna w języku polskim – Bogurodzica, którą, według Długosza śpiewało rycerstwo idące do boju pod Grunwaldem, Rota, ze słowami Marii Konopnickiej i muzyką Feliksa Nowowiejskiego (pieśni te śpiewali stojąc wszyscy uczestnicy liturgii), oraz z okazji nadchodzącej 12 września rocznicy Victorii Wiedeńskiej Pieśń o szczęśliwym Zwycięstwie, którą wykonał chór CANTUS z Połczyna Zdroju.
Przy dźwiękach Marsza Strażaków wprowadzono poczty sztandarowe. Procesjonalnemu wejściu koncelebransów towarzyszyła dostojna Gaude Mater Polonia, napisana z okazji kanonizacji świętego Stanisława Szczepanowskiego w 1254 roku, a śpiewana do dziś w czasie najważniejszych wydarzeń i uroczystości.
Biskup Lechowicz przekazał uczestnikom liturgii słowa metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza, pod którego honorowym patronatem odbywały się uroczystości, a który nie mógł ze względu na inne zobowiązanie przybyć do Świątyni:
Bardzo się cieszę, że przyszliście do Świątyni Opatrzności Bożej, aby Bogu zawierzyć teraźniejszość i przyszłość, to wielkie dzieło, które nazywamy Ochotniczą Strażą Pożarną. Niech Boże błogosławieństwo spocznie na Was, na Waszych intencjach, na wszystkim, z czym przybyliście.
W trakcie liturgii polecano Opatrzności Bożej pomyślność Ojczyzny, członków OSP, proszono o jedność Polaków i modlono się za dusze zmarłych strażaków i tych, którzy ponieśli śmierć w akcjach ratowniczych. Polecano także Bogu wszystkich, którzy ucierpieli w klęskach żywiołowych.
W homilii ksiądz biskup Lechowicz podkreślił misję strażaków, łączącą w sobie chrześcijańską miłość bliźniego i wypływającą z niej gotowość do niesienia bezinteresownej pomocy, konieczność zachowania obowiązujących reguł postepowania i pozostawanie we wspólnocie. Przypominając słowa Cypriana Kamila Norwida Naród to moralne zjednoczenie podkreślił, że winno się ono odbywać wokół dobra.
Podkreślając zaś, że dzisiejsze uroczystości inaugurują przyszłoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości stwierdził, że nie można Ojczyźnie sprawić większego prezentu niż BYĆ NA STRAŻY Jej dobra i dobra współobywateli.
Wysłuchaj homilii biskupa Wiesława Lechowicza.
Po Eucharystii odbył się na schodach Świątyni wielki koncert w wykonaniu połączonych orkiestr, i chórów, kierowanych przez Bolesława Kurka, prowadzącego chór Cantus z Połczyna Zdroju.
Całością dyrygował płk Marian Chmielewski
Jako pierwszy wykonano Mazurek Dąbrowskiego a następnie kilkanaście pieśni, melodii i wiązanek muzycznych
Dodatkową atrakcją były efektowne występy mażoretek z Suchowoli, Husowa, Mykanowa i Osiecznej.
Występowały zespoły taneczne Giżynianki, Wrzosowiczanie, Klekociaki i Strefień.
Przed wykonaniem każdego z utworów słowo wprowadzenia wygłaszał ksiądz profesor Kazimierz Szymonik, muzykolog, pedagog i dyrygent, wychowawca licznych pokoleń studentów.
Po koncercie odbyła się parada orkiestr i zespołów, które przemaszerowały ulicami Wilanowa przed Pałac.