Św. Faustyna Kowalska
1905 – 1938
Przyszła święta urodziła się 25 sierpnia 1905 roku w ubogiej chłopskiej rodzinie. Na chrzcie otrzymała imię Helena. W 1925 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie otrzymała imię zakonne Maria Faustyna. Przebywała w kilku klasztorach Zgromadzenia, m.in. w Krakowie, Płocku i Wilnie jako furtianka, ogrodniczka i kucharka. Po trzynastu latach życia zakonnego zmarła w podkrakowskich Łagiewnikach 5 października 1938 roku.
Wielka mistyczka, przeżywająca przez lata osobisty kontakt z Panem Jezusem przekazywała w swym Dzienniczku Jego słowa i oczekiwania wobec ludzi, stąd nazywana bywa prorokiem naszych czasów. Misja skromnej zakonnicy, która ukończyła tylko 3 lata szkoły podstawowej miała ogromny wpływ na życie całego Kościoła. Bóg polecił jej głoszenie orędzia o Jego Nieskończonym Miłosierdziu i doprowadzenie do powstania obrazu z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. Obraz ten i nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia a także Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach znane są dziś na całym świecie.
W przededniu II wojny światowej Jezus powiedział siostrze Faustynie: Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje.
Za Polskę siostra Faustyna żarliwie się modliła i ofiarowywała swe cierpienia.
Święty Jan Paweł II dokonał beatyfikacji (1993) i kanonizacji (2000) siostry Faustyny Kowalskiej, ustanowił też obchodzone w całym Kościele Święto Bożego Miłosierdzia.
Relikwie św. siostry Faustyny zostały w uroczystej procesji wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej podczas XI Święta Dziękczynienia, 3 czerwca 2018 roku.