Spotkanie przedświąteczne w Centrum Opatrzności Bożej
W poniedziałek, 12 grudnia, w Centrum Opatrzności Bożej odbyło się spotkanie przedświąteczne z kardynałem Kazimierzem Nyczem i osobami zaangażowanymi w działo budowy Narodowego Wotum Wdzięczności.
Podsumowanie roku 2011
Podczas spotkania Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej przypomniał, że Świątynia budowana jest dzięki ofiarności darczyńców z całej Polski, za co bardzo serdecznie chciał im podziękować.
– Miniony rok był rokiem pełnym prac na budowie, rok historycznych i duchowych wydarzeń, z których szczególnie ważna była beatyfikacja Jana Pawła II. Pracujemy nad tym, by Centrum Opatrzności Bożej pięło się ku górze. Obecnie – dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – trwają prace nad zadaszeniem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz montaż instalacji elektrycznych – mówił Piotr Gaweł.
Prezes przypomniał, że w roku 2011 został zakończony stan surowy otwarty, na szczycie kopuły stanął krzyż, a dla zwiedzających oddano do użytku Panteon Wielkich Polaków. Od dnia beatyfikacji odwiedziło go ponad 40 tys. osób.
Ważne miejsce kultury
Obecny na spotkaniu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski podkreślił, jak ważnym miejscem na kulturalnej mapie Polski jest Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. – Cieszę się, że – używając sportowego języka – Muzeum jest na ostatniej prostej. Wyścig z czasem i licznymi przeszkodami dobiega końca. Ze swej strony zapewniam, że wsparcie Ministerstwa Kultury będzie kontynuowane również w roku 2012, tak, by można było zakończyć prace budowlane i przejść do części wystawowej – powiedział Minister.
Dziękuję – słowo, które tworzy dom
– Chciałbym wyrazić swoją wdzięczność za to, że jesteśmy razem w jednym z tych środowisk, które można nazwać domem. Miejscem, do którego człowiek wraca, gdzie czuje się bezpiecznie i u siebie Cieszę się i dziękuję, że wzrasta liczba ludzi zainteresowanych wznoszeniem Świątyni Opatrzności Bożej – mówił Kardynał Kazimierz Nycz, dziękując Ministerstwu Kultury, władzom miasta, służbom, dziennikarzom, duchownym i świeckim, wspierającym Centrum Opatrzności Bożej.
Kardynał przypomniał, jak ważne i potrzebne jest słowo „dziękuję”, to dzięki niemu środowiska, w których żyjemy i pracujemy, stają się domami.
Moc narodu polskiego
Podczas spotkania głos zabrał również gość z zagranicy – doktor Ricardo
Núñez, przedsiębiorca argentyński, który wspiera dzieła Kościoła w Polsce i na Ukrainie.
– Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co tutaj zobaczyłem. Dzisiaj chcę podziękować Bogu, że pozwala mi uczestniczyć w tym dziele. Ta instytucja wyrazi to, co jest mocą narodu polskiego. Polska jest przykładem dla wielu krajów świata. Ta wielka budowa w epoce kryzysu podkreśla duchowość i siłę Polaków.
Swoją wypowiedź zakończył wyznaniem, że chociaż nie mówi po polsku, to chciałby w tym języku powiedzieć dwa słowa: – Ja kocham Polskę bardzo.
Łańcuch wdzięczności
Po wspólnej modlitwie Kardynał poświęcił opłatki i nadszedł czas składania sobie życzeń. Prezes Gaweł zachęcił zgromadzonych gości do wspólnego stworzenia łańcucha wdzięczności. Każdy mógł napisać swoje podziękowanie na specjalnej kartce – ogniwie łańcucha, który zawisł na choince.
Odwiedzający Centrum Opatrzności Bożej w okresie świątecznym będą mogli dołączyć swoje podziękowania do tego niezwykłego łańcucha. Serdecznie zapraszamy!