Serdeczne podziękowania
Ogromowi pracy koniecznej do wykonania w trakcie przygotowań do Święta Dziękczynienia nie bylibyśmy w stanie sprostać własnymi siłami, nawet wówczas, gdyby zespół Centrum Opatrzności Bożej był kilka razy liczniejszy. Z tym większą więc wdzięcznością przyjmowaliśmy pomoc instytucji i służb, grup i zespołów, firm i zakładów, a także każdego z wolontariuszy, którzy poświęcali swe siły i swój czas, by wszystko było dopięte na ostatni guzik i aby Święto przebiegało bez najmniejszych zakłóceń.
Ideą przewodnią, która leży u podstaw decyzji metropolity warszawskiego o ustanowieniu dorocznego Święta Dziękczynienia jest przypomnienie i utrwalenie zasady, że za wszystko, co nas spotyka, winniśmy być wdzięczni i wdzięczność tę okazywać. Nic więc dziwnego, że kardynał Kazimierz Nycz wraz z Zarządem COB zaprosił wszystkich, którzy pomogli w organizacji i przebiegu tego dnia na spotkanie do Pałacu Arcybiskupów Warszawskich, by najserdeczniej podziękować im za ich trud i życzliwość.
Przybyłych Gości powitał kustosz powstającego Sanktuarium Opatrzności Bożej ksiądz prałat Tadeusz Aleksandrowicz i po krótkim wstępie oddał głos kardynałowi Nyczowi.
Metropolita warszawski wspominał historię i podkreślił ideę Święta Dziękczynienia, dzięki któremu przez pierwsze 10 lat do wszystkich parafii w Polsce docierało przesłanie o budowie Świątyni Opatrzności Bożej, a od dwóch lat główny akcent skupia się na budowie wspólnoty i tworzeniu Sanktuarium. Dziękował wszystkim za każdą formę niesienia pomocy w organizacji tego święta.
Prezes Zarządu COB Piotr Gaweł przypomniał przebieg XII Święta Dziękczynienia. Wyraził radość z tego, że procesja z relikwiami, która w upale dotarła do Świątyni była najliczniejsza od 2010 roku, gdy nastąpiła beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki. Mówił o przekazie medialnym, który dotarł do 22 milionów Polaków, dziękował Markowi Adamczakowi za przywiezienie na Święto Dziękczynienia zrekonstruowanego samochodu papieskiego. Dziękował nazaretankom za relikwie ich Założycielki. Podkreślił, że Świątynia jest miejscem, które świadczy o tym, że wspólnie można osiągnąć każdy cel.
Rozpoczęło się wręczanie przez księdza kardynała dyplomów i upominków, które ze względu na liczbę zaproszonych Gości trwało długo.
A potem w ogrodach Pałacu arcybiskupiego był czas na skromny poczęstunek, na swobodne rozmowy i pamiątkowe zdjęcia z Metropolitą Warszawskim.
Krótki koncert dała orkiestra Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Polskiej Grupy Górniczej.