Ruszyli w deszczu do Maryi
Sierpień jest miesiącem, w którym przez całą Polskę wiodą trasy kończące się w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie – jak mówił święty Jan Paweł II – zawsze byliśmy wolni. Pielgrzymi przemierzają łącznie kilkanaście tysięcy kilometrów. Najstarsza zapisana w kronikach pielgrzymka wyruszyła z Gliwic w 1628 roku. Z Warszawy pielgrzymi idą nieprzerwanie od roku 1711. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup 17., która 6 sierpnia wyruszyła z kościoła św. Anny na Jasną Górę, ma trochę krótszą historię…
W tym roku pielgrzymka “17” liczyła 500 pątników. Na kolejnych etapach liczba uczestników będzie się zwiększać (z parafii Opatrzności Bożej dołączyło kilkanaście osób).
W pielgrzymce uczestniczy wielu kapłanów. Przewieszone stuły to znak, że są gotowi w drodze wysłuchiwać spowiedzi.
Pątnicy to przede wszystkim młodzi, ale także nieco, a nawet sporo starsi, którzy kontynuują pielgrzymowanie zaczęte wiele lat temu i cały rok czekają na dzień wyruszenia na Jasną Górę.
Wielu z pielgrzymów ruszyło w trasę z małymi dziećmi…
Uciążliwy deszcz, który z mniejszą lub większą intensywnością padał od nocy, nie zepsuł humorów pielgrzymom, o czym świadczyły radosne pieśni, słyszane na długo przedtem, nim pierwsza grupa zbliżyła się do Świątyni, i skandowane z zapałem okrzyki: NIE JEST DOBRZE! JEST NIEBIAŃSKO!
Jak każdego roku, pierwszym odpoczynkiem na trasie była Świątynia Opatrzności Bożej. Przez 10 lat grupy pielgrzymkowe, zatrzymujące się tu na krótki odpoczynek, mogły obserwować budowę wzrastającego Wotum Narodu. Od 2017 roku w Świątyni jest odprawiana dla pątników Msza Święta, rozpoczynająca 9 dni pielgrzymowania do Jasnogórskiej Pani.
Eucharystii koncelebrowanej przez trzydziestu kapłanów przewodniczył ksiądz biskup Piotr Jarecki. Przywitał pielgrzymów, życząc im błogosławionych owoców drogi do królującej na Jasnej Górze Matki Bożej.
W wygłoszonej homilii biskup Piotr wyraził radość, że znów może spotkać się z pielgrzymami, z którymi związany był od początku swej biskupiej posługi. Nawiązał też do bardzo głębokiego hasła tegorocznej pielgrzymki „Zaszczep się miłością do Eucharystii”. Jakże skuteczna może być ta szczerze przyjęta szczepionka miłości, która chroni przed utraceniem godności doczesnego życia w naszych trudnych czasach…
Liturgię ubogacał muzycznie kilkuosobowy zespół z towarzyszeniem gitar i skrzypiec.
Po zakończonej Eucharystii biskup Piotr oraz ksiądz kustosz Tadeusz Aleksandrowicz otrzymali – prócz serdecznych podziękowań – także pakiet pielgrzyma.
W zastępstwie nieobecnego księdza kardynała Nycza biskup Piotr Jarecki udzielił pasterskiego błogosławieństwa na cały pielgrzymi szlak.
Po Mszy Świętej był czas na krótki odpoczynek i posiłek przygotowany przez parafian.
A także na wywiady udzielane telewizji.
A potem różnobarwne grupy „17” zorganizowane w cztery legiony, ruszyły na pielgrzymi szlak, na którym zaszczepią się miłością do Eucharystii. Po dziewięciodniowych rekolekcjach w drodze wejdą na Jasną Górę wejdą 14 sierpnia, w przededniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwanego w Polsce świętem Matki Boskiej Zielnej.
Towarzyszmy naszą modlitwą wszystkim podejmującym trud pielgrzymowania.
Do zobaczenia za rok!