Rocznica przejścia do Nieba św. Maksymiliana
Dziś mija 80 rocznica śmierci świętego Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkanina, twórcy wielu dzieł duchowych, które trwają i owocują do dziś. Aresztowany przez Gestapo został wysłany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16670. W lipcu 1941 roku po ucieczce jednego z więźniów i wybraniu przez Niemców 10 osób skazanych na śmierć zakonnik dobrowolnie ofiarował się, że zastąpi jednego z nich, Franciszka Gajowniczka, który miał żonę i dzieci.
Zdumieni takim heroizmem Niemcy zgodzili się, by o. Maksymilian wraz z dziewięcioma innymi współwięźniami poszedł na śmierć do bunkra głodowego, gdzie po dwóch tygodniach męczarni został dobity zastrzykiem z fenolu 14 sierpnia, w przededniu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której był wielkim czcicielem.
Beatyfikacja ojca Maksymiliana odbyła się w Rzymie, 17 października 1971. Eucharystii przewodniczył papież Paweł VI. W uroczystości uczestniczyło około 150 tysięcy wiernych. Polskiej delegacji przewodniczył Prymas Stefan Wyszyński, a w jej składzie był także kardynał Karol Wojtyła oraz Franciszek Gajowniczek, ocalony przez franciszkanina więzień. Maksymilian Maria Kolbe był pierwszym Polakiem beatyfikowanym po II wojnie światowej.
Kanonizacji Maksymiliana Marii dokonał w Rzymie 10 października 1982 roku Jan Paweł II.
Relikwie świętego zostały wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej 5 czerwca 2016 r., podczas obchodów IX Święta Dziękczynienia.
Szczególnie dziś módlmy się do Boga za pośrednictwem świętego Maksymiliana Marii Kolbego, wypraszając niezbędne łaski.
Czytaj więcej o świętym Maksymilianie