Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
W dniu, w którym obchodziliśmy 41. rocznicę powołania Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 16 października 2019 roku odbyła się uroczysta premiera Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Ta niezwykłą placówka znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej (to najwyżej położone muzeum w Polsce).
Przed premierą na placu północnym rozłożono ogromną polską flagę której początek znajdował się przy wejściu od ulicy Prymasa Hlonda, a koniec przy schodach prowadzących do Świątyni. Rozdarcie flagi miało zostać odczytane jako odwzorowanie podziałów w społeczeństwie.
Chętni mogli wziąć udział w zszywaniu flagi, co trwało do późnego wieczora, a Świątynia Opatrzności Bożej symbolizowała cały polski Kościół, który łączy naród. Twórcą tego performance o nazwie „Strumień Pamięci. Suplikacja” był Jerzy Kalina.
Na premierę muzeum przybyło wielu znakomitych gości z Prezydentem Rzeczypospolitej Andrzejem Dudą na czele. Był obecny metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, a także wicepremier-minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.
Zaprezentowano im 17 głównych stref muzealnych, związanych z najważniejszymi momentami życia Papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia – „Zapowiedź”, „Wspólnota”, „Zuzela”, „Dom”, „Okupacja”, „Będziesz miłował”, „Dialog” „ „Mamo”, „Zło dobrem zwyciężaj”, „Sobór”, „Pokój łez”, „Pontyfikat I”, „Zamach”, „Fatima”, „Pontyfikat II”, „Urbi et Orbi” oraz „Dekalog”. Każda z tych stref zawiera głęboki przekaz historyczny i moralny. Premiera stała się okazją do prezentacji głównych eksponatów Muzeum, a także możliwości zastosowania obrazu i dźwięku zgodnie z koncepcją artystyczną, jaka przyświecała twórcom muzeum. Narratorami każdej ze stref są jej bohaterowie – Jan Paweł II Wielki i Prymas Tysiąclecia.
W premierze uczestniczyła również grupa 20 uczniów ze szkoły Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II. To do nich właśnie zwrócił się Prezydent Rzeczypospolitej z przesłaniem o roli Kościoła w procesie odzyskiwania i utrwalania niepodległości, w którym tak wielką rolę odegrali Patroni muzeum.
Premiera Mt 5,14 rozpoczęła testy techniczne ekspozycji głównej. Po ich pozytywnym wyniku nastąpi uzupełnianie ekspozycji oraz ostateczne odbiory techniczne. Planuje się, że jeszcze w tym roku ekspozycja główna Muzeum zostanie udostępniona zwiedzającym. Będziemy o tym informować.
Zdjęcia z zasobów ikonograficznych Mt 5,14