Pogrzeb Krystyny Mrugalskiej – założycielki i prezes honorowej PSONI
29 listopada 2024 zmarła Krystyna Mrugalska, założycielka i wieloletnia prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 16.12.2024 Mszą Świętą w Świątyni Opatrzności Bożej o godzinie 10. Dalsza część uroczystości – złożenie urny z prochami do grobu rodzinnego – odbędzie się na Cmentarzu Wolskim w Warszawie od godz. 13.00.
Transmisja Mszy Świętej pogrzebowej >>TUTAJ<<
Życie oddane najsłabszym
Krystyna Mrugalska urodziła się 2 października 1937 roku w Lublinie. Ukończyła studia z pedagogiki specjalnej i wychowania muzycznego na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1958 roku pracowała w Zakładzie dla niewidomych w Laskach. W 1960 roku urodziła syna Grzegorza, z głęboką, wieloraką niepełnosprawnością. Od 1963 zawodowo zaangażowała się w rehabilitację osób z niepełnosprawnością intelektualną. W 1964 roku rozpoczęła działalność w powstałym w tym czasie ruchu rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną, który powstał z jej inicjatywy przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. W pierwszej połowie lat 70. tych, pracując jako kierownik wychowania w domu pomocy społecznej dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w Międzylesiu, podejmowała pierwsze w Polsce próby działań zmierzających do normalizacji życia osób z upośledzeniem. Od 1966 do 1980 w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, jako kierownik działu pomocy osobom z upośledzeniem umysłowym zajmowała się m.in. organizacją szkoleń rodziców, pedagogów i lekarzy. W 1978 roku utworzyła pierwszy Ośrodek Wczesnej Interwencji. Od 1980 do 1992 roku była kierownikiem Pracowni Rehabilitacji Upośledzenia Umysłowego w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.
W 1991 roku zainicjowała powstanie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, którego była prezesem przez kilkanaście lat, a następnie została jego prezesem honorowym.
Została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2013), Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski (1998), Orderem Uśmiechu (2000), Medalem Świętego Jerzego (1998), Nagrodą Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica (2012), Medalem Świętego Brata Alberta i Medalem „Fideliter et Constanter” przyznanym przez Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (1998).