Podsumowanie Dnia Dziękczynienia
I Dzień Dziękczynienia zgromadził na Polach Wilanowskich kilkanaście tysięcy osób. Wspólnie z metropolitą warszawskim abp. Kazimierzem Nyczem wypowiedziały historyczne słowa Aktu Dziękczynienia Bogu.
Podsumowaniu czerwcowego święta poświęcona była czwartkowa konferencja prasowa, zorganizowana przez Centrum Opatrzności Bożej.
– Po raz pierwszy duchowieństwo i wierni podziękowali Opatrzności Bożej za wszystkie znaki troski o naszą Ojczyznę. Cieszę się przede wszystkim z faktu, że I Dzień Dziękczynienia przyjął się w sercach i świadomości warszawian. Ufam, że w przyszłych latach wpisze się na dobre w kalendarium mieszkańców stolicy, a dobro z niego płynące będzie promieniować na cały kraj. W 2009 roku warto podziękować Bogu za 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, a także 20-lecie odzyskania niepodległości w 1989 r. To ważne dla Polski wydarzenia, dlatego powinniśmy o nich pamiętać. Liczę, że w obchody święta podziękowań włączą się również inne diecezje i stanie się on dniem ogólnopolskim – ocenia abp Kazimierz Nycz.
Modlitwa, zabawa, wdzięczność
Obchody I Dnia Dziękczynienia miały trzy wymiary: duchowy, społeczno-kulturalny i historyczny. Na pierwszy z nich składały się uroczystości liturgiczne, Akt Dziękczynienia, czuwanie na Placach Teatralnym i Piłsudskiego 31 maja, poranna pielgrzymka młodzieży oraz modlitwa o 21.37. Dzięki wymiarowi historycznemu można ukazać współuczestnictwo w wypełnianiu Wotum Narodowego, podjętego przez Sejm Czteroletni ponad 200 lat temu i realizacji tego w teraźniejszości. Wymiar kulturalno-społeczny wypełniły koncerty polskich artystów: Arki Noego, Maleo Reggae Rockers, Raz Dwa Trzy, 2 TM 2,3, Krzysztofa Krawczyka.
I Dzień Dziękczynienia miał wyjątkowy charakter
Był to 1 czerwca – Dzień Dziecka, dlatego też program artystyczny został przygotowany z myślą o najmłodszych uczestnikach. Miasteczko zabaw i rekreacji cieszyło się ogromną popularnością. O godzinie 15.00 w niebo wzbiły się tysiące niebieskich baloników wdzięczności, będących osobistym podziękowaniem uczestników uroczystości. Proste motto, Dziękuje – nie kłuje, oddające istotę wdzięczności, gościło na ustach zgromadzonych. Na placu przed Centrum Opatrzności Bożej wierni mieli okazję podziękować nie tylko Panu Bogu, ale również sobie nawzajem.
Wielkie wsparcie dla Świątyni Opatrzności Bożej
Przy okazji obchodów I Dnia Dziękczynienia przeprowadzona została ogólnopolska zbiórka w kościołach na rzecz budowy Świątyni. Dzięki wielkiej hojności wiernych i życzliwości biskupów z diecezji w całej Polsce w ciągu niecałych pięciu miesięcy udało się zebrać 5 912 850,58 zł na budowę Wotum Narodu Polskiego.
– Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie. Zebrane środki to piękny początek dalszych starań o wybudowanie Wotum Wdzięczności Narodu Polskiego. Dziękujemy i wierzymy, że wierni nadal będą wspierać nasze działania – mówi ks. Krzysztof Mindewicz, wiceprezes zarządu Centrum, jednocześnie proboszcz rozwijającej się przy Świątyni Parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Wspólny wysiłek
W przygotowaniach Dnia Dziękczynienia brały udział władze lokalne oraz wiele organizacji. Partnerami wydarzenia rodzinnego byli: Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, która objęła Honorowy Patronat obchodów, Urząd Dzielnicy Wilanów, mający swój współudział w projekcie, firmy: PKO BP, Pol-Aqua, Polnord, PRacownia, TP S.A., a także instytucje: Centrum Kultury Wilanów, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dzięki uprzejmości Biura Promocji m.st. Warszawy, udało się zaangażować do projektu AMS i MZK. – Dziękuję służbie medycznej, wolontariuszom, harcerzom, a także Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i wszystkim tym, którzy pomogli przy organizacji Dnia Dziękczynienia – wymienia abp Nycz.
Kampania społeczna, promująca I Dzień Dziękczynienia, której spoty reklamowe emitowały: TVP i Polskie Radio, trwała od 22 maja do 1 czerwca 2008 roku. Spoty Telewizji Polskiej obejrzało aż 27,3 mln widzów. Szczególne podziękowania należą się mediom: TVP, Polskiemu Radiu, Onet.pl, TVN24. Plakaty i foldery informujące o święcie pojawiły się we wszystkich parafiach w Polsce. – Dzięki mediom udało się zaprosić do świętowania wielu ludzi. W przyszłym roku, 7 czerwca 2009 roku, odbędzie się II Dzień Dziękczynienia. Pragniemy zaprosić do udziału w nim inne miasta, aby dalej promować ideę dziękczynienia. Przecież dobro spotyka nas każdego dnia w ludziach, świecie, który nas otacza, wolności, którą wreszcie możemy się cieszyć – mówi Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej.
Idea Dnia Dziękczynienia jest związana z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z 1792 roku. Budowa Świątyni Opatrzności Bożej jako Wotum Narodu Polskiego dla Opatrzności Bożej za wolną Polskę, za Papieża Polaka, Prymasa Tysiąclecia została podjęta ponownie przez Jego Eminencję ks. Józefa Kardynała Glempa, Prymasa Polski. Celem Dnia Dziękczynienia ma być także stworzenie okazji i przypomnienie, że warto mówić DZIĘKUJĘ swoim najbliższym: rodzinie, przyjaciołom, a przede wszystkim Panu Bogu. Dzień ten jest naturalnym nawiązaniem do papieskich pielgrzymek do Ojczyzny. W przyszłym roku będziemy wspólnie świętować przyjazd Jana Pawła II do Polski. Zobacz galerię zdjęć z I Dnia Dziękczynienia