Pielgrzymi ze Stasikówki k. Poronina w Sanktuarium Opatrzności Bożej
29 czerwca 2023 roku do wilanowskiego Sanktuarium Opatrzności Bożej zawitała grupa górali z parafii pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika ze Stasikówki, miejscowości położonej niedaleko od Poronina.
Sanktuarium Opatrzności Bożej było jednym z ważnych punktów na trasie ich docelowej pielgrzymki do Gietrzwałdu. Grupa wyruszyła o godzinie 5 rano, by po drodze nawiedzić Niepokalanów, klasztor franciszkanów i Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, którego założycielem był św. Maksymilian Maria Kolbe.
Mimo trudów dalekiej podróży, jaką odbyli z południa Polski, od samego początku trasy zwiedzania, która rozpoczęła się w nawie bocznej Świątyni od opowiedzianej przez przewodnika historii budowy Wotum Narodu, aż do końca, gdy pielgrzymi dotarli do Kaplicy Najświętszego Sakramentu, towarzyszyło im niezwykłe skupienie.
Liczna grupa z parafii w Stasikówce reprezentowała przekrój wszystkich pokoleń: od seniorów po młodzież szkolną. Przyjechali do Sanktuarium ze swoim proboszczem ks. Stanisławem Hollą.
Podziw pielgrzymów wywołała figura Chrystusa Zmartwychwstałego w prezbiterium Świątyni. W komentarzach podkreślali, że pasuje do wnętrza budowli. Jest dostojna i prawdziwie oddaje chwałę Zmartwychwstania.
Ty też możesz mieć swoją cząstkę w tym dziele
Zainteresowanie pielgrzymów wzbudziła także wiekowa Świeca Niepodległości, która, jak tłumaczył przewodnik, została wytoczona z najlepszego gatunku dziewiczego wosku pszczelego, dzięki czemu zachowana jest świeżość ornamentów wykonanych z farb roślinnych.
Odwiedzając Mauzoleum Prezydentów Rzeczypospolitej na Uchodźstwie, pielgrzymi zwrócili uwagę, że po raz pierwszy zetknęli się z niektórymi nazwiskami osób, które pełniły po II wojnie światowej zaszczytną misję podtrzymywania ciągłości legalnej władzy państwowej i reprezentowały majestat wolnej Rzeczypospolitej. Z zainteresowaniem oglądano artefakty zgromadzone w poświęconej im Izbie Pamięci.
Przywołując w Panteonie Wielkich Polaków szczegóły dotyczące budowy Świątyni Opatrzności Bożej, przewodnik podkreślił, że górale do samego początku powstawania Wotum Narodu, są wyjątkowo związani z tym miejscem. Nie tylko przez osobę św. Jana Pawła II, ale także przez fakt, że to właśnie góral Jan Wolski z Kluszkowiec ze swoim Przedsiębiorstwem Kamieniarskim stawiał mury tej Świątyni z rodzimego granitu strzegomskiego. Górale są także silną i wierną ekipą, która od początku towarzyszy nam w trwających już od 16 lat czerwcowych obchodach Święta Dziękczynienia.
Kolejnym etapem góralskiego pielgrzymowania miało być nawiedzenie grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Stamtąd pielgrzymi wyruszyli już w drogę bezpośrednio na Warmię, do Gietrzwałdu, gdzie w 1877 roku Matka Boża objawiła się 13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Basi Samulowskiej.
Dziękujemy za trud pielgrzymowania i zapraszamy gości z pięknej Stasikówki i okolic do częstych wizyt w naszym Sanktuarium.
Zobacz także: