Pamiątki z historycznego dnia
Ogromnym zainteresowaniem wśród rzeszy uczestników uroczystości otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej cieszyły się pamiątki wydane z okazji tego historycznego dnia, w którym zostały wypełnione śluby narodu sprzed 225 lat. Prócz medali i płyty z oratorium Przymierze, autorstwa Michała Lorenca, pielgrzymi nabywali w stoiskach na terenie Centrum Opatrzności Bożej dwa wydawnictwa będące cennymi pamiątkami z dnia otwarcia Świątyni. Obecnie można je również nabyć w naszym sklepie internetowym.
Pierwsza z tych pozycji to wspaniale wydany, bogato ilustrowany album Historia Budowy Świątyni Opatrzności Bożej, poprzedzony wstępem JE kardynała Kazimierza Nycza, Metropolity Warszawskiego, który po śp. Prymasie Polski Józefie Glempie kontynuował to wielkie Dzieło.
Czytelnik znajdzie w publikacji wiele usystematyzowanych wiadomości na temat historii tego narodowego Wotum. Jest więc w albumie zarys burzliwej historii Świątyni, począwszy od dnia, w którym Zgromadzone Stany zdecydowały o jej budowie, jako dziękczynnego wotum za uchwalenie Konstytucji 3 maja, której preambuła zaczynała się od słów W IMIĘ BOGA W TRÓJCY ŚWIĘTEJ JEDYNEGO, poprzez uchwałę sejmu odrodzonej Rzeczypospolitej z 1921 roku o powrocie do idei budowy, inicjatywy prymasów Hlonda, Wyszyńskiego i Glempa, a skończywszy na dniu, w którym wierni weszli do Świątyni, by uczestniczyć w Mszy Świętej z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia.
Historycznym świadectwem są również fotografie budowy i szczegółowy opis kolejnych jej etapów, począwszy od pobłogosławienia kamienia węgielnego przez Jana Pawła II i pierwszej łopaty wbitej przez prymasa Glempa na placu budowy, a skończywszy na ostatnich pracach kończących pierwszy etap wznoszenia Świątyni.
W albumie znajdują się także rozmowy z architektami, projektującymi Świątynię, z pierwszym dyrektorem jej budowy, z proboszczem parafii Opatrzności Bożej i kustoszem powstającego Sanktuarium, świadectwa składane przez Darczyńców, opis Panteonu Wielkich Polaków i prezentacja Opatrznościowych Mężów, których relikwie znajdują się w Panteonie. Są tu także inne cenne wiadomości na temat Świątyni.
Historyczny album jest nie tylko trwałą pamiątką wielkiego dnia otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej, lecz także znakomitym prezentem dla osób interesujących się historią Polski i polskiego Kościoła.
Drugą z wydanych na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej pozycji jest książka Zaufali Opatrzności. To pierwsza publikacja z planowanej przez Centrum Opatrzności Bożej serii, zawierająca nadsyłane świadectwa. Czytelnik znajdzie tu 21 historii ludzkich losów. Są wśród nich opisy dramatycznych przeżyć z czasów wojny, wspomnienia z Syberii, Indii, Kazachstanu i Persji, wołyńskiej rzezi, ale i na pozór zwyczajne dzieje ludzi, pełne radości i smutków, chorób i cudownych uzdrowień. Relacje te łączy jedno – głęboka wiara w działanie Bożej Opatrzności w ludzkim życiu. We wstępie do książki ksiądz kardynał Kazimierz Nycz napisał między innymi:
W każdej jednak z tych historii – niezależnie od tego, czy jest ona niezwykła czy wydaje się tylko relacją ze zwykłego, codziennego życia – możemy dostrzec wyraźne znaki działania Bożej Opatrzności w życiu człowieka. Możemy także – co niezwykle istotne – poznać reakcje bohaterów na interwencje Stwórcy w ich życie. Ich wynikające z głębokiej wiary odpowiedzi na dobro, którego doznali od Opatrzności Bożej.
To lektura, która skłoni każdego Czytelnika do głębokiej refleksji, wierzących utwierdzi w wierze, a wątpiących przekona, że zaufanie okazane Stwórcy jest najlepszą reakcją na wszystko, co nas w życiu spotyka.