OTWIERAMY ŚWIATYNIĘ OPATRZNOŚCI BOŻEJ
Dziś, 11 listopada 2016 roku, jesteśmy świadkami wielkiej, historycznej chwili. Oto udało się spełnić daną Bogu obietnicę, którą przed 225 laty w imieniu Rzeczypospolitej złożyło Zgromadzenie Narodowe czyli Sejm i Senat wraz królem i Prymasem Polski. Zdecydowano wówczas o wybudowaniu Świątyni Opatrzności jako Wotum Narodu za uchwalenie Konstytucji 3 maja i wolną Polskę.
Te 225 lat to okres w dziejach Rzeczypospolitej, w którym przeżywaliśmy wiele dramatycznych chwil, okres, w którym zmagania narodu o niepodległość państwa polskiego przeplatały się z krótkimi okresami wolności.
Pierwszą próbę budowy Świątyni (według projektu Jakuba Kubickiego) podjęto w rocznicę uchwalenia Konstytucji, 3 maja, 1792 roku. Pracę kilku tysięcy robotników przerwało wkroczenie w granice Polski armii rosyjskiej i następujące po nim rozbiory.
Po raz drugi decyzję o realizacji uchwały Sejmu Wielkiego podjęto pod odzyskaniu niepodległości, w 1921 roku. Budowę Świątyni (według projektu Bohdana Pniewskiego) rozpoczęto latem 1939 roku na Polu Mokotowskim. We wrześniu przerwał je wybuch II wojny światowej.
Po raz trzeci realizację Wotum Narodu rozpoczął Prymas Polski, kardynał Józef Glemp. W 210 rocznicę rozpoczęcia budowy po raz pierwszy, 2 maja 2002 roku, uroczyście wmurowano kamień węgielny, pobłogosławiony przez Jana Pawła II, a następnie rozpoczęto pierwsze prace budowlane na Polach Wilanowskich (według projektu Wojciecha i Lecha Szymborskich).
Od 2008 roku budowę Świątyni kontynuował nowy metropolita Warszawski, kardynał Kazimierz Nycz i powołane przez niego w tym celu Centrum Opatrzności Bożej.
Mimo wielu trudów związanych z ogromnym zakresem prac, problemami technicznymi, jakie trzeba było rozwiązywać i wyzwaniami finansowymi pierwszy etap prac został zakończony. Dnia 11 listopada 2016 roku nastąpi otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej. To wielkie narodowe Wotum jest efektem ofiarności wielu tysięcy ludzi a fakt, że Wspólnota Darczyńców liczy już prawie 100 tysięcy osób świadczy dowodnie o tym, że Polacy chcą dziękować Stwórcy poprzez swój osobisty wkład w realizację zobowiązania przodków. Kardynał Kazimierz Nycz wielokrotnie dziękował Darczyńcom za Ich ofiarność:
to Wy jesteście Bożym darem przy budowie tego kościoła i bohaterami naszej wolności, wypełniając – często kosztem wielu wyrzeczeń – testament naszych praojców. Po upływie 225 lat od uchwały Sejmu Wielkiego, 11 listopada 2016 roku, z niekłamaną radością otwieramy dla wiernych drzwi Świątyni Opatrzności Bożej. Wybudowana ona została wysiłkiem i ofiarnością dziesiątków tysięcy Darczyńców, odczuwających duchową łączność z minionymi pokoleniami Polaków i dumę z możliwości wypełnienia złożonej Bogu przez przodków obietnicy.
Uroczystości otwarcia Świątyni w dniu 11 listopada będą miały przebieg następujący:
O godzinie 9.00 zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Prymasa Polski, abp. Wojciecha Polaka. Jej gospodarzem będzie Metropolita Warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. W koncelebrze będą uczestniczyli liczni polscy biskupi oraz nuncjusz apostolski, abp. Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu abp. Stanisław Gądecki. We Mszy Świętej wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz z Prezydentem RP, Marszałkami Sejmu i Senatu oraz panią Premier na czele a także przedstawiciele władz samorządowych i liczni Ofiarodawcy.
W czasie Mszy Świętej odmówiony zostanie Akt Dziękczynienia i Zawierzenia
Druga Msza Święta zostanie odprawiona o godzinie 12.00, również z Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia.
Niezwykłe przedmioty używane w trakcie dzisiejszej liturgii są świadectwem łączności między kolejnymi pokoleniami dążących do niepodległości Ojczyzny Polaków, pokoleniowej jedności i ciągłości, symbolami historii, którą dziedziczymy i którą odziedziczą po nas następne pokolenia.
Znajduje się tam więc między innymi:
- oryginalna ambona z placu Zwycięstwa z 1979 roku, z której wiekopomną homilię wygłosił święty Jan Paweł II.
- Krzesło, na którym siedzi dziś przewodniczący liturgii ksiądz prymas, pochodzące z domu arcybiskupów warszawskich z czasów Prymasa Tysiąclecia. Siedział na nim w czasie pamiętnej liturgii na placu Zwycięstwa Jan Paweł II.
- Kielich używany w czasie dzisiejszej koncelebry. Został on ofiarowany Prymasowi Polski kardynałowi Augustowi Hlondowi przez benedyktynów z Belgii, przybyłych w 1946 roku do leżącej w gruzach Warszawy. Został przez zakonników specjalnie wykonany w darze dla polskiego Kościoła, a zdobią go piastowskie orły.
O godzinie 17 odbędzie się w Świątyni przedpremierowe wykonanie koncertu Michała Lorenca „Przymierze”.
Uroczystości 11 listopada zakończy premierowy koncert o godzinie 20.00. Oratorium Michała Lorenca wykonają najwybitniejsi artyści, a dyrygować będzie Lee Reynolds. Utwór ten powstał z inicjatywy Centrum Opatrzności Bożej specjalnie na dzień otwarcia Świątyni w roku 1050-lecia Chrztu Polski.
Jego części to:
- Bogurodzica – Zdrowaś, Królewno wyborna
- Świątynia
- Ave Maria
- Lamentacja
- Hymn
12 listopada i 13 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej o godzinie 12.00 zostaną odprawione Msze Święte z Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia.
W roku 2016 zakończono pierwszy etap budowy Świątyni Opatrzności Bożej, pozwalający na odprawienie pierwszej Eucharystii.
Prace budowlane będą trwały nieprzerwanie aż do 10 listopada, by w dniu Narodowego Święta Niepodległości wierni mogli wejść do Świątyni i uczestniczyć w uroczystej liturgii.
Jest się czym pochwalić. Ogrom prac wykonanych w 2016 roku budzi podziw. Wymieńmy tylko niektóre z nich:
• Wykonano warstwę podbudowy posadzki na powierzchni blisko 3100 m². Użyto w tym celu ponad 1000 m³ keramzytu – materiału, mającego właściwości termoizolacyjne. Kolejną warstwą jest folia zabezpieczająca. Następnie ułożona została warstwa konstrukcyjna – posadzka betonowa ze stalowym zbrojeniem rozproszonym w dolnej części płyty betonowej oraz siatką zbrojeniową w górnej części płyty. W dolną część płyty zostało wbudowane 11 kilometrów (!) rur do ogrzewania podłogowego.
• Na posadzce w nawie głównej (1742 m²) i prezbiterium (437 m²) zostały ułożone starannie dobrane zgodnie z projektem architektonicznym płyty z amerykańskiego marmuru Calacatta Lincoln. Płyty mają grubość 3 cm i charakteryzują się białym tłem oraz szarymi lub brązowymi żyłkami o różnorodnej strukturze oraz grubości.
• W kaplicach bocznych ułożono posadzki z granitu strzegomskiego.
• Zakończono prace nad instalacją systemu wentylacji i ogrzewania, który zimą zapewni odpowiednią temperaturę (16°C), w lecie zaś ochłodzi wnętrze Świątyni. System wentylacji został dobrany tak, aby nie zakłócać przebiegu odbywających się w Świątyni uroczystości. Na wysokości 5 m umieszczono specjalistyczne dysze (zakończenie instalacji) używane w salach koncertowych, których praca jest praktycznie niesłyszalna dla ludzkiego ucha. Prócz podgrzewanych podłóg i nawiewów rozprowadzających powietrze zastosowano również (w kaplicach) tradycyjne grzejniki.
• Zakończono pierwszy etap instalacji oświetlenia Świątyni, gotowe jest oświetlenie zalewowe (120 diod LED wysokiej mocy umieszczonych w kopule), które zaleje światłem wnętrze Świątyni. Docelowo dojdą do tego oświetlenia przodu i boków kolumn, o różnokolorowej barwie światła.
• Wykonano wiele skomplikowanych prac, sprawiających, że akustyka Świątyni ma walory porównywalne z najlepszymi salami koncertowymi. Pozwoli to również, by we wnętrzu Świątyni odbywały się koncerty pełnego składu orkiestry symfonicznej!
Prezes Centrum Opatrzności Bożej, Piotr Gaweł, podsumowując pierwszy etap budowy Świątyni, powiedział: wraz z Ofiarodawcami jesteśmy dumni, ze udało się pokonać wiele przeciwności i zakończyć pierwszą fazę budowy. Prosimy Darczyńców o dalsze wsparcie budowy, chcemy bowiem do końca przyszłego roku zebrać środki finansowe na pokrycie wszystkich wykonanych dotychczas prac. Jeżeli to się nam uda, będziemy mogli przystąpić do fazy drugiej, w której planujemy wykończenie i wystrój wnętrza, posadzki w kaplicach i nawie bocznej, dokończenie prac artystycznych, osadzenie właściwych drzwi wschodnich i zachodnich, upiększenie ściany ołtarzowej, wykończenie kaplic, wbudowanie witraży, zakup organów i wiele innych prac.
Liczymy, że ofiarność Darczyńców pozwoli do końca 2017 roku spłacić zobowiązania finansowe, jakie mamy wobec wykonawców skończonych już prac, od 2018 roku pozyskiwać zaś fundusze na drugi etap budowy.
Darczyńcy zaś, w swych Świadectwach gromadzonych w Centrum Opatrzności Bożej często wyrażają dumę i radość z tego, że to właśnie im przypadła w udziale możliwość realizacji obietnicy, złożonej Stwórcy przez przodków:
Jestem żołnierzem, dla którego Bóg, Honor i Ojczyzna są na pierwszym miejscu. Dlatego, gdy dowiedziałem się o możliwości wypełnienia złożonego przez Sejm Czteroletni ślubu, o wzniesieniu Świątyni, która będzie dziękczynieniem za Konstytucję 3 Maja postanowiłem wraz z rodziną wziąć czynny udział w tym zacnym dziele.
Krzysztof z Warszawy
Pomyślałem wówczas, że dzięki tej wpłacie stałem się małym ogniwem łączącym mnie z pierwszymi Projektodawcami Świątyni i ówczesnymi Władcami mojej Ojczyzny. I tak się zaczęło moje wspomaganie w Jej budowie. Jestem z tego dumny.
Zenon z Warszawy
Moją pomoc w budowie Świątyni Opatrzności Bożej traktuję jako swój obowiązek patriotyczny i religijny. Jednocześnie jest dla mnie ogromną radością, że mogę uczestniczyć w realizacji tego historycznego dzieła – Wotum Narodu. Myślę, że ukończenie Świątyni Opatrzności Bożej w 1050 rocznicę chrztu Polski będzie symbolicznym aktem ponownego oddania się narodu polskiego w opiekę Chrystusa i Matki Bożej oraz przyczyni się do duchowego odrodzenia Polaków.
Ewa z Warszawy
Świątynia Opatrzności Bożej, to wielki dar dla Narodu Polskiego, który będzie przypominał wszystkim Polakom, gdzie są nasze korzenie i jaką drogę powinniśmy wybrać dla naszego zbawienia.
Ewa i Lesław ze Zgorzelca
Metropolita Warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, mówił: zakończyliśmy pierwszy etap budowy, gdyż prace we wnętrzu Świątyni, nad jej wystrojem, upiększaniem i wyposażeniem, będą trwały jeszcze przez wiele lat i wymagały wiele wysiłku oraz nieustającej ofiarności Darczyńców. Otwieramy bowiem Świątynię po to, aby dalej ją budować, bo chcemy, aby była wyjątkowa także pięknem swoich malowideł, mozaik czy rzeźb. Chcemy zaprosić najwybitniejszych twórców do pracy na tym dziełem. A potem, w miarę zbierania darowizn, projekty te będziemy realizować.
Wiemy, że przed nami dalsza długa droga, ale umocnieni dotychczasową ofiarnością naszych Darczyńców ufamy, że dzięki wspólnemu wysiłkowi powstanie Świątynia, która swym pięknem będzie zachwycać kolejne pokolenia, inspirując do modlitwy i zawierzania Bogu naszej Ojczyzny, naszych rodzin i nas samych.