Ostatnia konferencja prasowa przed otwarciem Światyni
W Centrum Opatrzności Bożej odbyła się 7 listopada 2016 r. konferencja prasowa przed otwarciem w Narodowe Święto Niepodległości Świątyni Opatrzności Bożej – Wotum Narodu.
Metropolita Warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, w swoim wystąpieniu nazwał otwarcie Świątyni chwilą historyczną. Przypomniał, że Świątynia jest wotum za uchwalenie Konstytucji 3 maja, która wydawała się ratunkiem dla będącego w kryzysie państwa. Do uchwalonej wówczas konstytucji odwoływały się kolejne pokolenia Polaków. Podkreślił, że po dziesięciu pokoleniach Polaków, którzy oczekiwali na realizację postanowienia Zgromadzonych stanów z 5 maja 1791 roku, to nam właśnie przypadło w udziale dopełnienie obietnicy złożonej Bogu przez przodków. Przez te lata przybyło powodów do wdzięczności Bogu.
Zwrócił uwagę na konieczność zawierzenia Opatrzności losów Europy i świata, zwłaszcza obecnie, w niełatwym, a momentami niebezpiecznym czasie. Dziękował darczyńcom, którzy zbudowali Świątynię identyfikując się z głębokim sensem Wotum Narodu.
Świętowanie Dnia Niepodległości zawsze rozpoczynaliśmy od Mszy Świętej. W tym roku uroczysta koncelebra z udziałem najwyższych władz Rzeczypospolitej odbędzie się po raz pierwszy w Świątyni Opatrzności Bożej, której pierwszy etap budowy zakończyliśmy. Etap drugi to poświęcenie Świątyni, trzeci zaś to jej ostateczna konsekracja, która odbędzie się wówczas, gdy wszystkie prace nad jej wykończeniem zostaną zakończone.
Prezes Centrum Opatrzności Bożej, Piotr Gaweł opowiadał dziennikarzom o przebiegu budowy i przedstawił garść danych i ciekawostek związanych ze Świątynią. Podkreślił rolę, jaką odegrał w kontynuowaniu budowy Metropolita Warszawski oraz dziękował zespołowi COB za zaangażowanie w całe trudne pod wieloma względami przedsięwzięcie. Przypomniał, że Centrum Opatrzności Bożej zostało powołane aby pomóc polskiemu Kościołowi w wielkim dziele dopełnienia ślubów narodu sprzed 225 lat. Przywołał wydarzenia z historii budowy, będące świadectwem działania Opatrzności. Przedstawił także dziennikarzom książki, medale i płytę z utworem „Przymierze” wydane z okazji otwarcia Swiatyni.
Ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz, wiceprezes COB, proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej i kustosz powstającego sanktuarium skupił się na skupionej wokół Świątyni wspólnocie. Podkreślił, że jako pierwsza powstała wspólnota zespołu pracowników Centrum Opatrzności Bożej zaangażowanych w proces budowy Świątyni. Przedstawił Wspólnotę Darczyńców (Providentia Dei), która liczy dziś ponad 80 tys. osób zgromadzonych wokół tego dzieła. Bez ich ofiarności Świątynia nie mogłaby powstać. Do zadań Wspólnoty – prócz finansowania budowy i późniejszego wyposażenia i upiększania tego Wotum Narodu – należy także szerzenie kultu Opatrzności Bożej i dawanie osobistych świadectw członków Providentia Dei.
Po konferencji dziennikarze wraz z księdzem kardynałem oraz prezesem COB mieli okazję wejść do wnętrza Świątyni, w którym trwają ostatnie przygotowania do otwarcia. Przedstawiciele mediów mogli między innymi obserwować bardzo trudną operację przetransportowania do wnętrza ponad 12-tonowej mensy ołtarzowej z marmuru i osadzenie jej na przygotowanym już granitowym postumencie.