Ostatni metropolita warszawski i gnieźnieński
Dziś mija 9. rocznica śmierci kardynała Józefa Glempa, ostatniego arcybiskupa Warszawy i Gniezna, Prymasa Polski. Po przemianach ustrojowych w 1989 roku podjął on niemożliwą za czasów komunizmu do zrealizowania ideę wypełnienia obietnicy Sejmu Wielkiego i wybudowania Świątyni Opatrzności Bożej jako Wotum Narodu.
Rozpoczął budowę Świątyni na pustych wówczas Polach Wilanowskich i wmurował w jej fundamenty kamień węgielny.
Do końca swego życia interesował się przebiegiem prac, a mieszkając po ustąpieniu z kierowania archidiecezją warszawską przy kościele św. Anny niejednokrotnie gościł na budowie.
Warto przypomnieć, że ksiądz Józef Glemp prócz tego, że pełnił w Kościele wiele różnych funkcji, był między innymi przez lata kapelanem i osobistym sekretarzem Stefana Wyszyńskiego. Arcybiskupem warszawskim i gnieźnieńskim mianował Józefa Glempa Ojciec Święty Jan Paweł II.
Już 8 lat po śmierci Prymasa Tysiąclecia abp Glemp rozpoczął jego proces beatyfikacyjny, występując o zgodę (nihil obstat) do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a po jej uzyskaniu powołał w maju 1989 roku Trybunał beatyfikacyjny, którego został przewodniczącym. Akta diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego zostały przekazane do Watykanu w roku 2001.
W roku 2006 Benedykt XVI przyjął rezygnację kardynała Glempa z urzędu arcybiskupa metropolity warszawskiego, pozostawiając mu tytuł Prymasa Polski.
Kardynał Józef Glemp zmarł w 2013 roku w Warszawie. Nie doczekał ani otwarcia dla wiernych Świątyni Opatrzności Bożej, ani wyniesienia na ołtarze Prymasa Tysiąclecia, jakie odbyło się w Świątyni, pod budowę której wbił pierwszą łopatę.
W archikatedrze warszawskiej, gdzie został pochowany w krypcie arcybiskupów warszawskich, zostanie odprawiona o godzinie 19.00 Msza Święta w intencji Zmarłego. Polecajmy Bogu jego duszę na każdej dzisiejszej Eucharystii.
Więcej o Prymasie Józefie Glempie w zbiorze wywiadów Stanisława Karnacewicza