Ogrodniczka, furtianka, mistyczka. Dziś wspominamy św. Faustynę Kowalską
Dziś w Liturgii Kościoła wspominamy św. Faustynę Kowalską – Apostołkę Bożego Miłosierdzia. 3 czerwca 2018 roku, podczas XI Święta Dziękczynienia relikwie Świętej zostały wniesione w uroczystej pielgrzymce do Świątyni Opatrzności Bożej.
Jej życie, z ludzkiego punktu widzenia, było mało urozmaicone, żeby nie powiedzieć nudne. Pracowała jako ogrodniczka, furtianka, w sklepie z pieczywem, a więc wykonywała zwyczajne, codzienne, uciążliwe czynności. Często była przenoszona z jednego domu zakonnego do drugiego i te przenosiny stanowiły największe urozmaicenie w jej życiu. Ale za tą zasłoną codzienności i szarzyzny krzewiło się w niej bujne życie wewnętrzne.
Jako mistyczka doświadcza cierpień Chrystusa. Notuje: „Czuję dobrze, że nie kończy się posłannictwo moje ze śmiercią, ale się zacznie. O dusze wątpiące, uchylę wam zasłony nieba, aby was przekonać o dobroci Boga, abyście już więcej nie raniły niedowierzaniem Najsłodszego Serca Jezusa. Bóg jest miłością i Miłosierdziem” (Dz 281). Beatyfikacja s. Faustyny Kowalskiej miała miejsce 18 kwietnia 1993 r. w Rzymie. 30 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty Jan Paweł II kanonizał Ją na Świętą Kościoła.
W dniu kanonizacji Faustyny w rozważaniu przed modlitwą Regina Coeli, Jan Paweł II powiedział:
Opatrzność Boża związała życie św. siostry Faustyny z Warszawą, Płockiem, Wilnem i Krakowem. Wspominam dziś te miasta, którym nowa święta patronuje, zawierzając ich mieszkańcom szczególną troskę o apostolstwo Bożego Miłosierdzia.
WIĘCEJ O ŚWIĘTEJ SIOSTRZE FAUSTYNIE KOWALSKIEJ: TUTAJ
Dzięki św. Janowi Pawłowi II Kraków zasłynął jako miasto św. Faustyny i Miłosierdzia Bożego. Właśnie tu odbyła ona nowicjat, złożyła śluby wieczyste i zakończyła swojego ziemskie życie. Jest pochowana w swoim klasztorze w Łagiewnikach, w pobliżu Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II konsekrował.
W Wilnie, gdzie Faustyna spędziła trzy lata (1933-1936), doświadczyła najwięcej widzeń Jezusa. Tu właśnie Jej spowiednik ks. Michał Sopoćko zamówił, a Eugeniusz Kazimirowski namalował obraz Jezusa Miłosiernego (1934 r.). W Wilnie też w 1935 r. po raz pierwszy, nieoficjalnie, obchodzono niedzielę Miłosierdzia Bożego. W tym samym roku Pan Jezus polecił, by powstało nowe zgromadzenie żeńskie, zaś 13-14 września powierzył św. Faustynie Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Wilno, Kraków, Warszawa, Płock… Dlaczego Opatrzność zechciała zaznaczyć te miasta tajemnicą Miłosierdzia? Można przypuszczać, że stało się tak, ponieważ leżą one w krajach, które tak wiele ucierpiały od obu reżimów totalitarnych: nazizmu i komunizmu. Gdy w Europie ideologie te zaczęły rozsiewać ziarno zła, Bóg zechciał dać lekarstwo – miłosierdzie. Zechciał pokornej zakonnicy objawić, że jeśli ludzkość ufnie zwróci się ku Niemu, to miłosierdzie nakreśli złu granice, zaś Bóg uleczy ludzkość, przygarniając ją do swego miłosiernego Serca (Dz. 1588).
O tym mówi też sam św. Jan Paweł II w swojej książce Pamięć i tożsamość:
Objawienia siostry Faustyny, skoncentrowane na tajemnicy Bożego Miłosierdzia, odnoszą się do czasu przed II wojną światową. To jest właśnie ten czas, w którym powstawały i rozwijały się owe ideologie zła, jakimi były nazizm i komunizm. Siostra Faustyna stała się rzeczniczką przesłania, iż jedyną prawdą zdolną zrównoważyć zło tych ideologii jest ta, że Bóg jest Miłosierdziem.
3 czerwca 2018 roku, podczas XI Święta Dziękczynienia, relikwie Świętej s. Faustyny Kowalskiej zostały wniesione w uroczystej pielgrzymce do Świątyni Opatrzności Bożej.
WIĘCEJ CZYTAJ W TEKŚCIE: ŚW. FAUSTYNA – DAR BOGA DLA NASZEJ EPOKI
Na pamiątkę tej uroczystości wybito medal przedstawiający Jezusa Miłosiernego i św. Faustynę Kowalską.
Do wykonania medalu wykorzystano zdjęcie archiwalne św. Siostry Faustyny Kowalskiej oraz zdjęcie słynnego obrazu Jezusa Miłosiernego pędzla A. Hyły z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach (Fot. Piotr Tumidajski).
Foto etui na medal: Obraz kanonizacyjny Św. Siostry M. Faustyny Kowalskiej pędzla Heleny Tchórzewskiej – Zgromadzenie Siostr Matki Bożej Miłosierdzia, ul Żytnia 3/9, 01-014 Warszawa.
Pamiątkowy numizmat z wizerunkiem świętej już wcześniej pojawił się w kolekcji medali “Opatrznościowi Polacy”. Można go nabyć w wersji złotej i srebrnej.
Obydwa medale można zamówić w naszym sklepie internetowym lub telefonicznie: 25 753 36 92. Przypominamy, że dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.