Odkrywamy tajniki powstawania rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego – odsłona 7.
Od lutego 2023 roku w Świątyni Opatrzności Bożej toczyły się prace nad przygotowaniem ściany ołtarzowej. W prezbiterium ustawiono około 5 kilometrów rur tworzących rusztowanie na całej 33-metrowej wysokości ściany.
Wizja prof. Adama Myjaka zakładała, że postać Chrystusa zawiśnie na wysokości 17 metrów nad poziomem podstawy prezbiterium.
Trzyosobowy zespół artystów wspólnie ustalił jako tło złoty pas o szerokości ołtarza i wysokości ściany ołtarzowej, czyli blisko 33 metrów. W konsultacjach, adaptacji akustycznej ściany oraz przygotowaniu podkonstrukcji drewnianej dla złotego pasa udział wzięło w sumie kilkadziesiąt osób.
Aby rozpocząć prace przy wygiętej jak żagiel ścianie, trzeba było ustawić w prezbiterium niemal 5 kilometrów rur rusztowań o wadze ponad 43 ton, a do wykonania struktury o właściwościach akustycznych na bokach ściany ołtarzowej, na prawo i lewo od pionowego pasa, zużyto blisko 10 ton specjalnego materiału spełniającego wymagane parametry akustyczne.
Wszystkie działania toczyły się za olbrzymią zasłoną z wizerunkiem Manus Dei, tak by nie zaburzać rytmu duszpasterskiego życia Sanktuarium.
I Ty możesz mieć swoją cząstkę w tym dziele
Ofiarując darowiznę 50, 100, 200 zł, a nawet więcej – pomożesz rozliczyć koszty prac takich, jak:
- projekt wystroju ściany ołtarzowej zawierający, m.in. rozstawienie rusztowań na nietypowej ścianie o wysokości 32 m oraz ich przebudowę pod montaż figury, które pochłonęły 1,5 mln złotych;
- adaptacja akustyczna olbrzymiej powierzchni ściany (850 m kw.), która wyniosła prawie 4 mln złotych;
- prace koncepcyjne i twórcze nad dziełem wraz z uzgodnieniami technicznymi, które pochłonęły blisko 3,5 mln złotych;
- infrastruktura elektryczno-informatyczna szacowana na 1,5 mln złotych;
- montaż rzeźby, którego koszt wyniósł 1,5 mln złotych.