Odkrywamy tajniki powstawania rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego – odsłona 2.
Krakowskie Przedmieście. Pracownia Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tu od marca 2022 roku trwają prace nad przygotowaniem prototypu rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego, która w czerwcu 2023 roku zawiśnie w prezbiterium wilanowskiego Sanktuarium Opatrzności Bożej. Pod koniec lipca 2022 roku do pracowni trafia 6 ton gliny.
Dokładnie: 6200 kilogramów materiału, który będzie wykorzystany do ostatniej paczki. Od pierwszych sierpniowych dni aż do schyłku upalnych wakacji trwa praca nad konstrukcją ze stalowych prętów – powoli tworzą one przestrzenny zarys postaci Chrystusa oraz draperii okrywającej Jego ciało.
Plątanina kilku tysięcy metalowych elementów: profili, wsporników, pieczołowicie zespawanych komponentów i skręconych drutów tworzy swoisty szkielet, ale w niewielkim stopniu pozwala wyobrazić sobie ostateczne piękno dzieła. Jest jednak niezbędna, by przymocować do niej listwy i mniejsze kawałki drewna, które muszą utrzymać ogromną masę gliny. Do stworzenia konstrukcji zewnętrznej oraz siatki z prętów wewnątrz rzeźby artyści, a może właściwiej budowniczowie zużywają około 2 ton stali.
W ostatnich dniach sierpnia w pracowni pojawiają się pojemniki z tysiącami małych krzyżyków, powstałych z pociętych kawałków drewna i cienkiego drutu. Każda wolna przestrzeń obłożonej listewkami konstrukcji powoli wypełnia się kilkoma metrami sześciennymi styropianu. Całość zostanie uszczelniona pianką. Do tej formy właśnie mocowane są rzeźbiarskie krzyżyki, które mają zapobiec zsuwaniu się ogromnej ilości gliny.
Ten cały materiał przejdzie przez ręce grupy twórców: prof. Adama Myjaka, jego asystentów – Kingi Smacznej-Łagowskiej i Alberta Mikołaja Kozaka oraz ośmiorga studentów i absolwentów ASP.
Od lewej w pierwszym rzędzie: Julia Grabowska, Michalina Kaza, Aleksandra Wątroba
Od lewej w drugim rzędzie: Jerzy Mróz, Franciszek Promiński, Mateusz Aftanas, Kajetan Karkuciński, Mateusz Wójcik (absolwent Wydziału Rzeźby, obecnie asystent w Pracowni Rzeźby Pierwszego Roku na Wydziale Rzeźby).
CDN.
I Ty możesz mieć swoją cząstkę w tym dziele