Nowenna Pompejańska
Nowenna pompejańska jest modlitwą opartą na różańcu. Napisał ją bł. Bartolo Longo. Jej historia ma już 140 lat, a skuteczność tego nabożeństwa potwierdzają tysiące świadectw.
Historia powstania Nowenny Pompejańskiej
Bartolo Longo w 1879 roku zapadł na śmiertelną chorobę: dur brzuszny. Modlił się o łaskę uzdrowienia przed obrazem Matki Bożej Pompejańskiej. W tym czasie napisał pierwszą błagalną część nowenny. Dziewiątego dnia cudownie wyzdrowiał. Wówczas powstała druga część: nowenna dziękczynna.
Pięć lat później, w Neapolu Maryja objawiła się Fortunatinie Agrelli, cierpiącej na gwałtowne ataki padaczki. Matka Boża złożyła jej obietnicę, że wyzdrowieje, jeśli odmówi trzy nowenny błagalne i trzy nowenny dziękczynne (napisane przez Bartola Longo). Modlitwa została wysłuchana. Uzdrowiona Fortunatina na znak wdzięczności udała się w pieszą pielgrzymkę do kościoła w Pompejach. Na jej ręce Maryja złożyła także obietnicę, że każdy, kto będzie się modlić, odmawiając 15 tajemnic różańca oraz trzy nowenny błagalne i trzy dziękczynne, otrzyma potrzebne łaski. Skuteczność tej modlitwy potwierdzają tysiące świadectw, a nabożeństwo zostało nazwane „nowenną nie do odparcia”.
Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odprawi na moją cześć trzy nowenny, odmawiając piętnaście tajemnic różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne.
Instrukcja odmawiania Nowenny Pompejańskiej
- Nowenna Pompejańska trwa 54 dni.
- Przez pierwsze 27 dni nowenny pompejańskiej odmawia się 15 tajemnic różańca, dodając modlitwę błagalną.
- Przez kolejne 27 dni odmawia się 15 tajemnic różańca, dodając modlitwę dziękczynną.
- Codziennie obowiązkowo trzeba odmówić 3 części Różańca (radosną, bolesną i chwalebną), a więc 15 tajemnic.
- Dodatkowo jeśli ktoś ma życzenie (nieobowiązkowo) można odmówić czwartą część Różańca (tajemnice światła).
- Nowennę Pompejańską odmawiamy na normalnym różańcu.
• Czynimy znak + Krzyża Świętego.
Przed rozpoczęciem każdej części mówimy: „Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć Królowo Różańca Świętego”. Następnie podajemy intencję, o którą modlimy się w Nowennie (jedną i konkretną).
• Na krzyżyku odmawiamy: Wierzę w Boga
• Ojcze Nasz
• 3 x Zdrowaś Maryjo
• Chwała Ojcu - Następnie odmawiamy kolejne tajemnice różańca. Rozpoczynamy od rozważania danej tajemnicy, a potem odmawiamy:
• Ojcze Nasz
• 10 x Zdrowaś Maryjo
• Chwała Ojcu
• O mój Jezu - Na koniec każdej części różańca odmawiamy „Pod Twoją Obronę”.
- Różaniec kończymy modlitwą błagalną lub dziękczynną (w zależności czy jest to część błagalna, czy dziękczynna).
Modlitwy końcowe
Przez pierwsze 27 dni nowenny w części błagalnej odmawiamy tę modlitwę na koniec różańca:
Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.
Przez kolejne 27 dni nowenny w części dziękczynnej odmawiamy tę modlitwę na koniec różańca:
Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.
Kończymy różaniec trzykrotnym aktem strzelistym: „Królowo Różańca Świętego, módl się za nami!”
POBIERZ harmonogram Nowenny Pompejańskiej ze Świątyni Opatrzności Bożej
Dołącz do Nowenny Pompejańskiej w Świątyni Opatrzności Bożej
Zobacz również:
Obraz Matki Bożej Pompejańskiej przedstawia Maryję siedzącą na tronie z Dzieciątkiem Jezus na kolanach. Pozostałe dwie postaci to św. Dominik, któremu Jezus wręcza różaniec oraz św. Katarzyna, która otrzymuje różaniec od Maryi. Wokół głowy Matki Bożej znajduje się korona z 12 gwiazd.