Nowe eksponaty dla muzeum
Unikalne zdjęcia Anny Walentynowicz z audiencji papieskiej udzielonej w 1981 roku delegacji “Solidarności” czy mało znany film, gdzie Karol Wojtyła złapał berło, które wypadło z dłoni figury Matki Boskiej. Te eksponaty znajdą się na wystawie głównej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Historia z drobiazgów
Mimo, że w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego nie zabraknie nowoczesnych technologii, to instytucja stawia na oryginalne eksponaty. – Najnowsze trendy muzealne pokazują odchodzenie od treści ściśle multimedialnych. Do łask wracają eksponaty. Dzieje się tak dlatego, że ludzie stykają się ze światem wirtualnym na co dzień. Tymczasem eksponat uwiarygodnia opowieść, przedstawia to czym ludzie żyli naprawdę – wyjaśnia dr Paweł Skibiński, dyrektor muzeum.
W poszukiwaniu eksponatów
Placówka ta znajduje się w szczególnej sytuacji, ponieważ buduje swoją bazę eksponatów od podstaw. Poszukuje pamiątek związanych z Janem Pawłem II i kardynałem Stefanem Wyszyńskim, które nie muszą posiadać ogromnej wartości materialnej, ale zawierają ładunek emocjonalny. Dzięki temu mogą znakomicie uzupełnić wątki opowieści o życiu tych dwóch wielkich Polaków.
Nieznane zdjęcia
8 kwietnia 2010 roku, zaledwie 2 dni przed katastrofą smoleńską, śp. Anna Walentynowicz podarowała na rzecz muzeum unikatowe zdjęcia z wizyty u Ojca Świętego. Fotografie ilustrują słynny pobyt delegacji „Solidarności” w 1981 roku.
Jednak wiele eksponatów jest pozyskiwanych od ludzi szerzej nieznanych, dla których ofiarowanie zabytkowej pamiątki to szczególny akt serca. Dlatego muzeum organizuje wyjazdy kwerendalne, czyli m.in. wizyty u darczyńców. – Same spotkania z niektórymi ludźmi również będą stanowić element muzealnej wystawy. Posiadamy nagrania osób, które pytamy o okoliczności spotkania z Janem Pawłem II lub Prymasem Wyszyńskim – dodaje Paweł Skibiński.
Berło dla przyszłego papieża
Ostatni wyjazd na południe Polski zaowocował m.in. zdobyciem taśmy filmowej z niezwykłego wydarzenia. 15 sierpnia 1963 roku w podhalańskim Ludźmierzu, kardynał Wyszyński dokonał koronacji figury Matki Boskiej „Gaździny Podhala”. Podczas uroczystości bp Karol Wojtyła pochwycił berło, które wypadło z ręki figury Matki Bożej. Wedle przekazu ofiarodawcy filmu – ks. Tadeusza Juchasa, proboszcza z ludźmierskiej parafii, symboliczne wydarzenie skomentowano słowami, iż Matka Boża oddała biskupowi Wojtyle władzę nad Kościołem. Dziś to wydarzenie odczytuje się jako znak mającego nadejść pontyfikatu papieża – Polaka.
Wiosna 2012
Prawdopodobnie do końca tego roku będzie zakończony etap projektowania ekspozycji muzeum, ale niewykluczone są późniejsze korekty. W roku 2011 nastąpi przygotowanie i realizacja ekspozycji głównej, tak aby wiosną 2012 roku muzeum mogło przyjąć pierwszych zwiedzających.
Koszty dokończenia inwestycji szacuje się na ponad 30 mln zł. Na tę kwotę składa się stworzenie ekspozycji głównej, wykończenia budowlane oraz wykonanie projektów związanych z bezpieczeństwem.
Reprodukcja zdjęcia Andrzej Czapski