Namiot Spotkania z Janem Pawłem II i Prymasem Wyszyńskim
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na inaugurację plenerowej wystawy Namiotu Spotkania. Ta oryginalna i multimedialna wystawa znajduje się przy ul. Miodowej 17/19 na terenie Domu Arcybiskupów Warszawskich. Na jego dziedzińcu stanęła wielka biała kopuła o powierzchni 150 m kw. Jej podstawa ma średnicę 14 m, a wysokość przekracza 7 m. Wystawa wykorzystuje technikę wielkoformatowych grafik w połączeniu z prezentacją multimedialną.
„Chcemy aby można było w sposób żywy zobaczyć różne sceny z życia obydwu Wielkich Polaków i poczuć się nie tylko jak widz w klasycznym muzeum, ale poczuć się rzeczywiście jak w namiocie spotkania, w którym się człowiek spotyka z tymi, z którymi się spotykamy w tajemnicy świętych obcowania” – powiedział Abp. Kazimierz Nycz o wystawie.
Wystawa zostanie otwarta w 32. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską. Stanowi ona też jeden z elementów trwających już w Archidiecezji Warszawskiej przygotowań, do obchodów przypadającej w przyszłym roku 30. rocznicy śmierci Stefana kard. Wyszyńskiego.
Ekspozycja pozwala spotkać się z Janem Pawłem II i Prymasem Wyszyńskim. Podczas jej zwiedzania widz może się dowiedzieć, co obaj bohaterowie Muzeum mają do powiedzenia na temat ośmiu podstawowych wartości humanistycznych: MIŁOŚCI, GODNOŚCI, WOLNOŚCI, RADOŚCI, PRACY, CIERPIENIA, SŁUŻBY i ODWAGI. Są to pojęcia bliskie każdemu, niezależnie od wieku, płci, rasy, miejsca zamieszkania czy wykonywanego zawodu.
Wyjątkowe spotkanie z Ojcem Świętym i Prymasem Tysiąclecia jest możliwe nie tylko dzięki przedstawieniu fragmentów ich nauczania, ale także ukazaniu doświadczeń życia obu wybitnych Polaków.
– „Mojżesz zaś wziął namiot i rozbił go za obozem, i nazwał go Namiotem Spotkania” (Wj 33,7).
Zapraszam wszystkich na to szczególne spotkanie z dwoma wielkimi ludźmi Kościoła – mówi ks. abp. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
– W imieniu naszego Muzeum zapraszamy warszawiaków do odwiedzenia naszego Namiotu Spotkania. Mamy nadzieję, że nasza wystawa stanie się okazją dla całych rodzin do wspólnej rozrywki edukacyjnej – zachęca dr Paweł Skibiński, dyrektor Muzeum.
Namiot Spotkania przy ul. Miodowej można odwiedzać w dniach od 16 do 29 października br. w gody. 10-18. Wstęp wolny.
Projekt i wykonanie wystawy: Kłaputproject s.c.., Jarosław i Barbara Kłaputowie.
Kontakt z organizatorami:
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
Ul. Ks. Prymasa Hlonda 1, 02-972 Warszawa
tel: +48 22 843 23 16, fax. +48 22 201 97 21;
mail: biuro@muzeumjp2.pl; www.muzeumjp2.pl
Wystawa powstała z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
MUZEUM JANA PAWŁA II I PRYMASA WYSZYŃSKIEGO
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zostało powołane przez Metropolitę Warszawskiego – abp. Kazimierza Nycza, 18 maja 2010 r., w rocznicę urodzin Karola Wojtyły.
Muzeum jest naszym podziękowaniem za Papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia, za całe ich życie i wszystkie dokonania. Za ich wkład w głęboką przemianę, jaka dokonała się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w Polsce i na całym świecie.
Muzeum ma być placówką edukacyjną, która młodym odbiorcom przybliży życie i dokonania Ojca Świętego i Prymasa Tysiąclecia na tle dziejów XX wieku.
Ekspozycja główna Muzeum znajdzie się na warszawskim Wilanowie w kompleksie Centrum Opatrzności Bożej, na wysokości 26 metrów nad ziemią, wokół kopuły Świątyni. Lekkość tkaniny, sepia starych fotografii, transparentność poliwęglanów i szkła, gra cieni, monumentalne struktury graficzne – wszystko to tworzyć będzie niepowtarzalny klimat tej wystawy. Jej zwiedzanie będzie fascynującą podróżą w głąb historii Polski i świata u boku dwóch wielkich Pasterzy i wspaniałych ludzi.