Nadeszło wyczekiwane Święto Dziękczynienia!
Z katedry św. Jana Chrzciciela wyruszyła pielgrzymka z relikwiami błogosławionych: Stefana Wyszyńskiego i Elżbiety Róży Czackiej. Rozpoczęło się XV Święto Dziękczynienia!
Przez ostatnie dwa lata święto to musieliśmy odbchodzić w ograniczonym wymiarze ze względu na obowiązujące rygory sanitarne. Z tym większą radością powitaliśmy ten dzień, w którym wszystko – pielgrzymka, procesja, MIasteczko dla Dzieci i wydarzenia muzyczne – będzie tak, jak zawsze!
Hasłem tegorocznego Święta Dziękczynienia jest: DZIĘKUJEMY ZA BŁOGOSŁAWIONYCH KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKĘ ELŻBIETĘ RÓŻĘ CZACKĄ. Wyniesienie na ołtarze tych dwojga świadków Chrystusa odbyło się 12 września 2021 roku i nie mogli w nim wziąć bezpośredniego udziału wszyscy, którzy tego pragnęli. Dziś Świątynia Opatrzności Bożej wypełni się wiernymi, którzy będą dziękowali Bogu za beatyfikację i za wszyskie łaski, jakimi Opatrzność obdarzyła każdego z nas i naszą Ojczyznę.
Pierwsi uczestnicy Święta Dziękczynienia docierają do Świątyni już przed 9.00.
Wita ich od lat zaangażowana w obchody Ewelina Kopic.
Tymczasem pielgrzymka z relikwiami Prymasa Tysiąclecia i Niewidomej Matki Niewidomych podąża Traktem Królewskim i niebawem dotrze do kościoła św. Antoniego Marii Zaccari, skąd już jako procesja, wyruszy do Świątyni. Cała trasa od Katedry do Świątyni liczy około dwunastu kilometrów. Na szczęście pogoda jest łaskawa – słonecznie, ale jeszcze nie upalnie.
W Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się modlitwa Nowenny Pompejańskiej. Płynęła ona z tego miejsca przez 54 dni i była transmitowana w mediach społecznościowych. Prosiliśmy o zakończenie pandemii i dziękowaliśmy, gdy zaczęła ustępować. Dziś podczas Święta Dziękczynienia kończymy tę długą, wymagającą wysiłku modlitwę.
Pielgrzymka jest już w kościele św. Antoniego Marii Zaccari. Dotarły tam relikwiarze 14 polskich świętych i błogosławionych, które znajdowały się w Świątyni. Niebawem w uroczystej procesji wraz z relikwiami błogosławionego Stefana i Błogosławionej Elżbiety Róży wyruszą do Świątyni.
W kościele wierni oddają cześć relikwiiom.
Procesja ruszyła. Do przejścia pozostały dwa kilometry. W procesji idą osoby konsekrowane, przedstawiciele licznych środowisk katolickich, kapituły, księża biskupi i kardynałowie, goście honorowi, reprezentanci miast papieskich, górale i Kaszubi, ubrani w galowe stroje górnicy, mieszkańcy Powsina, Rycerze Kolumba, a także wielu wiernych z Polski.
Procesja, witana przez księdza Jarosława Kotulę wkracza do Świątyni. Jest ona już wypełniona wiernymi, wśród których są obecni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. W czasie wejścia procesji chór śpiewa pieśń o błogosławionej Matce Niewidomych.
Wiele osób uczestniczy w uroczystościach na placu przed Świątynią, obserwując ich przebieg na telebimach.
Rozpoczyna się Eucharystia Zesłania Ducha Świętego, koncelebrowana przez 22 biskupów i licznych księży. Przewodniczy jej arcybiskup metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
Witając wszystkich wiernych, przedstawicieli środowisk związanych z błogosławionymi, władz państwowych i samorządowych, sejmu i senatu, przywołał niezapomniane słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w 1979 roku na ówczsesnym placu Zwycięstwa: “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”, podkreślając, jak bardzo są one dziś aktualne.
Homilię głosi ordynariusz diecezji gliwickiej, biskup Jan Kopiec.
“Umacniamy się przykładami tych, którzy poddali się całkowicie działaniu Ducha Świętego. Otaczamy dziś świetlane postaci naszej Ojczyzny i Kościoła w niej posługującego” – rozpoczął kaznodzieja, przedstawiając sylwetki bł. Elżbiety Róży Czackiej i bł. Stefana Wyszyńskiego. Oboje błogosławieni pozostawili nam program życia nie tylko na lata spokojne, ale i na wszystkie trudne czasy, których i my doświadczamy.
Wierni wspólnie z duchowieństwem odmówili pod przewodnictwem kardynała Nycza Akt Dziękczynienia i Zawierzenia, wyświetlany na telebimach.
W darach ołtarza zaniesiono złotą kulę…,
…w której znalazła się płyta z zeskanowanymi ponad 200 tysiącami intencji nadesłanych przez wiernych, lub złożonych podczas uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej. Kula ta – już trzecia – zawiśnie pod krzyżem wieńczącym kopułę Świątyni.
Po zakończonej Mszy Świętej biskupi przekazali przedstawicielom ponad pięćdziesięciu parafii relikwie Prymasa Tysiąclecia.
Liturgię ubogacał Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawski chór Papieski i siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża z Lasek, które brały udział w beatyfikacji Matki Czackiej i kardynała Wyszyńskiego. Przy organach zasiadł Radosław Kustra, dyrygował zaś Jan Krutul.
Po zakończonej Mszy Świętej otworzono, oblegane, jak zawsze, przez najmłodszych i ich rodziców, Miasteczko dla Dzieci.
Prócz gry rodzinnej, która w tym roku nosiła tytuł “Jak Rózia i Stefek zostali błogosławionymi”, a jej kolejne stacje uczyły zaufania do Opatrzności oraz postawy wdzięczności…
…przygotowano dla dzieci mnóstwo tradycyjnych atrakcji – dmuchańce, karuzele, kolejkę, byli też zachwycający najmłodszych szczudlarze.
O godzinie 15.00 odmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia i wypuszczono, jak co roku, “przesyłkę do Nieba” – setki błękitnych baloników z napisem: DZIĘKUJĘ.
Zrobiono pamiątkowe zdjęcie z kardynałem Kazimierzem Nyczem.
Arcybiskup metropolita warszawski udzielał także wywiadów mediom.
Był również czas na zwiedzanie Świątyni oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Niebawem rozpoczęły się znakomicie przyjęte wydarzenia artystyczne – koncert rodzinnego duetu bandurzystek z Ukrainy…
…oraz ich rodaczki, wybitnej śpiewaczki, Kateryny Bakalczuk. Artystki wykonywały utwory z repertuaru klasycznego oraz ludowe pieśni ukraińskie.
Publiczność z ogromnym entuzjazmem przyjęła występ legendy poskiej sceny muzycznej, Józefa Skrzeka.
Po wieczornej Eucharystii oraz nabożeństwie czerwcowym i adoracji Najświętszego Sakramentu rozpoczął się Wieczór Uwielbienia, prowadzony przez księdza Marcina Ziajkowicza.
Licznych uczestników porywali do wspólnego śpiewu schola przy parafii Opatrzności Bożej i Darek “Maleo” Malejonek.
O godzinie 21.37, jak co roku, zaśpiewaliśmy “Barkę” dla Świętego Jana Pawła II.
Nastąpiła iluminacja Świątyni i zakończyło się XV Święto Dziękczynienia.
DO ZOBACZENIA ZA ROK!
MECENAS
SPONSORZY