Motocyliści pod Świątynią Opatrzności Bożej
W piątek, 26 sierpnia o godzinie 17.00 na terenie kompleksu Centrum Opatrzności Bożej spotkali się motocykliści biorący udział w XI Rajdzie Katyńskim. To miejsce dla uczestników rajdu szczególne, ponieważ tu, w Panteonie Wielkich Polaków, spoczywa ks. Zdzisław Peszkowski – kapelan Rodzin Katyńskich. Swoją wizytę motocykliści zaczęli od zwiedzania Panteonu.
W sobotę, 27 sierpnia po Mszy Świętej odprawionej przez Jego Eminencję Księdza Prymasa Józefa Kardynała Glempa motocykliści przejadą z Wilanowa na Plac Piłsudskiego. Tam wyjeżdżających pożegnają m.in. bliscy osób pomordowanych na Wschodzie oraz Powstańcy Warszawy. Uroczystego startu dokona Andrzej Pilecki, syn bohatera – Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Trasę ok. 6 tysięcy kilometrów pokona w tym roku 80 motocyklistów z całej Polski i z zagranicy. W tym roku trasa rajdu prowadzić będzie przez miasta na terenie Polski, Ukrainy, Rosji, Litwy i Łotwy: m.in. Tarnogród, Żółkiew, Lwów, Złoczów, Huta Pieniacka, Jazłowiec, Skała Podolska, Okopy Św. Trójcy, Chocim, Kamieniec Podolski, Bar, Latyczów, Winnica, Kijów, Briańsk, Kozielsk, Moskwa, Smoleńsk, Katyń, Dyneburg, Wilno, Ponary.
– To już nasza jedenasta podróż na Kresy Rzeczypospolitej Polskiej. Jak co roku odwiedzimy miejsca symboliczne, te które na stałe wpisały się na karty naszej historii, jak Katyń, a także te, o których trzeba wciąż przypominać, jak Bykownia, Ponary, czy Huta Pieniacka. Jedziemy, aby uczcić pamięć tych, którzy zostali tam pomordowani, ale też, by spotkać się z żyjącymi tam Polakami – ludźmi o pięknych sercach, którzy zawsze gościnni i serdeczni kochają Polskę i bardzo za nią tęsknią – mówi Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator.
Rajdy Katyńskie to nie tylko hołd oddany pomordowanym, ale także konkretna pomoc Polakom na dawnych Kresach. Od kilku lat środki na ten cel zbierane są wśród motocyklistów podczas zlotów im. Księdza Zdzisława Peszkowskiego na Jasnej Górze. Dzięki tym datkom Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, m.in.: wyposażyło w polskie książki kilkanaście bibliotek, sfinansowało mundurki polskich harcerzy i pobyt w Polsce dzieci z Białorusi oraz ufundowało kilka pomników Jana Pawła II na Białorusi i Ukrainie.
XI Rajd Katyński zakończy się 12 września, ale oficjalna uroczystość powitania motocyklistów odbędzie się w sobotę, 1 października o godzinie 12.00 na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wcześniej o godzinie 10.00 odprawiona będzie Msza Święta w Bazylice Katedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie na Starym Mieście.