Modlitwa, śpiew i taniec. Diecezjalne Spotkanie Młodych w Świątyni Opatrzności Bożej
1200 młodych i 100 kapłanów z całej Archidiecezji Warszawskiej przybyło w sobotę, 25 listopada 2023 roku w Świątyni Opatrzności Bożej na Diecezjalne Spotkanie Młodych. Radości tego wydarzenia doświadczyli także ci, którzy mieli okazję uczestniczyć w nim w całej Polsce i poza jej granicami poprzez łącza internetowe.
Diecezjalne Spotkanie Młodych wpisuje się w obchody 38. Światowego Dnia Młodzieży, który będzie obchodzony w Kościołach lokalnych w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata. Hasłem tegorocznego ŚDM są słowa „Radując się w nadziei” (por. Rz 12,12), które nawiązują do Wielkiego Jubileuszu Roku 2025, przeżywanego pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.
Do Świątyni przybyło blisko 1200 młodych ludzi: młodzież szkolna, ministranci, lektorzy, wspólnoty i ruchy młodzieżowe wraz z duchowymi opiekunami. W dolnym kościele podczas całego spotkania można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
Modlitwa, energia, muzyka, śpiew i taniec!
Spotkanie rozpoczęło się koncertem ewangelizacyjnym zespołu „Siewcy Lednicy”. Grupa powstała w 2000 roku. Założyli ją w Sanktuarium Matki Niezawodnej Nadziei na Jamnej Piotr „Żarówa” Ziemowski, grający na VI ŚDM w Częstochowie i Marcin Pokusa – góral i muzyk z Żywiecczyzny.
Inspiracją dla siewcowej muzyki i tekstów są Pismo Święte oraz słowa św. Jana Pawła II, duchowego opiekuna Spotkań Lednickich. Zespół wydał dotąd 7 płyt. Został uhonorowany nagrodą Feniksa, przyznawaną przez Fundację Zakonu Kawalerów Maltańskich „za ewangeliczny zasiew wyrażany muzyką, śpiewem i tańcem.”
Jaka energia i duch płynie z granej przez nich muzyki, doświadczyli młodzi ludzie zebrani dziś w wilanowskim Sanktuarium, którzy zaczynając od delikatnego “katofitness” – jak nazwał ruch w miejscu w rytm muzyki lider zespołu Piotr „Żarówa” – dali się porwać do radosnego tanecznego korowodu, pląsającego z zapałem pomiędzy rzędami krzeseł w całej Świątyni, niczym na Polach Lednickich.
Bł. Carlo Acutis – dodaj go do znajomych
Utworem „Pragnę iść za Tobą” młodzi powitali relikwie bł. Carla Acutisa, który był jednym z patronów ŚDM w Lizbonie i stał się także duchowym patronem Diecezjalnego Spotkania Młodych Archidiecezji Warszawskiej. Młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wnieśli do Świątyni duży podświetlony portret Carla wraz z jego relikwiami. Ks. Zbigniew Sawiak, jeden z głównych organizatorów dzisiejszego spotkania przypomniał, że bł. Carlo właśnie w Eucharystii odkrył moc i sens wiary, mówiąc, że jest ona „najszybszą i najprostszą autostradą do nieba”. Po koncercie rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą młodzieży, prowadzoną słowami zapisków bł. Carla Acutisa.
Msza Święta pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza była koncelebrowana przez biskupa Piotra Jareckiego i biskupa Rafała Markowskiego oraz ponad stu kapłanów z całej archidiecezji. Homilię wygłosił bp Rafał Markowski.
W życiu religijnym nie ma przymusu
Jezus patrzy z miłością i ze smutkiem na młodego człowieka z dzisiejszej Ewangelii, gdy ten odchodzi, ale nie zatrzymuje go, pozwala mu odejść, szanuje jego decyzję, mówił w swojej homilii biskup Rafał Markowski. W życiu religijnym nie ma przymusu i może być przymusu. U fundamentów życia religijnego leży poczucie wolności. I tylko w wolności człowiek może Boga zaakceptować, podkreślał kapłan.
Życie religijne rodzi się wówczas, gdy pytamy o sens, mówił bp Markowski. Pytanie o sens przyjdzie zwłaszcza wtedy, gdy w naszym życiu pojawi się cierpienie, ból, strata. Czy Kościół jest w stanie zmusić kogoś do wyznania wiary, kiedy ono rodzi się tylko i wyłącznie między człowiekiem a Bogiem, pytał biskup.
Czy potrafimy otworzyć się na działanie Chrystusa tak jak Carlo?
W wierze potrzebna jest także odrobina szaleństwa, nie wystarczy tylko zachowywanie przykazań, tłumaczył kapłan. To szaleństwo, pomagające zjednoczyć się z Chrystusem, widzimy w życiu Carla Acutisa. To życie zachwyca – swoją normalnością i pewnym szaleństwem.
Mieszkając w Mediolanie z rodzicami, niepraktykującymi katolikami, żył jak każde dziecko. Chodził do przedszkola, szkoły podstawowej, rozpoczął liceum. Uwielbiał grać w piłkę. Grał na saksofonie. Podróżował. Kochał jeździć do Asyżu. Odkrył w sobie niezwykłe zdolności komputerowe, które pozwoliły mu tworzyć niepowtarzalne rzeczy. Zaprojektował strony internetowe swojej parafii, Instytutu Leona XIII, Akademii Papieskiej Cultorum Martyrum. Wreszcie stworzył internetową wystawę poświęconą Cudom Eucharystycznym.
Miał wiele koleżanek i kolegów. A jednocześnie w tym życiu objawiało się działanie samego Chrystusa. No bo jak inaczej wytłumaczyć to, że mając 5 lat, chodził na stołówkę prowadzoną przez kapucynów, zanosił swoją skarbonkę i oddawał na je prowadzenie uzbierane pieniądze. Jako 10-letni chłopiec roznosił posiłki ludziom mieszkającym na ulicach. A jako kilkunastoletni chłopiec zaangażował się w działalność charytatywną w całej pełni – razem z kapucynami pomagał ubogim mieszkańcom Mediolanu.
Mając 7 lat, zapragnął przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej i od siódmego roku życia Carlo codziennie uczestniczył w Eucharystii, która – jak sam mówił – była jego mocą i siłą. A kiedy umierał, mówił, że nie żałuje, bo nie zmarnował żadnej chwili swojego życia na to, co by nie podobało się Bogu.
Czy potrafimy się otworzyć na działanie Chrystusa tak, jak otworzył się Carlo? Czy pozwalamy Chrystusowi w nas działać tak, jak pozwolił na to Carlo? – pytał bp Rafał Markowski w swojej homilii do młodych.
Na zakończenie tego modlitewnego zgromadzenia kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, dziękując uczestnikom i organizatorom, zaprosił młodych i wszystkich diecezjan na kolejne spotkanie w Świątyni Opatrzności Bożej, które odbędzie się już w przyszłą sobotę, 2 grudnia, o godz. 12.00. Jego tematem będzie podsumowanie Synodu, o którym opowie kard. Grzegorz Ryś, uczestniczący w jego obradach w Rzymie.