Minął kolejny Dzień Skupienia
W sobotę 23 lutego liczne grono Darczyńców przybyło do Świątyni Opatrzności Bożej na kolejny Dzień Skupienia.
Rozpoczął się on o godzinie 10.00 adoracją Najświętszego Sakramentu. Modlitwy prowadził kustosz powstającego Sanktuarium, ksiądz prałat Tadeusz Aleksandrowicz.
Do konfesjonałów, w których spowiadało trzech księży ustawiła się długa kolejka penitentów.
O godzinie 11.00 rozpoczęła się konferencja pod tytułem Wolność jako Dar Opatrzności Bożej. Poprowadził ją ksiądz infułat dr Jan Sikorski. Księdza infułata przywitał jego wychowanek w seminarium ksiądz prałat Tadeusz Aleksandrowicz. Konferencja zaczęła się od opisania “Tryptyku Dziękczynienia” jaki winniśmy Bogu i ciekawych rozważań filologicznych na temat znaczenia słowa “Opatrzność”.
Ksiądz infułat jest kapłanem niezwykłym. Jako młodziutki kleryk przedostał się wraz z kursowym kolegą Jerzym Chowańczakiem do uwięzionego w Komańczy Prymasa Tysiąclecia. Był przez lata wikariuszem w parafii świętego Michała Archanioła, największej wówczas parafii w Europie. Przez 6 lat czuwał nad formacją kleryków w warszawskim seminarium, pełniąc funkcje ojca duchownego. Przez ponad 20 lat był proboszczem parafii św. Józefa Oblubieńca na warszawskim Kole, gdzie wprowadził trwająca do dziś całodobową adorację Najświętszego Sakramentu. Po wprowadzeniu stanu wojennego Prymas Józef Glemp delegował go do prowadzenia działalności duszpasterskiej wśród internowanych na Białołęce. Po zamordowaniu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki odpowiadał za odprawianie Mszy za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki. Był też honorowym kapelanem Solidarności regionu Mazowsze. Został pierwszym Naczelnym Kapelanem Duszpasterstwa Więziennego. Pełnił posługę ojca duchownego w kijowskim seminarium.
Jest autor książek i niezliczonej ilości artykułów oraz wywiadów.
Prezydent Lech Kaczyński nadał księdzu infułatowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
W południe Eucharystię odprawiło dla Darczyńców oraz przybyłej do Świątyni grupy wiernych z Krakowa czterech kapłanów. Koncelebrze przewodniczył ksiądz infułat Jan Sikorski.
Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewnił tradycyjnie ubogacający muzyką nasze uroczystości Zespół Wokalno-Instrumentalny Canticum Gratiorum kierowany przez Jacka Jackowskiego.
Po Eucharystii wielu Darczyńców przeszło do nagrzanego uprzednio białego namiotu, gdzie czekał na nich gorący posiłek, kawa, herbata, oraz możliwość porozmawiania z księdzem infułatem.
Przed wejściem do Panteonu Wielkich Polaków czekali również przewodnicy.