Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie
Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie to strażnicy naszej suwerenności państwowej oraz najwyżsi przedstawiciele wolnego narodu polskiego. W sobotę, 12 listopada powrócili do Ojczyzny i spoczywają w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej. Od dziś wraz z Izbą Pamięci jest ono otwarte dla zwiedzających.
W najtrudniejszym dla naszej Ojczyzny czasie – gdy Polska padła ofiarą niemieckiego i sowieckiego najazdu, gdy Polacy cierpieli pod okupacją i gdy doświadczali ucisku reżimu komunistycznego – działający na emigracji Prezydenci RP pieczołowicie przechowali ideę polskiej niepodległości, dając świadectwo ciągłości legalnej władzy państwowej i reprezentując majestat wolnej Rzeczypospolitej.
W Mauzoleum przy sarkofagach Prezydentów RP możemy oddać im hołd. W Izbie Pamięci poznamy ich twarze i historię życia.
W Mauzoleum znajduje się obecnie sześć sarkofagów. W czterech z nich zostały złożone szczątki Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Dwa puste sarkofagi upamiętniają Prezydentów – Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego.
Autorami projektu Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie są Lech i Wojciech Szymborscy, architekci, twórcy projektu architektonicznego Świątyni Opatrzności Bożej.
Autorem projektu Izby Pamięci jest Jarosław Kłaput.
>>TUTAJ<< PRZECZYTASZ, CO O IZBIE PAMIĘCI MÓWI JEJ PROJEKTANT, JAROSŁAW KŁAPUT
>>TUTAJ<< DOWIESZ SIĘ, JAK ZWIEDZIĆ ŚWIĄTYNIĘ I PANTEON WIELKICH POLAKÓW Z PRZEWODNIKIEM
Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie powstało w Świątyni Opatrzności Bożej, ponieważ jej budowa stanowi dziękczynne wotum obiecane przez Sejm Wielki za uchwalenie Konstytucji 3 maja, która zrodziła się „dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic”.
Od otwarcia Świątyni w 2016 roku w niej właśnie odbywają się liczne uroczystości o charakterze patriotycznym. Tu raz do roku (11 listopada) prezydent RP zapala Świecę Niepodległości ofiarowaną Warszawie, gdy Polska była pod zaborami (1867), z poleceniem, aby zapalono ją w stolicy, gdy będzie już wolna.
W 1921 roku Sejm Rzeczypospolitej podjął decyzję, że będzie realizował śluby Sejmu Wielkiego o budowie Świątyni. W uchwalonej wówczas konstytucji marcowej powiedziano, że w podziemiach Świątyni mają się znaleźć grobowce Polaków zasłużonych dla wolności Ojczyzny.
Panteon Wielkich Polaków wraz z Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie jest wypełnieniem tego zamierzenia.
HISTORIA BUDOWY ŚWIĄTYNI OPATRZNOŚCI BOŻEJ. ZAMÓW >>TUTAJ<<
OTWARCIE ŚWIĄTYNI OPATRZNOŚCI BOŻEJ – 11 LISTOPADA 2016 ROKU. ZAMÓW >>TUTAJ<<
Projekt objęty jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Projekt objęty jest Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Inicjatywa jest realizowana przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu „Niepodległa”.