Lubelscy pielgrzymi podziwiali figurę Chrystusa Zmartwychwstałego
W gronie lubelskich pielgrzymów, którzy przyjechali do Sanktuarium Opatrzności Bożej z Parafii pod wezwaniem Św. Jadwigi Królowej, znalazły się osoby, które po raz pierwszy miały okazję zobaczyć Wotum Narodu oraz ci, którzy od lat są Darczyńcami Świątyni i należą do Wspólnoty “Providentia Dei”.
29 czerwca 2023 roku, punktualnie o 15.00, czyli w Godzinę Miłosierdzia do wilanowskiego Sanktuarium przybyła 46-osobowa grupa pielgrzymów z Lublina, z przepięknej Parafii pod wezwaniem Św. Jadwigi Królowej – na czele z jej proboszczem ks. Andrzejem Głosem.
Szczególną uwagę pielgrzymów przykuły elementy architektoniczne Świątyni. Przewodnik na trasie zwiedzania podkreślił, że budowla jest obecnie najwyższym kościołem w Warszawie. Ma 75 m wysokości od podstawy podłogi kościoła górnego do końca krzyża na kopule. Konstrukcja została wykonana z żelbetu, a elewacja z granitowej skały, wydobywanej z kopalni Zimnik na Dolnym Śląsku /słynny granit strzegomski/. Kopuła została pokryta blachą miedzianą na konstrukcji z drewna klejonego. Nałożona blacha była zaginana ręcznie. Każdy z tych elementów był wykonywany ręcznie przez robotników na budowie. Kubatura całego Sanktuarium wynosi 122 tys. metrów sześciennych.
Opowiadając o nowej rzeźbie Chrystusa Zmartwychwstałego, przewodnik zwrócił uwagę na wygiętą na kształt żagla konstrukcję ściany ołtarzowej i jej zakończenie świetlikiem.
Ze względu na wymiary ściany i jej nietypowy kształt wkomponowana w nią figura ma ponad 8 metrów wysokości. Rzeźba została zawieszona w centralnym miejscu, na 17 metrach, licząc od posadzki prezbiterium do czubka głowy postaci, i pochylona od góry o 10 stopni w stronę wnętrza Świątyni.
Pielgrzymi zwrócili uwagę na piękno postaci Chrystusa, realizm figury i dopytywali o dalsze projekty prac w prezbiterium.
Ty też możesz mieć swoją cząstkę w tym dziele
Schodząc po marmurowych schodach do Panteonu Wielkich Polaków, zwiedzający dotarli do kamienia węgielnego, a następnie zostali poprowadzeni do miejsc pochówku osób, które zasłużyły się swoim życiem i działalnością dla Polski. Gdy grupa dotarła do sarkofagu pierwszego Polaka pochowanego w Panteonie, okazało się, że Janek – imiennik ks. Jana Twardowskiego ma znakomitą orientację w “biedronkowej” twórczości księdza-poety.
Drugim młodym uczestnikiem pielgrzymki, który wykazał się ogromną bystrością, był Karol. To właśnie on bezbłędnie wytropił w Izbie Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie artefakt związany z osobą prezydenta Ignacego Mościckiego.
Ks. Andrzej Głos, proboszcz Parafii pod wezwaniem Św. Jadwigi Królowej ujawnił, że jest w Świątyni już kolejny raz. Dziękujemy za tę wizytę i liczymy na Państwa stałą obecność i łączność duchową z wilanowskim Sanktuarium.
Zobacz także: