Kopuła na Świątyni Opatrzności Bożej jest już pokryta miedzią – konferencja prasowa
22 kwietnia 2013 roku w Centrum Opatrzności Bożej odbyła się konferencja prasowa podsumowująca zakończoną właśnie budowę kopuły kompleksu Centrum. Prelegentami byli:
· J.Em. Ks. Kazimierz Kardynał Nycz – Metropolita Warszawski,
· Cecylia Stankiewicz – Prezes Zarządu „Fundacji Polska Miedź”,
· Piotr Gaweł – Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej. Istotny etap
Na początku Kazimierz Kard. Nycz podziękował wszystkim darczyńcom za ich ofiarność w dzisiejszych trudnych czasach. To dzięki nim udało się zebrać 12,6 mln złotych, w tym 3,5 mln ze zbiórki zorganizowanej na terenie całej Polski w Święto Dziękczynienia.
Prezes Piotr Gaweł podsumował działania podejmowane w trakcie 2012 roku.
– Rok 2012 i początek 2013 był niezwykle ważny dla budowy kompleksu Centrum Opatrzności Bożej. Udało nam się doprowadzić do końca prace związane z dachem Muzeum Jana Pawła II oraz budowę kopuły. Dzięki temu będziemy mogli przejść do następnych prac.
Zakończenie pokrycia miedzią było jednym z najważniejszych etapów budowy. Dzięki niemu będzie można przejść do kolejnych faz – elewacji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Prace przy kopule rozpoczęły się w czerwcu 2012 r. i rozłożone były na kilka etapów. Zaczęło się od rozstawiania rusztowań, następnie zabezpieczono beton, ocieplono mury wełną mineralną i położono płyty OSB. Dzięki temu można było pokryć kopułę miedzią. Do tego celu wykorzystano jej ponad 30 ton.
Prace realizowane były przez firmę „Doraco”, która wygrała ogłoszony przez Archidiecezję Warszawską przetarg, natomiast okrycie kopuły zostało wsparte przez Fundację Polska Miedź, należącą do KGHM Polska Miedź S.A.
– Jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć budowę Świątyni Opatrzności Bożej – powiedziała Cecylia Stankiewicz, prezes Fundacji Polska Miedź. – Miejsce jakie KGHM osiągnął na rynku światowych producentów miedzi i srebra, pozwala spółce na wspomaganie wielu cennych dla Polaków i kraju przedsięwzięć. Budujemy w ten sposób ważną dla rozwoju społeczeństw świadomość i jednocześnie realizujemy naszą misję społecznej odpowiedzialności biznesu.
Skomplikowane zadanie
Po przemówieniach prelegentów, dziennikarze zostali zaproszeni do zwiedzania budowy. Po obiekcie oprowadzali: Andżelika Cieślowska – Prezes Zarządu Korporacji Budowlanej „Doraco” oraz Marcin Adamczewski – Dyrektor Biura Inwestycji Centrum Opatrzności Bożej.
– Prace związane z budową kopuły były bardzo skomplikowane inżyniersko. Cieszymy się, że zakończyliśmy ten etap – mówił Marcin Adamczewski. – Otworzy to drogę do kolejnych prac wykończeniowych.
Ważnym elementem kopuły jest świetlik – przeszkolona część dachu, dzięki której światło dostaje się do wnętrza Świątyni. Jego powierzchnia wynosi 254 m2.
Spotkajmy się na Święcie Dziękczynienia
Na koniec Kazimierz Kardynał Nycz zaprasza także zebranych na zbliżające się obchody Święta Dziękczynienia:
– Już po raz szósty będziemy dziękować Bogu z tym wyjątkowym dniu. 2 czerwca na placu przed Świątynią spotkamy się, by składać Najwyższemu dzięki za dar wiary, przyglądając się postaci św. Andrzeja Boboli – patrona Polski i męczennika za wiarę. Chciałbym bardzo serdecznie zaprosić wszystkich na obchody VI Święta Dziękczynienia. To święto wszystkich Polaków i nikogo nie powinno zabraknąć podczas celebrowania tych chwil.