Kopuła na Świątyni jest już pokryta miedzią
Przedstawiamy film prezentujący postępy prac przy wykonywaniu pokrycia miedzianego kopuły.
Budowa Kopuły, pokrycie jej miedzią, to jeden z najważniejszych etapów budowy Centrum Opatrzności Bożej. W skład kompleksu Centrum Opatrzności Bożej wchodzą: Świątynia Opatrzności Bożej, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków.
Podsumowanie 2012 roku
– Wszystkim darczyńcom składam serdeczne Bóg zapłać – mówi Kazimierz Kardynał Nycz Metropolita Warszawski. – Zdaję sobie sprawę, iż w tych trudnych czasach każda złotówka się liczy. Dlatego z serca błogosławię wszystkim, którzy są w stanie ofiarować nawet najmniejszą kwotę.
W ciągu 2012 roku udało się zebrać 12,6 mln złotych, w tym 3,5 mln ze zbiórki zorganizowanej na terenie całej Polski w Święto Dziękczynienia.
– Rok 2012 i początek 2013 był niezwykle ważny dla budowy kompleksu Centrum Opatrzności Bożej – mówi Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej. – Udało nam się doprowadzić do końca prace związane z dachem Muzeum Jana Pawła II oraz budowę kopuły. Dzięki temu będziemy mogli przejść do następnych prac.
Zakończenie prac przy realizacji kopuły COB
Prace przy kopule rozpoczęły się w czerwcu 2012 r. i rozłożone były na kilka etapów. Zaczęło się od rozstawiania rusztowań, następnie zabezpieczono beton, ocieplono mury wełną mineralną i położono płyty OSB. Dzięki temu można było pokryć kopułę miedzią. Do tego celu wykorzystano jej ponad 30 ton. Łączniki użyte do budowy – wkręty, haki czy profile zostały wykonane z blachy nierdzewnej. Ostatnim etapem prac na kopule było okładanie miedzią elementów końcowych kopuły, tzw. grzebienia. Prace realizowane były przez firmę „Doraco”, która wygrała ogłoszony przez Archidiecezję Warszawską przetarg.
Miedź jest surowcem posiadającym charakterystyczne właściwości. Jest odporna na korozję. Trwałość dachów miedzianych jest określana na 700 lat, a dzieje się tak dzięki trwałości samego metalu i patynie, której warstwa tworzy się na miedzianych powierzchniach. Miedź nie wymaga także mycia czy innych zabiegów mających na celu konserwację. Wchodząc w reakcję z tlenem zmienia kolor – błyszcząca kopuła za kilka lat stanie się zielona.
Pokrycie kopuły zostało wsparte przez Fundację Polska Miedź, należącą do KGHM Polska Miedź S.A.
– Jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć budowę Świątyni Opatrzności Bożej – mówi Cecylia Stankiewicz, prezes Fundacji Polska Miedź. – Miejsce jakie KGHM osiągnął na rynku światowych producentów miedzi i srebra, pozwala spółce na wspomaganie wielu cennych dla Polaków i kraju przedsięwzięć. Budujemy w ten sposób ważną dla rozwoju społeczeństw świadomość i jednocześnie realizujemy naszą misję społecznej odpowiedzialności biznesu.
Charakterystyczny kształt kopuły – specjalną krzywiznę żeber – uzyskano stosując na ich podbudowie prefabrykaty z drewna klejonego o ściśle określonym kształcie. Kopuła składa się z 32 żeber żelbetowych, pomiędzy którymi wbudowano osiowo 32 okna. Okna mają różne wymiary, ich wysokość waha się od 4 do 7,8 metra.
– Prace związane z budową kopuły były bardzo skomplikowane inżyniersko. Cieszymy się, że zakończyliśmy ten etap – mówi Marcin Adamczewski, dyrektor biura inwestycji COB. – Otworzy to drogę do kolejnych prac wykończeniowych.
Świetlik – ważny element kopuły
Montaż świetlika, znajdującego się wewnątrz kopuły to trudne inżyniersko przedsięwzięcie. Jego powierzchnia wynosi 254 m2. W celu przygotowania się do przedsięwzięcia, najpierw odbyła się próba zamontowania płyt OSB, o wymiarach odpowiadających świetlikowi. Trwają ostatnie prace przy jego osadzeniu.
– Montaż świetlika wymaga temperatury powyżej 5 stopni Celsjusza – mówi Marcin Adamczewski, dyrektor biura inwestycji Centrum Opatrzności Bożej. – Tylko w takiej temperaturze możemy być pewni, że klej w odpowiedni sposób scali na trwałe metalową konstrukcję i gumę tak, aby nie nastąpiły żadne odpryski.
Koszt prac przy kopule wraz ze świetlikiem to 10 mln zł. Połowa z tej kwoty pozostaje jeszcze do zebrania.
Podsumowanie prac
– Jestem wdzięczny za wsparcie, na jakie może liczyć budowa Centrum Opatrzności Bożej. Ogromnie cieszę się, że Wotum Narodu symbolicznie jest budowane rękoma wielu tysięcy Polaków. Trud włożony przez Was w budowę jest najlepszym przykładem wdzięczności Bożej Opatrzności – mówi Kard. Nycz.
Kazimierz Kardynał Nycz zaprasza także zebranych na zbliżające się obchody Święta Dziękczynienia:
– Już po raz szósty będziemy dziękować Bogu z tym wyjątkowym dniu. 2 czerwca na placu przed Świątynią spotkamy się, by składać Najwyższemu dzięki za dar wiary, przyglądając się postaci św. Andrzeja Boboli – patrona Polski i męczennika za wiarę. Chciałbym bardzo serdecznie zaprosić wszystkich na obchody VI Święta Dziękczynienia. To święto wszystkich Polaków i nikogo nie powinno zabraknąć podczas celebrowania tych chwil.
Wszystkim z serca błogosławię.