KONFERENCJA PRZED ŚWIĘTEM DZIĘKCZYNIENIA
Zgodnie z utrwaloną już tradycją w Centrum Opatrzności Bożej odbyła się 25 maja 2018 roku konferencja prasowa przed XI Świętem Dziękczynienia. Tym razem jednak prócz informacji o Święcie pojawiła się długo oczekiwana informacja o konkursie na koncepcję wystroju wnętrza Świątyni Opatrzności Bożej.
Pierwsza część konferencji była jednak poświęcona zbliżającemu się Świętu Dziękczynienia. Mówił o nim w swym wystąpieniu ksiądz kardynał Kazimierz Nycz. Przypomniał ogólną koncepcję, która stanowiła o ustanowieniu tego święta, a więc o zawierzaniu i dziękowaniu Opatrzności. Nawiązał do setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski, w obchody którą wpisuje się Święto Dziękczynienia a także do wielkich ludzi stulecia, wśród których poczesne miejsce zajmuje święta siostra Faustyna, której relikwie zostaną wprowadzone do Świątyni.
Postać siostry Faustyny przybliżyła siostra Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżyła słuchaczom niezwykłą postać wielkiej mistyczki wybranej przez Jezusa, by za jej pośrednictwem świat przygotował się na powtórne Jego przyjście.
Piotr Gaweł, prezes zarządu centrum Opatrzności Bożej większość swego wystąpienia poświęcił wdzięczności dla Darczyńców, którzy swymi ofiarami wybudowali Wotum Narodu. Wyraził nadzieję, że dzięki Darczyńcom, którzy skupiają się we Wspólnocie Providentia Dei będzie możliwe do końca roku spłacić resztę zobowiązań wobec firm wykonujących prace przy budowie Świątynni i z czystym kontem przystąpić do gromadzenia funduszy na jej upiększanie.
Księża Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz powstającego sanktuarium Opatrzności Bożej i Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich kurii warszawskiej mówili o szczegółach obchodów Święta, począwszy od wyjścia procesji z placu Marszałka Piłsudskiego, a skończywszy na odśpiewaniu „Barki” na zakończenie dnia. Ksiądz kustosz opisał także niezwykłą historię Świecy Niepodległości, która zostanie zapalona podczas Mszy Świętej odprawianej w południe w Świątyni.
Anna Dunikowska z COB zaprezentowała założenia ideowe, jakie przyświecały koncepcji tegorocznego Miasteczka dla Dzieci. W tym roku rodzinna wyprawa pozwoli poznać dzieciom postaci świętych zasłużonych dla wolności Polski: św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, św. Urszuli Ledóchowskiej, św. Faustyny Kowalskiej oraz bł. Jerzego Popiełuszki.
Darek Malejonek dyrektor artystyczny festiwalu „Moc Dobra” zachęcał do wzięcia udziału w koncertach, w którym wystąpią znakomici wykonawcy, a każdy miłośnik muzyki znajdzie coś co odpowiada jego upodobaniom.
Zarówno ksiądz kardynał, jak i Piotr Gaweł mówili o ogłoszonym właśnie przez metropolitę warszawskiego międzynarodowym konkursie na wystrój wnętrza Świątyni Opatrzności Bożej.
Temat szerzej przedstawili dziennikarzom ksiądz biskup Rafał Markowski – przewodniczący Sądu Konkursowego i architekt Paweł Kurtyka, sekretarz Komisji.
Tę kwestię omówimy w następnym tekście.