Konferencja prasowa w COB
W dniu 4 grudnia 2012 o godz. 12 odbyła się konferencja prasowa podsumowująca prace inwestycyjne na terenie kompleksu Centrum Opatrzności Bożej w bieżącym roku.
Wśród prelegentów obecni byli:
· J. Em. Ks. Kazimierz Kardynał Nycz Metropolita Warszawski
· Piotr Gaweł – Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej
· Marcin Adamczewski – Dyrektor Biura Inwestycji Centrum Opatrzności Bożej
· Radosław Jaroszewicz – Dyrektor Techniczny Korporacji Budowlanej Doraco sp. z o.o.
· Kazimierz Wolski – Właściciel Zakładu Kamieniarskiego Wolski
· Piotr Duda – Przedstawiciel Kopalni Granitu Zimnik
Wspólny wysiłek
Pierwsza część spotkania z dziennikarzami odbyła się w sali konferencyjnej kompleksu Centrum Opatrzności Bożej.
Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Metropolita Warszawski podziękował za wsparcie wszystkim, którzy swoim wkładem przyczyniają się do budowy COB: – Oczywiście, nie wszyscy z nas są architektami czy budowniczymi. Każdy może jednak budować nasze narodowe wotum darem serca, jakim jest modlitwa bądź wsparcie finansowe. Naszymi darczyńcami jest wiele tysięcy osób. Dzięki wysiłkowi ich wszystkich udało się nam zebrać w ciągu dziesięciu miesięcy 9 mln złotych, w tym 3,5 mln złotych ze zbiórki do puszek podczas obchodów Święta Dziękczynienia. Świadczy to o znaczeniu, jakie ma dla Polaków budowa Centrum Opatrzności Bożej.
W tym roku na terenie kompleksu wykonano istotne prace inwestycyjne. Należały do nich: pokrywanie kopuły blachą miedzianą, mające się ku końcowi prace nad dachem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz rozpoczynająca realizacja się elewacji budowli.
Każdy grosz się liczy
Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł podkreślił, że realizowany w roku 2012 zakres prac budowlanych przez Centrum Opatrzności Bożej jest duży i skomplikowany. – Kolejny rok to szansa na zakończenie prac nad kopułą, świetlikiem i dachem oraz kontynuacja prac nad elewacją.
Inną ważną tegoroczną inwestycją, jest izolacja Panteonu Wielkich Polaków. Dzięki temu przed wilgocią zabezpieczony jest cały obiekt świątynno-kulturalny. – Staramy się, aby każdy grosz złożony przez darczyńców mógł budować Centrum Opatrzności Bożej – dodał Piotr Gaweł.
Na budowie
Druga część konferencji odbyła się na terenie budowy, po której oprowadzał Marcin Adamczewski. – Powstający kompleks Centrum Opatrzności Bożej łączy tradycję i nowoczesne technologie. Do rozwiązań tradycyjnych możemy zaliczyć miedź, którą pokrywana jest kopuła Świątyni; do rozwiązań nowoczesnych – użycie świetlików czy dach na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Rozwiązane to jest unikatowe na skalę europejską – podkreślił Dyrektor Biura Inwestycji COB.
Budowa kopuły jest niewątpliwie największą inwestycją budowlaną w roku 2012. Na jej pokrycie zdecydowano się wybrać miedź pochodzącą z polskich pokładów. Według stanu zaawansowania prac na dzień dzisiejszy, 35% kopuły zostało już pokryte miedzią. O postępie prac opowiedział Radosław Jaroszewicz, Dyrektor Techniczny Korporacji Budowlanej Doraco sp. z o.o, głównego wykonawcy kopuły.
Ważną inwestycją na terenie budowli jest dach Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Został zbudowany w systemie NRO, czyli w systemie nierozprzestrzeniającego ognia. Atrakcyjnym architektoniczne elementem dachu są tzw. świetliki – przeszklone konstrukcje na dachu budowli, które pełnią funkcję doświetlenia wnętrza.
Elewacja na setki lat
W trakcie realizacji jest elewacja Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Po konsultacjach ze specjalistami, do wykonania elewacji wybrano granit polskiego pochodzenia, którego złoża znajdują się w okolicach Strzegomia. Tamtejsze pokłady surowca są wydobywane już od XVII wieku. „Nasz” granit pochodzi ze złóż eksploatowanych w kopalni Zimnik – stąd jego nazwa: granit zimnicki. Piotr Duda, Prezes Zarządu Grupy Handlowej Agroterm sp. z o.o: Po to, aby wszyscy mogli zobaczyć nasz kamień, przywieźliśmy blok skalny wydobyty ze złoża kamienia w Strzegomiu. Z niego powstawać będzie elewacja Muzeum Jana Pawła II Prymasa Tysiąclecia i całego Centrum Opatrzności Bożej.
Wykonanie elewacji jest jednym z najbardziej wymagających prac, ze względu na ogromną powierzchnię obiektu oraz nowoczesną metodę realizacji. Dzięki niej zapewniona będzie izolacja termiczna ścian oraz wentylacja. – Elewacja ma przetrwać setki lat, dlatego bardzo cieszę się, że wykonana będzie z polskiego kamienia – powiedział Kazimierz Wolski, właściciel Zakładu Kamieniarskiego Wolski, wykonawca elewacji.
Świadectwo naszych czasów
– Centrum Opatrzności Bożej jest świadectwem naszych czasów, które za 100 czy 200 lat będzie odwiedzane przez przyszłe pokolenia. Dlatego gorąco proszę o modlitwę za nasze wielkie dzieło, a tym którzy mogą nas wesprzeć- o wsparcie finansowe. Wszystkim z serca błogosławię.- powiedział Kardynał Nycz na podsumowanie konferencji.
Po części oficjalnej spotkania nastąpił czas na rozmowy z dziennikarzy z prelegentami.
Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego postępy prac na budowie: