Konferencja prasowa w Centrum Opatrzności Bożej
„W tym długodystansowym biegu przeszliśmy do ostatniego etapu, w którym przyspiesza się przed metą. Trzydzieści lat temu rozpoczęły się procesy beatyfikacyjne obojga błogosławionych” – powiedział na konferencji prasowej dotyczącej beatyfikacji dwojga Czcigodnych Sług Bożych arcybiskup metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
Ze względu na pandemię będzie to beatyfikacja przede wszystkim medialna – przez telewizję, internet i inne media, tak aby mogły w niej uczestniczyć setki tysięcy, a nawet miliony wiernych. Ta podwójna beatyfikacja jest ważna, bo ważne w historii XX wieku były te dwie postacie – mówił metropolita warszawski.
Siostra Radosława Podgórska, poprzednio Matka Generalna Franciszkanek Służebniczek Krzyża, mówiła, że w związku z pandemią, która opóźniła uroczystości beatyfikacyjne Prymasa Tysiąclecia, matka Elżbieta Róża Czacka „dogoniła kardynała Wyszyńskiego w drodze na ołtarze”. Żyjemy w wielkim dziękczynieniu za ten dar beatyfikacji i w ogromnej radości, że oboje będą beatyfikowani jednego dnia. Siostra Radosława mówiła o komunii duchowej tych dwojga błogosławionych. Przypomniała, że Prymas był pierwszym świadkiem w procesie beatyfikacyjnym Matki Czackiej. Będziemy mieć Patronkę, mówiła siostra Radosława – nie tylko patronkę Lasek, lecz osób poszukujących Boga.
Ksiądz biskup Rafał Markowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego beatyfikacji, mówił o trudnej decyzji przełożenia terminu uroczystości, którą planowano na czerwiec ubiegłego roku na placu Piłsudskiego. Zdecydowaliśmy, że miejscem beatyfikacji będzie Świątynia Opatrzności Bożej – może w tym celu właśnie została zbudowana, uśmiechnął się biskup Rafał. W Świątyni te uroczystości będą, zgodnie z wolą papieża Franciszka, skromne, nie pociągną za sobą znaczących nakładów finansowych i zapewnią przestrzeganie wszelkich rygorów sanitarnych. Wspomniał, że prócz kardynała Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, będą obecni również jałmużnik papieski kardynał Konrad Krajewski i kardynał Dominik Duka z Pragi oraz oczywiście nasi kardynałowie i biskupi. Biskup Markowski prosił osoby mające karty wstępu o wcześniejsze zajmowanie miejsc w wyznaczonych sektorach – już od godziny 9.00.
Po przedstawieniu kwestii organizacyjnych przez współorganizatora, dyrektora Biura Niepodległa kilka uwag wygłosił jeszcze kardynał Kazimierz Nycz. Podziękował wszystkim, którzy są organizatorami beatyfikacji, ujawnił, że wspomnienie liturgiczne Matki Róży Czackiej wyznaczono na 19 maja, a kardynała Stefana Wyszyńskiego na 28 maja.
Następnie rozpoczął się czas na bezpośrednie rozmowy z dziennikarzami i nagrywanie wywiadów.